18 °C Budapest
Ez őrület: egy élet is kevés ahhoz, hogy valaki lakás vegyen Magyarországon

Ez őrület: egy élet is kevés ahhoz, hogy valaki lakás vegyen Magyarországon

2024. november 7. 10:34

Az elmúlt évtizedek lakástámogatásai – a CSOK és a Babaváró hitel bevezetése – jelentős áremelkedést hoztak a hazai ingatlanpiacon, szűkítve a saját lakáshoz jutás lehetőségeit. Míg 2010-ben Budapesten és országosan még stagnáltak az ingatlanárak, mára a fővárosban az új lakások ára 3,6-szorosára nőtt, a használtaké is több mint háromszorosára emelkedett. Az átlagkeresetekhez viszonyítva egy 60 négyzetméteres lakás megszerzése évtizedekig tartó megtakarítást igényelne egy átlagos keresetű pártól. Eközben az üresen álló lakások felújítása és hasznosítása olcsóbb és gazdaságélénkítőbb megoldás lehetne a lakhatási válság enyhítésére.

A hazai lakásépítés és lakástámogatás nagy hangsúlyt kapott az elmúlt évtizedben. Ezek a támogatások azonban egyre inkább megemelték a lakásárakat, és így kevesek számára tették megfizethetővé a saját ingatlant.

2010-től 2014-ig az új és használt lakások négyzetméter ára Budapesten és az ország egyéb részein is stagnált. 2015-től a CSOK, majd 2019-től a Babaváró hitel bevezetésével az ingatlanok iránti kereslet jelentősen nőtt, ami az ingatlanárak emelkedésében is megmutatkozott. Mindezek hatására 2010-hez képest 2023-ra Budapesten az új lakások ára 3,6-szeresére, míg a használtaké 3,5-szeresére növekedett. Az országos átlag hasonló trendet követett az új lakásoknál, miközben a használt lakások „csak” 2,7-szeresükre drágultak - áll a GKI elemzésében.

A használt és új lakások árindexének változása (2010=100%)

Az árnövekedést érdemes a havi nettó átlagkeresetekkel összevetni. Megvizsgáltuk, hogy egy 60 nm2-es „reprezentatív” lakás hány havi keresettel érhető el. 2023-ban Magyarországon egy 60 nm2-es használt lakást 69 havi, míg egy új lakást 155 havi nettó átlagkeresetből lehetett megvenni. A helyzet Budapesten még ennél is rosszabb: egy használt lakást 140 havi, míg egy új lakást 200 (!) havi átlagkeresetből lehetett megvásárolni.

Hány havi nettó átlagkereset kell 1 lakáshoz (hónap)

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ha egy kétkeresős, átlagkeresetet kapó pár akar lakást venni, s jövedelmük 20%-át félre tudnák tenni, akkor egy átlagos használt lakást 173 hónap (több mint 14 év) múlva lennének képesek megvenni (ha minden más változatlan maradna). Ez az érték az új lakások esetében 389 hó (több mint 32 év). Budapesti használt lakásnál ehhez 350 hónap (több, mint 29 év), míg budapesti új lakás esetében 500 hónap (több mint 41 év) kellene. Fontos kiemelni, hogy a becslés a KSH által közölt havi nettó átlagkereseten alapul, s ez csak a foglalkoztatottak 68%-át reprezentálja. De sokan vannak olyanok, akik messze nem kapják meg az átlagkeresetet. Emellett a lakásvásárlás előtt álló fiatalok átlagosan alacsonyabb fizetését is érdemes figyelembe venni.

Megállapítható, hogy országosan a használt lakás vásárlásához szükséges hónapok száma 2015-től kezdődően közel stagnálást mutat, azonban az új lakás, valamint a budapesti használt lakáshoz szükséges hónapok száma meredeken emelkedett.

A lakhatási válság elemzésekor az üresen álló lakások számát is érdemes figyelembe venni. Országos szinten 572 ezer lakás, a teljes lakásállomány 12,5%-a, míg Budapesten 160 ezer lakás, a teljes lakásállomány 16,7%-a áll üresen. Ezek egy része rossz állapotú, felújításra szoruló, vagy feketén kiadott lakás. Ezeket is figyelembe véve valószínűsíthetően csak Budapesten több tízezer olyan lakás van, amely lakhatásra alkalmas állapotban található és senki által nem lakott. Ezt a problémát a kialakult lakhatási válság idején, amikor a saját tulajdonú lakáshoz nehéz hozzájutni, kiemelten fontos lenne kezelni. Ezek felújítása, modernizálása sok esetben sokkal olcsóbb, mint az új lakások építése, így ugyanolyan költségből több lakás lenne elérhető. Sőt, ezek GDP tartalma is magasabb, így gazdaság élénkítő hatása is jobb.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 5. szombat
Vince
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33