Szakértők megvizsgálták, 2024 vége felé hogyan fest a dízelautók toplistája.
Hogyan alakulnak most az ingatlanárak Budapest 8. legnépesebb kerületében, azaz mennyiért vehetünk most lakást, házat a II. kerületben? Melyek a legolcsóbb lakások, és hová költözik a budai elit, azaz melyek a városrész legdrágább utcái? Budapestet górcső alá vevő ingatlanpiaci cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre keressük a választ.
Mint arról nemrég megjelent cikkünkben beszámoltunk, a KSH adatai szerint 2022 harmadik negyedévére, a 2015-ös szintet 100-nak véve, a hazai lakásárindex elérte a 256 százalékot, azonban a drágulás üteme és a forgalom is egyértelműen lelassult. Az várható volt, hogy a lakásárak folyamatos kétszámjegyű növekedése nem tarthat örökké, és már 2022 tavaszán is érzékelhető volt az érdeklődés gyenge csökkenése.
Ám e folyamatra ezúttal nagyon sok egyéb hatás is rárakódott – pl. az elszabaduló infláció, az eszkalálódó háborús helyzet, a rezsikrízis –, s ez most egyszerre kezd meglátszani a számokban. Bár némelyik már az év első felében is rontotta a feltételeket, akkor az állami támogatások és az év elején kapott plusz jövedelmek még tovább segítették a keresletet, így a lendület csak az új energiaárak nyári bejelentése után fogyott el.
Most egyelőre a kivárás jellemző, ami nem is feltétlenül ugyanúgy hat majd a piac minden szegmensében. Az, hogy mikor kap új lendületet a piac, vagy annak legalább egy része, éppen úgy függhet a hitelkamatok alakulásától, mint attól, hogy az első „valódi” tél tapasztalataiból tavaszra milyen következtetéseket szűrnek le az emberek. A kivárásnak is van természetes vége: a szükségessé váló költözéseket sem lehet az idők végezetéig halogatni. S persze az is mozdíthat a piacon, ha mérséklődnek az árak, illetve a vevők jobban kihasználják a most éppen bővebbé váló alkulehetőségeket és a 2023-ban is elérhető lakástámogatásokat.
Íme Budapest II. kerületének legolcsóbb és legdrágább ingatlanjai
Az országos helyzet tehát ismert, de mi újság Budapesten, hol tetőztek vajon a négyzetméterárak a főváros ingatlanpiacán, azaz – ha hihetünk a fenti elemzői prognózisnak – honnan kezd majd el konszolidálódni az árszínvonal? Nos, a Pénzcentrum friss, Budapest kerületeit vizsgáló cikksorozatában épp ennek járt utána. Jelen írásunkban Budapest villákkal tarkított kerületét, azaz a II. kerületet vesszük górcső alá, ahol Korda György és Balázs Klári is élnek évtizedek óta, és vizsgáljuk meg, hogy mely utcákban lehet a legolcsóbban, illetve a legdrággábban ingatlanhoz jutni.
A KSH-nál elérhető, hivatalos tranzakciókból származó NAV-adatok alapján 2022 második negyedévében átlagosan 942 ezer forintot kértek Budapest II. kerületének egy négyzetméternyi lakóingatlanért. Ugyanakkor az ingatlan típusa szerint komolyabb szórás is megfigyelhető a fajlagos árakban és természetesen a tranzakciószámokban is. Lapunk megkeresésére az ELTINGA összeállított egy részletesebb adatsort, amely alapján megállapítható, hogy 2022 második negyedévében a többlakásos társasházak négyzetméterenként 936 ezer forintért (1234 tranzakció alapján), míg a családi házak 1 millió 15 ezer forintos fajlagos áron (92tranzakció alapján) keltek el Budapest II. kerületében, azonban a lakótelepi panelekről nincsen adat.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ez tehát a nagy átlag. Kérdés ugyanakkor, mit mutatnak a mélyebb statisztikák. A lakáspiaci elemzések ugyanis jellemzően megye, város, esetleg városrész (pl. kerület) bontásban vizsgálják a különböző statisztikai mutatókat, míg utca szerinti mélységben - bár rendelkezésre állnak ilyen adatok is - nem nagyon készül felmérés. Pedig egy erősebb nagyítóval vizsgált lokációelemzés kiválóan megmutatja, hogy a lakáspiaci mutatók egészen komoly kilengéseket is képesek produkálni.
Hogy ezt igazoljuk, a Pénzcentrum ezúttal a KSH nemrég megjelent kiadványából, azaz az Ingatlanadattár, Magyarországi lakásárak, 2005-2021 adatsorából mutatja, hogy melyek voltak 2021-ben Budapest II. kerületének legdrágább és legolcsóbb utcái. Fontos leszögeznünk, hogy a 2021-es a legfrissebb adat az utcákra vonatkozóan, így a Budapest egészére vonatkozó 2022-es átlagárakkal történő összehasonlítás csak hozzávetőleges lehet. Továbbá az alábbiakban közölt áradatok kapcsán fontos azt is kiemelni, hogy a komoly kilengéseket a tranzakciók darabszáma (összesítésünk valós lakáspiaci tranzakciók alapján készült) és egy-egy extrém tranzakció is komolyan torzíthatja. És akkor nézzük Budapest II. kerületének legeit.
A 20 legdrágább utca Budapest II. kerületében
- Verecke lépcső (2 millió 330 ezer forint/nm)
- Csalán út (1 millió 540 ezer forint/nm)
- Szpáhi utca (1 millió 392 ezer forint/nm)
- Szemlőhegy utca (1 millió 365 ezer forint/nm)
- Guyon Richárd utca (1 millió 357 ezer forint/nm)
- Orló utca (1 millió 297 ezer forint/nm)
- Józsefhegyi utca (1 millió 292 ezer forint/nm)
- Cimbalom utca (1 millió 250 ezer forint/nm)
- Alsó Zöldmáli út (1 millió 227 ezer forint/nm)
- Felhévízi utca (1 millió 220 ezer forint)
- Eszter utca (1 millió 218 ezer forint/nm)
- Bem rakpart (1 millió 204 ezer forint/nm)
- Csatárka út (1 millió 148 ezer forint/nm)
- Ördögárok utca (1 millió 147 ezer forint/nm)
- Budakeszi út (1 millió 134 ezer forint/nm)
- Balogh Ádám utca (1 millió 132 ezer forint/nm)
- Battai út (1 millió 126 ezer forint/nm)
- Kapy utca (1 millió 105 ezer forint/nm)
- Géza fejedelem útja (1 millió 96 ezer forint/nm)
A 20 legolcsóbb utca Budapest II. kerületében
- Lipthay utca (671 ezer forint/nm)
- Komjádi Béla utca (685 ezer forint/nm)
- József Attila útja (713 ezer forint/nm)
- Tölgyfa utca (726 ezer forint/nm)
- Széll Kálmán tér (730 ezer forint/nm)
- Tárkony utca (730 ezer forint/nm)
- Patakhegyi utca (736 ezer forint/nm)
- Hidegkúti út (744 ezer forint/nm)
- Hárshegyi út (750 ezer forint/nm)
- Erőd utca (762 ezer forint/nm)
- Nyúl utca (768 ezer forint/nm)
- Szász Károly utca (774 ezer forint/nm)
- Köztársaság utca (793 ezer forint/nm)
- Lajos utca (793 ezer forint/nm)
- Kis Rókus utca (797 ezer forint/nm)
- Margit körút (799 ezer forint/nm)
- Árpád fejedelem útja (801 ezer forint/nm)
- Mecset utca (813 ezer forint/nm)
- Pálos utca (816 ezer forint/nm)
- Ürömi utca (822 ezer forint/nm)
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.