Hiába hirdette meg tavaly félmilliárd forintos kikiáltási áron az állam, még mindig nem talált gazdára a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kékedi kastély.
Egy ingatlanos közmondás szerint a lakások értékét 3 tényező határozza meg: a lokáció, a lokáció, és a lokáció. Ingatlanosokat kérdeztünk, mennyire állja meg a helyét ez a közhely.
Egy ismert ingatlanos közmondás szerint az ingatlan értékét 3 tényező határozza meg: a lokáció, a lokáció és a lokáció. Ennél azonban jóval összetettebb a kép. A lokáció mellett ugyanis az árra többek között befolyással van az épület és az adott ingatlan állapota; az ingatlan belső kialakítása; illetve az ingatlan elhelyezkedése, vagyis például az emelet, és a tájolás is. A kérdés csak az, az egyes értékbefolyásoló tényezők milyen súllyal hatnak az árra? A témában 4 vezető ingatlanpiaci elemzőt kérdeztünk. Íme az átlagolt eredmény:
A fenti infografikával akár be is fejezhetnénk a cikket, azonban választott elemzőink eltérő súlyozása mindenképp érdemel még néhány szót. Abban mindannyian egyetértettek, hogy a lokáció a legfontosabb a felsorolt értékbefolyásoló tényezők közül; annak mértékében azonban már jókora eltérések voltak. A két végletet tekintve, míg Rutai Gábor, a Duna House elemzési vezetője 35 százalékra súlyozta az ingatlan területi elhelyezkedésére, illetve az adott környék egyedi adottságaira vonatkozó ismérvet, addig Ditróy Gergely, az Otthontérkép vezető elemzője 65 százalékot adott ugyanerre a jellemzőre, legalábbis az átlagos vásárló szemszögéből vizsgálva a dolgot.
Felújított, felújítandó, bontandó...
Az elemzők összesített véleménye szerint második helyen az adott ingatlan állapota következik, 17,5 százalékkal az értékbefolyásoló tényezők rangsorában. Itt is akadnak azonban véleménykülönbségek: Horváth Áron, az ELTINGA Ingatlanpiaci Kutatóközpont vezetője például csak 10 százalékot adott e tényezőnek, mivel véleménye szerint pénzzel könnyedén lehet ezen változtatni. Rutai Gábor azonban más állásponton van; véleménye szerint jelenleg 30 százalékot az ingatlan állapota visz a végső árból. Ezt Rutai egyébként a válság hatásaival magyarázta:
Amik még játszanak
Az ár szempontjából az utolsó három helyre sorrendben az ingatlan belső kialakítását (12,5%); az ingatlan ingatlanon belüli elhelyezkedését (emelet, tájolás, stb.) (11,25%); valamint az épület állapotát (6,25%) tették az elemzők. Ezek közül nagyobb szórással - 5-15 százalék között - az ingatlan ingatlanon belüli elhelyezkedését pontozták, míg az ingatlan belső kialakításában nagyjából egyetértés volt (10-15%). Érdekesség viszont, hogy míg az épület állapotát hárman is 5 százalékkal súlyozták (bár Horváth Áron szerint is többet érdemelne - lásd alább), addig Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője szerint erősebben képviselteti magát ez az ismérv az árképzés folyamatában:
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Újabb budapesti lomtalanítás dátum derült ki: ez a kerület még várhat, csak nyáron viszik el a lomot
Fontos, hogy a nem a megjelölt időpontban történő lomkikészítés közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


