Akár a forgalmi értéknél is olcsóbban veheti meg ingatlanát az az ötezer szerencsés jelzáloghiteles, akiknek a lakását megvásárolja a Nemzeti Eszközkezelő. A Pénzcentrum.hu számításai szerint akár egymillió forintot is kaszálhatnak az ügyleten azok az adósok, akiknek sikerül visszavásárolniuk lakásukat az államtól.
A kormány döntött a Nemzeti Eszközkezelő Társaságról (NET); a hiteladós az ingatlanban maradhat bérlőként, s ha konszolidálódik a helyzete, visszavásárolhatja. Az állam 2014 végéig 5 ezer lakást vásárol meg, a földrajzi elhelyezkedéstől függően, a szerződéskori forgalmi érték 35-55 százalékán. A bérleti díjat rendeleti úton szabályozza a kormány, a szociális helyzetet figyelembe véve. Ugyanakkor a bérlővé vált hiteladósok az MNB alapkamattal megemelve, ugyanazon az áron vásárolhatják vissza az ingatlant, amilyen áron az állam megvásárolta azt a banktól. A visszavásárlást legkorábban hat hónap múlva kezdeményezhetik.
A NET szolgáltatásait a hiteladós vagy a vele egy háztartásban élő házas- és élettárs veheti igénybe abban az esetben, ha legalább két gyereket nevelnek. Előírás, hogy a hitelszerződés 2009. december 31. előtt köttessék, s feltétel az is, hogy az ingatlan akkori forgalmi értéke nem haladhatta meg városokban a 15, kistelepüléseken a 10 millió forintot. Az is feltétel, hogy a tartozás tartósan késedelmes legyen, vagyis 180 napon túli elmaradással bírjon a háztartás.
Nos, a fentiek fényében tételezzük fel, hogy egy állampolgár 2007 januárjában 11 millió 250 ezer forint deviza alapú hitellel vásárolt meg egy 15 millió forint forgalmi értékű budapesti vagy megyei jogú városban található ingatlant. Számításaink szerint -melyeket majd később részletezünk- jelen devizaadós 2010 végéig mintegy 4,6 millió forintot törlesztett hiteléből addig, míg a növekvő árfolyamok miatt már nem bírta tovább a részleteket. A törvény értelmében a szerződéskori forgalmi érték 55 százalékán veszi meg az állam a problémás hitelesek ingatlanát, tehát hősünk esetében 8,25 millió forintot fog kifizetni a NET az ingatlan földrajzi elhelyezkedésétől függően. A bérlővé vált hiteladós később az MNB alapkamattal megemelve, ugyanezen az áron vásárolhatja majd vissza az ingatlant. Tehát hősünk esetében ez akár azt is jelentheti, hogy az önrész, az eddig befizetett törlesztőrészletek, valamint a visszavásárlási ár összege (összesen: 13,6 millió forint) még úgy is az ingatlan valós értéke alatt marad, ha azt vesszük, hogy az ingatlanárak jelentős esést produkáltak a gazdasági válság hatására.
Nagyon eltérően reagált a gazdasági válságra a magyar ingatlanpiac: akadnak területek, ahol néhány százalékos emelkedést mutatnak az ingatlanárak, míg egyes területeken akár 30 százalékos áresés is tapasztalható volt. Országos átlagban közel hétszázalékos csökkenés volt megfigyelhető a 2008 és 2010 közötti időszakban, míg Budapesten 8 százalékkal süllyedt az átlagár. Azóta általánosságban kijelenthető, hogy az ingatlanárak stagnálást mutatnak. Tehát emlegetett bérlővé avanzsált hitelesünk otthona jelen piaci környezetben körülbelül 14 millió forintot kóstálhat.
Természetesen arról sem szabad megfeledkezni, hogy az adósnak csak 6 hónap elteltével van módja visszavásárolni az állam kezébe került ingatlant, tehát fél évig fizetnie kell az albérleti díjat az Eszközkezelőnek. Ugyanakkor ennek mértékét az adós szociális helyzetét figyelembe véve határozza meg a kormány, így ez aligha lesz több mint 300-350 ezer forint egy fél évre (50-60 ezer forint/hó).
Tehát amennyiben az ingatlanpiaci helyzet stabilizálódik, elindulnak felfelé az árak, és legrosszabb esetben is elérik a 2007-ben mért értéket, akkor akár egymillió forintnál is többet kereshet a korábban említett adós a tranzakción - feltéve, ha lesz miből visszavásárolnia ingatlanát. Fontos megjegyezni, hogy egy éven belül hitelfelvételen aligha gondolkodhat, mivel csak azután kerül le a BAR-listáról, így hitelképtelennek minősül. Mindenesetre a lehetőség adott. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ezzel a megoldással még a 180 forinton végtörlesztő ügyfeleknél is jóval jobban jár, főként, hogy olcsóbban juthat hozzá az ingatlanához, mint amennyit az valójában ér.
Nézzük a részletes számítást
Számításaink során feltételeztük, hogy 11 millió 250 ezer forint frankhitellel vásárolt 15 millió forint forgalmi értékű ingatlant vásárol fel az Eszközkezelő. Az eredeti frankhitel THM-je 7 százalék. Megnéztük mennyit nyer az adós, ha azon szerencsések közzé kerül, akik 45 vagy akár 65 százalékos kedvezménnyel vásárolhatják vissza ingatlanjaikat.
Az Eszközkezelő csak a tartósan 180 napnál nagyobb késedelemben lévők ingatlanjait vásárolja fel, a törvényben megatározott nyomott árakon. Példánkban szereplő alanyunk 2011 elején hagyott fel hitele törlesztésével. Ekkor tőketartozása 14 millió forint körül alakult, a havi törlesztőrészlete mintegy 24 százalékkal haladta meg az eredetit.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Az Eszközkezelő felállításával azonban egy újabb reménysugár jelent meg. A példánkban lévő ingatlant 8 millió forint körül vásárolhatja meg, amennyiben a maximális 55 százalékos értéken történik a tranzakció. Ezért az összegért veheti majd ő is vissza magának, de már a hitel terhe nélkül.
Így a 2007 óta összesen befizetett részletek, az önerő és a kivásárlási összegért cserébe megkapja az ingatlant. Összehasonlításképp az alábbi táblázatban összevetettük ezt egy hasonló összegű hitelét eddig rendesen fizető, végtörleszteni készülő adós, és egy forinthiteles terheivel is.

Ugyanakkor amennyiben nem 55, hanem 35 százalékon vásárolná fel az Eszközkezelő alanyunk ingatlanát, akkor az összesen eddig kifizetett összeg akár a forgalmi érték alá is csökkenhet! Ebben az esetben a 15 milliós ház, akár 13 millió 600 ezer forintért is az adósé lehet. Amennyiben figyelembe vesszük, hogy a tartósan késedelmes adósok jóval átlag alatti önrésszel szálltak be a hitelbe, akkor ez reálisabb képet is festhet a valós helyzetről, mint a mi konzervatív számításunk.


Újabb budapesti lomtalanítás dátum derült ki: ez a kerület még várhat, csak nyáron viszik el a lomot
Fontos, hogy a nem a megjelölt időpontban történő lomkikészítés közterület-szennyezési szabálysértésnek minősül.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
A SPAR Magyarország a kiemelkedő minőség elkötelezettje (x)
A SPAR Magyarország 6 terméke már viseli a KMÉ-védjegyet, amely a minőség és a fogyasztói bizalom garanciája az élelmiszerpiacon.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


