Az ingatlanvásárlás a 90-es évek vége óta nem csak a lakhatási problémák megoldásának hathatós módszereként, de mint az egyik legbiztosabb befektetési forma is szerepet játszik a lakosság életében. Ennek tudható be, hogy a 20. század második felében jellemző mértékhez képest az iparosodott országok mindegyikében jelentősen emelkedett a lakástulajdonnal rendelkezők aránya.
Az ingatlanbefektetésünk hozamának alakulásában a bérleti díjak és az ingatlanárak növekedésén kívül jelentős szerepet játszik az amortizáció, mely alatt általában az állapotmegőrzés költségeit, illetve a kiadás hiányában fellépő bérleti díj kiesést értik a szakemberek. Ezzel a tétellel azonban hazánkban, az adóelkerülés végett szerződés nélkül működő albérleti piacon szinte lehetetlen számolni.
A bérleti díjak változására is csak a kínálati árak alapján történő becslésből lehet következtetni. A befektető szemszögéből akkor tekinthető optimálisnak a piaci változások, ha a bérleti díjak növekedési üteme eléri, vagy meghaladja az ingatlanárak emelkedését, ekkor ugyanis az ingatlan megtérülési ideje felgyorsul.
Ellenkező tendencia esetén, az ingatlanárak növekedéséből származó haszon látens, és csakis eladáskor vagy hitelfelvételkor válik érvényesíthetővé. Egy jelentősebb ingatlanpiaci korrekció, ahogy azt az Egyesült Államok esetében is láthatjuk, akár a haszon tetemes részét is felemésztheti.
A bérleti díjak növekedési üteme azonban csak a legritkább esetben haladja meg az ingatlanárak növekedési ütemét. Ennek fényében egyáltalán nem meglepő, hogy a rendkívüli emelkedést mutató ázsiai országok piacain a bérleti díjak emelkedési üteme jelentősen elmarad az ingatlanárak esetében jellemző mértéktől. Az egyetlen kivételt Szingapúr jelenti, ahol a város-rehabilitációs program keretében létrejött kollektív adásvételi szerződések erős keresletet teremtettek a bérlakások iránt.
A szakértők szerint ennek köszönhető, hogy a bérleti díjak 10,4 százalékkal emelkedtek az elmúlt negyedévben, miközben az ingatlanárak "csak" 8,4 százalékos növekedést mutattak. A kivitelezés lassabban haladt, mint a felvásárlás, így a város több kerületében is harc folyik az albérletekért az egyébként is szűkös piacon.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A bérleti díjak növekedése újabb befektetői hullámot vonzhat a régióba, akik a folyamatosan emelkedő bérleti díjak által felpörgetett megtérülési időben rejlő lehetőséget szeretnék kiaknázni. A régióban dolgozó szakemberek szerint a buy-to-let szektor bővülésével megjelenő szélesebb kínálat se fogja erőteljesen visszavetni a bérleti díjak növekedését.
Így a demográfiai változások miatt egyébként is tartósan magas ingatlanpiaci növekedést jóslók most már bizton állítják, hogy a külföldi ingatlanbefektetési lehetőségek után érdeklődőknek érdemes lesz szétnézniük Szingapúr háza táján is.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


