Az Európai Unióhoz újonnan csatlakozott Romániában és Bulgáriában az ingatlanárak szárnyalása az elmúlt három esztendőben meghaladta a 30 százalékot, míg a szomszédos közép-európai államok ingatlanpiacai ennél visszafogottabb, 6-8 százalékos átlagos, éves növekedési ütemet mutattak, derül ki az EKB szeptember havi jelentéséből.
A Magyar Nemzeti Bank a mai napon tette közzé az Európa Központi Bank szeptember hónapra vonatkozó jelentését, melynek egyik fejezete a közép-európai ingatlanpiacokon jellemző árakkal, illetve az elmúlt három évben tapasztalható áremelkedés hatásaival és a folyamat fenntarthatóságával foglalkozik.
Az EKB jelentése rávilágít, hogy a lakáskínálat merevsége miatt főként a keresleti oldal változásai alakítják az ingatlanárakat a EU-9 országaiban, vagyis a közép-kelet európai tagállamokban. Az elmúlt időszaki árnövekedés is a keresletnövelő tényezőknek tudható be: többet között a hitelfelvétel lehetőségének egyszerűsödésének, a jelzáloghitelek kamatainak csökkenésének és magasabb finanszírozási arányának.
A 2007. január elsejével csatlakozó új tagállamokban emellett fontos szerepet játszhat az a migráció, amely a nem megfelelő lakásállomány felől az újépítésű ingatlanok felé hajtja a vásárlókat, illetve az árak emelkedésének hátterében állhat még a gazdasági tevékenységek földrajzi koncentrációjának gyors változása.

Néhány országban a külföldi vásárlók is hozzájárultak az árak óriásléptekkel való emelkedéséhez, főként a fővárosi és az üdülőhelyeken található ingatlanok esetében. Emellett a hatalmas növekedés sok esetben a korábban mesterségesen, a magas köz- és önkormányzati lakáshányad révén, alacsonyan tartott ingatlanárak korrekciójának tekinthető.
A külföldi és hazai kisbefektetők számára hasznot hajtó árszínvonal-emelkedés másik vetületét az árak növekedésének fogyasztásra gyakorolt hatása adja. Ez esetben azonban nem lehet egységes tendenciát felfedezni a térség országaiban, az árnövekedés ugyanis attól függően, hogy az ingatlanok értékesítői az eladás után alacsonyabb vagy magasabb kategóriájú ingatlant vásárolnak, eltérő hatással lehet a fogyasztásra.
Az azonban bizonyos, hogy a növekvő piaci érték, a lazuló hitelezési politika megteremti a könnyű pénzszerzés lehetőségét, az ingatlanfedezet miatt ráadásul viszonylag olcsón. A makrogazdasági stabilitásnak és a kisebb kockázati felárnak köszönhetően pedig a legtöbb esetben csökkentek a kamatok.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A fogyasztást a szabad felhasználású jelzáloghitelek megjelenése mellett, melyek egyébként még elég ritkák, a reáljövedelem általános növekedése is fokozza. A hitelek esetében a problémát a változó kamatozású devizahitelek elszaporodása okozza, melyek hazánkban az újonnan kötött szerződések 90 százalékát adják.
Magyarországon, Lengyelországban és a balti államokban is a változó kamatozású hitelek vannak túlsúlyban, melyek többségében devizában denomináltak. A devizában eladósodó lakosság azonban sok esetben nincs tisztában a hitelkonstrukció által jelentett kockázattal, nem is veszi ezeket figyelembe a hitelfelvételkor, ezért érzékenyebb lehet a jövedelemben, az ingatlanárakban vagy az árfolyamokban bekövetkezett sokkhatásra.

Az EKB szerint ezért a térség jegybankjainak mindenképpen fokozott figyelemmel kell kísérnie jelzáloghitel-, illetve ingatlanpiaci folyamatokat és több energiát kell fordítaniuk arra, hogy felhívják a lakosság figyelmét az igencsak kedvelt devizahitelek által jelentett kockázatra.
Emellett a Központi Bank szerint szükség van az ingatlanpiaci árakra nehezedő nyomás megszüntetésére, melyhez szükség van a lakáshoz jutást támogató intézkedések átgondolására, illetve a jelenleg érvényben lévő rendszerek átalakítására.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
30 éve együtt – az INTERSPAR múltja, jelene és jövője (x)
A SPAR Magyarország nem csupán egy új üzlettípust hozott be az országba, hanem egy modern, kényelmes és családbarát vásárlási élményt is, amely azóta is milliók mindennapjainak része.
Portfolio Gen Z Fest 2025


