A rendszerváltás óta eltelt több mint harminc év egyik legnagyobb kudarca, hogy az egészségügy nem került a kormányzati prioritások közé.
Váratlan kormánydöntés jöhet: eltörölnek egy törvényt, ami 7 éve rengeteg embert háborított fel
Október végén nyújtott be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kormány nevében egy salátatörvény-javaslatot - amely az egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról címet kapta -, két héttel azután, beterjesztett egy másik oktatási tárgyú javaslatot, amellyel azokat a reformokat szeretné elfogadni, melyeket a magyar kormány ajánlott az Erasmus és a Horizont programokért cserébe az Európai Bizottságnak és a tanács tagállamainak. A 80. paragrafus több olyan törvény részletéről ír, melyek a salátatörvény elfogadása esetén hatályukat vesztik - írja a 24.hu. Ezek között szerepel a Lex CEU-ként emlegetett törvény.
Hatályát veszítheti annak a törvénynek több paragrafusa is, mely kitiltotta Magyarországról a CEU-t egy nemrég benyújtott salátatörvény szerint. A nemzeti felsőoktatási törvény 76. paragrafusának a) pontja szerint Magyarország területén az Európai Gazdasági Térségről szóló szerződésben nem részes államban (a továbbiakban: nem EGT-állam) székhellyel rendelkező külföldi felsőoktatási intézmény akkor folytathat oklevelet adó képzési tevékenységet, ha Magyarország Kormánya és a külföldi felsőoktatási intézmény székhelye szerinti állam Kormánya által a felsőoktatási végzettségek, fokozatok egyenértékűsége tárgyában kötött nemzetközi szerződésben szerepel. Ezt a részt nevezték Lex CEU-nak, mely 7 évvel ezelőtt a Magyarországon diplomát adó külföldi egyetemek működését egy szerződéshez kötötte, amit az egyetemnek a magyar kormánnyal meg kell kötnie.
Ezt a szabályt 2017-ben sürgősséggel fogadták el, és a CEU sokáig tárgyalt a szerződésről a kormánnyal, melyet végül nem kötöttek meg. A CEU még kampuszt is létesített a New York-i Bard College-on, a magyar kormánnyal pedig New York állam vezetése is tárgyalt, hogy az egyetem megfeleljen a törvényeknek, de hiába - írja a lap. Az egyetem 2019-ben angol nyelvű oktatási tevékenységet indított Bécsben, ezzel a gyakorlatban elhagyva Magyarországot.
A módosítás oka lehet, hogy az Európai Bíróság 2020-ban kimondta, hogy az a pont, amelyet most törölnének a felsőoktatási törvényből, nem felel meg az uniós szabályoknak. A salátatörvényben viszont nincs részletes indoklás, és a cikk megjelenéséig a kormány sem küldött választ a lap erre irányuló kérdésére.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Videó: kipróbáltuk, hogy működik a házhozszállítás a magyar diszkontláncnál
November közepétől a Penny vásárlói már országos szinten intézhetik akár nagybevásárlásaikat is a foodora applikációján keresztül.
-
Kiábrándító tény: 10-ből 8 magyar nem készül a nyugdíjas évekre
Jelentősen le vagyunk maradva a nyugdíjbiztosítások terén a nyugat-európai átlaghoz képest.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Pörögnek idehaza a magánegészségügyi befektetések (x)
Most érdemes beszállni annak, aki gyorsan megtérülő befektetést keres! Sikeres a Mozgásklinika, Magyarország első manuálterápiás franchise-hálózata.
-
Kiemelkedő műalkotások a BÁV ART 84. Művészeti Aukcióján (x)
December 3–5. között közel 800 műtárgy kerül kalapács alá a BÁV ART háromnapos eseményén, amely a gyűjtők és befektetők számára is izgalmas lehetőségeket kínál.