13 °C Budapest
Az Európai Unió és Magyarország zászlaja leng egy díszes épület előtt a főváros központjában, Budapesten.

Fekete pontot kapott Magyarország: nem tudták értékelni az ország növekedési tervét

2024. november 26. 20:15

Jelentős változásokon megy át az európai gazdasági kormányzás, az új szabályozás értelmében az Európai Bizottság két ütemben teszi közzé a tagállamok gazdálkodására és az általuk benyújtott növekedési tervek értékelésére vonatkozó álláspontját és a túlzott deficittel rendelkező országokkal kapcsolatos ajánlásait - közölte a hvg.hu.

Az európai gazdasági kormányzás jelentős átalakuláson megy keresztül, ami új kihívások elé állítja a tagállamokat. Az Európai Bizottság új eljárásrendet vezetett be a tagországok gazdálkodásának és növekedési terveinek értékelésére, valamint a túlzott deficittel küzdő országokkal kapcsolatos ajánlások megfogalmazására.

Az új rendszer keretében a tagállamoknak úgynevezett középtávú terveket kell benyújtaniuk, amelyek integrálják a költségvetési, reform- és beruházási célkitűzéseiket. Ez a megközelítés a Bizottság szerint "koherens és egyszerűsített folyamatot hoz létre". Eddig 22 tagállam nyújtotta be tervét, amelyek közül 21-et már értékeltek is.

Magyarország helyzete azonban különleges. Bár a magyar kormány is benyújtotta tervét, annak értékelése még várat magára. A Bizottság ezt a késedelmet azzal indokolta, hogy Magyarország csak november 4-én adta le dokumentumait. Ugyanakkor feltűnő, hogy a tíz nappal később, november 14-én benyújtott horvát tervet már értékelték.

Bizottsági források szerint azonban a késedelem valódi oka más:

a magyar növekedési program értékelhetetlen volt, mert olyan állításokat és következtetéseket tartalmazott, amelyet adatokkal nem támasztottak alá.

Ez rávilágít a brüsszeli és budapesti megközelítés közötti alapvető ellentétre a gazdasági növekedés és a költségvetési hiány alakulásának megítélésében.

JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A magyar kormány optimista előrejelzése szerint a gazdasági növekedés önmagában elegendő lesz a költségvetési hiány csökkentéséhez. Az Európai Bizottság azonban szkeptikusabb, és jelentősebb kiigazítást tart szükségesnek. Míg a magyar álláspont szerint évi 0,18 százalékos kiigazítás elegendő lenne, a Bizottság ennek többszörösét, legalább 0,5 százalékos korrekciót tart indokoltnak.

Magyarország jelenleg nyolc másik országgal együtt az úgynevezett túlzottdeficit-eljárás alatt áll. Az eljárás következő szakaszában a Bizottság konkrét ajánlásokat fogalmaz meg. Magyarország esetében a fő javaslat, hogy "2025-ben a kiadási főösszeg növekedési üteme nem lehet több mint 3,9 százalék, 2026-ban 3,3, 2027-ben pedig 3,2 százalék." Ez jelentősen alacsonyabb, mint a magyar kormány által tervezett 6,1 százalékos növekedés.

A tagállamok januárban, már a lengyel elnökség alatt döntenek ezekről az ajánlásokról. Az elfogadott ajánlások alapján fogja az Európai Bizottság 2026-ban számon kérni az érintett kormányokat, köztük Magyarországot is.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. április 2. 10:30
Először rendeznek pusztakezes gálát Magyarországon, a ringben ismert magyar harcosok csapnak össze b...
Holdblog  |  2025. április 2. 09:17
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivi...
Kasza Elliott-tal  |  2025. április 1. 18:38
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem vo...
Kiszámoló  |  2025. április 1. 12:30
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 2. szerda
Áron
14. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33