Noha legújabban az árrésstop vet óriási hullámokat, a hazai kiskereskedelemben egy sor egyéb folyamat is alakítja a piacot. Ne maradj le; jön a Portfolio RETAIL...

2024 februárjában a fogyasztóiár-index 3,7 százalékos, míg az élelmiszerek árindexe már csak 2,2 százalékos volt 2023 azonos időszakához képest. Az árak emelkedésének lassulása tehát folytatódott, miközben a januári nyugdíjemelés után februárban a 13. havi nyugdíj is megérkezett. Mindez azt jelentette, hogy a múlt hónapban a nyugdíjasok kétszer akkora összegből gazdálkodhattak, mint egyébként. Mindezek fényében ismét elkészítettük az úgynevezett zsemleindexet: az alábbiakban néhány alapvető élelmiszeren keresztül megvizsgáljuk, hogy mire elég az átlagos magyar öregségi nyugdíj. Aligha árulunk el nagy titkot ha már most elmondjuk, hogy a februári dupla nyugdíjnak köszönhetően a múlt hónap talán az év leggondtalanabb hónapja volt a nyugdíjasok számára.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt pénteken publikált friss adatai szerint februárban már csak 3,7 százalékos volt a fogyasztóiár-index 2023 azonos időszakához képest. Az élelmiszerárak emelkedése még ennél is alacsonyabb, 2,2 százalékos szintre csökkent az év második hónapjában.
A nyugdíjas fogyasztóiár-index a kettő között alakult – a januári 3,9 százalék után februárban 3,6 százalékos volt.
Jellemzően a lakosság egyéb rétegeinek esetében még ennél is alacsonyabb szintre süllyedt a februári árindex. Az egyetlen kivételt a magas jövedelmű háztartások jelentették – bár az ő esetükben is csökkenés volt megfigyelhető, ám a végeredmény még így is meghaladta a többi társadalmi réteg árindexét (január → februári változás):
- nyugdíjasok: 3,9% → 3,6%,
- alacsony jövedelmű háztartások: 3,7% → 3,1%,
- a közepes jövedelmű háztartások: 3,4% → 3,3%,
- a három és több gyerekes háztartások: 3,7% →3,3%,
- magas jövedelmű háztartások: 4,7% → 4,6%.
Mire volt elég a dupla nyugdíj?
A KSH 2024 januárjára vonatkozó adatai szerint 230 940 forint volt az átlagos öregségi nyugdíj az év első hónapjában. A februárban érkező 13. nyugdíj miatt azonban mi most nem ennyivel, hanem ennek az összegnek a kétszeresével, azaz 461 880 forinttal számoltunk, amikor megvizsgáltuk, hogy a februári árakat figyelembe véve hány darabot/kilót/litert tudott (volna) egy átlagos nyugdíjas megvásárolni az általunk kiválasztott tíz termékből.
Indexünk névadó termékének, a zsemlének egészen minimális mértékben emelkedett a fogyasztói átlagára, lényegében inkább stagnálásról beszélhetünk (66 → 67 forint/db). Ezt a minimális drágulást természetesen bőségesen kompenzálni tudta februári dupla nyugdíj, így a januári 3 495 darabbal szemben a múlt hónapban 6 894 darabot vihetett volna haza egy átlagos nyugdíjas. A tojás darabára is csak minimális mértékben változott, igaz ellenkező előjellel (75 → 74 forint/db). Januárban ebből a termékből 3 076 darabot lehetett volna megvásárolni egy átlagos nyugdíjból, februárban viszont 6 250 darabot.
A 2,8 százalékos pasztőrözött tej átlagára is csökkent januárhoz viszonyítva (457 → 453 forint/liter) – ennek és a dupla nyugdíjnak köszönhetően a korábbi 505 literrel szemben most 1 020 litert lehetett volna megvásárolni. Kismértékű árcsökkenés volt megfigyelhető a párizsi esetében is (2 720 → 2 710 forint/kg), melyből a korábbi 85 kiló helyett februárban 170 kilót is megvásárolhattunk volna.
A burgonya átlagára emelkedett, a januári 398 forinttal szemben februárban már 407 forintot kértek el kilójáért. Ennek ellenére a korábbi 580 kg helyett múlt hónapban már 1 135 kilót is megvásárolhatott volna belőle egy átlagos nyugdíjas. Az alma átlagára is emelkedett (509 → 531 forint/kg), ennek ellenére a januári 453 kilóval szemben legutóbb 870 kilóra is futotta volna.
A liszt átlagára lényegében stagnált (179 → 178 forint/kg), ám a 13. havi nyugdíjnak köszönhetően ebből is lényegesen többet vihettünk volna haza – a januári 1 289 kilóval szemben februárban 2 595 kilót. Csökkent ugyanakkor a cukor átlagára (388 → 373 forint/kg), melyből ezúttal 595 kiló helyett már 1 238 kilót is megvásárolhattunk volna.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Végezetül a sertéscomb (1 890 → 1 860 forint/kg) és a bontott csirke (1 370 → 1 360 forint/kg) átlagára is csökkent – előbbiből 248, utóbbiból 340 kilót tudtunk volna februárban megvásárolni az átlagos öregségi nyugdíjból.
Februárban tehát csak a zsemle, a burgonya és az alma átlagára emelkedett, míg az összes többi termék esetében kisebb-nagyobb árcsökkenés volt megfigyelhető. Természetesen egyik terméknél sem történt olyan mértékű drágulás, amit a februárban érkező 13. havi nyugdíj ne tudott volna kompenzálni, így múlt hónapban mindegyik termékből lényegesen többet tudott egy átlagos nyugdíjas hazavinni, mint januárban.
A februári dupla nyugdíj természetesen jelentősen torzítja az adatokat, mindenesetre egyelőre elmondható, hogy az év eddigi részét tekintve havonta átlagosan mindegyik termékből többet vihet haza az átlagos nyugdíjas, mint 2023-ban. Sőt, egyelőre még a referenciaévnek használt 2016-hoz képest is jól teljesítenek a 2024-es nyugdíjak – egyedül indexünk névadó termékéből, a zsemléből lehetett 2016-ban havonta többet hazavinni, mint most, míg az összes többi termékből egyelőre most tudnak többet megvásárolni az átlagos nyugdíjasok (mivel zsemléből 2016-ban tudtuk megvásárolni a legnagyobb mennyiséget, így ezt az évet vettük 100-nak).
Zsemléből 2024 eddig eltelt időszakában a 2016-os mennyiség 81,6 százalékát tudta volna havonta megvásárolni egy átlagos nyugdíjas, amennyiben a teljes nyugdíját erre fordította volna. A többi terméknél azonban egyelőre jóval kedvezőbb a helyzet – az arány mindegyik esetben 100 százalék, sőt, a liszt esetében pedig 200 százalék feletti.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ezek a számok csalókák, hiszen a februári dupla nyugdíj jelentősen javított az átlagon. Hogy a későbbiekben hogyan fog alakulni ez a mutató, az még a jövő zenéje. Hiszen ne feledjük, márciustól ismét csak 231 ezer forint körüli összegre számíthatnak majd az átlagos nyugdíjasok.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


