A téli fagyok elmaradása és a globális felmelegedés miatt már március végén jelentős kullancsinvázió tapasztalható.

Évről évre nő azoknak a száma, akik jogosultak a magyar államtól öregségi nyugdíj vagy más nyugdíjszerű ellátásra, miközben külföldön élnek. Ennek számos oka lehet, a Magyarországon dolgozó vendégmunkások jogosultságától kezdve a korábban itt élő emigrációján át a nyugdíjazást követően elköltözésig. Mutatjuk, hogy a legfrissebb adatok alapján melyik a magyar nyugdíjat kapók favorit országa, és hogy hogyan lehet külföldről intézni a magyar nyugdíjügyeket.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2023 januárjában 2,42 millió fő részesült nyugdíjban, ellátásban, járadékban és egyéb járandóságban, ebből 1,99 millióan kaptak öregségi nyugdíjat. A hivatal azt is közölte, hogy hány ellátottnak folyósítanak különféle összegeket az országhatáron túlra: 48 183 főnek. Ez az öregségi nyugellátottaknak 2,4 százaléka. Nem tűnik soknak, viszont számuk évről évre növekszik.
2012-ben még csak 24 ezer olyan nyugdíjas élt külföldön, akiknek a magyar állam öregségi nyugellátást utalt, 2021-ben már 34 ezren voltak. A legtöbben feltehetően az öregségi nyugdíjminimumot kapták - melynek összege 2008 óta változatlanul 28 500 forint -, vagy kevesebbet, hiszen az ellátások átlaga még a 60 ezer forintot sem haladta meg. Sokan lehetnek közülük, akik szereztek némi szolgálati időt Magyarországon, majd külföldre költöztek, de jogosultak az államtól is egy csekély összegre.
Viszont lehetnek közöttük olyan nyugdíjasok is, akik idős korukban döntöttek az országváltás mellett - hiszen nem egy hely van Európában, ahol az ingatlanárak hasonlóak, de olcsóbb az élet, így a magyar nyugdíj többet ér. az sem kizárt, hogy olyan külföldi, vagy kettős állampolgárokról van szó, akik itt vállaltak munkát egy bizonyos ideig, azonban nem itt éltek és élnek. A magyar nyugdíjat kapók harmada Németországban telepedett le, jelentős részük pedig a környező országokban, Ukrajnában (13%), Ausztriában (9%), Szlovákiában (7%), vagy Romániában (6%) él.
A népszerű országok között van Svédország, Kanada, az Egyesült Államok és Ausztrália is.
A nyugdíjasok 13 százaléka pedig valamilyen egyéb országban kapja a járandóságát a Magyar Államkincstártól. Bár azt nem tudni, átlagosan milyen összeget kaptak a külföldön élők, a korábbi évek adatai alapján sok lehet köztük a töredéknyugdíjra jogosultak száma. Az öregségi nyugellátás átlagos összege - a magyarországon élők nyugdíját is beleszámítva - 208 479 forint volt januárban (már a 15 százalékos év eleji emelés után).
Hogyan kaphat valaki külföldön magyar nyugdíjat?
A Magyar Államkincstár honlapján található tájékoztatás szerint a magyar nyugellátásokat és egyéb nyugdíjszerű ellátásokat a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága. A magyar ellátás a külföldön élő személy részére az alábbi lehetőségek szerint folyósítható:
- magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára,
- az ellátásban részesülő személy magyarországi meghatalmazottja részére postai kézbesítés útján, vagy a magyarországi meghatalmazott pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlájára,
- az EGT-államban élők esetében valamely EGT-államban, az Egyesült Királyságban, vagy Svájcban vezetett fizetési számlára,
- egyezményes állam területén (pl. Albánia, USA, Ausztrália, Japán, Szerbia, Oroszország, stb.) élők esetében az egyezményt kötött államban pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára.
Nem EGT-államban és nem egyezményes országban élő személy esetében magyarországi bankszámlára, vagy az ellátásban részesülő személy magyarországi meghatalmazottja részére kerülhet sor a magyar ellátás folyósítására.
Milyen devizanemben folyósíthatják a magyar ellátást külföldre?
Az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban, az Albán Köztársaságban, az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, az Indiai Köztársaságban, Japánban, Kanadában, a Koreai Köztársaságban, a Koszovói Köztársaságban, a Moldovai Köztársaságban, Mongóliában, a Török Köztársaságban, illetve az Oroszországi Föderációban vezetett pénzintézeti számlára történő utalás esetén az ellátás kifizetését forintban vagy a Magyar Nemzeti Bank által forgalmazott devizanemekben lehet kérni - írták a honlapon.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A Magyar Nemzeti Bank által forgalmazott devizanemek a következők: amerikai dollár (USD), angol font (GBP), ausztrál dollár (AUD), cseh korona (CZK), dán korona (DKK), euró (EUR), japán jen (JPY), kanadai dollár (CAD), magyar forint (HUF), lengyel zloty (PLN), norvég korona (NOK), svájci frank (CHF), svéd korona (SEK).
Az ellátásra jogosult személynek lehetősége van arra, hogy megjelölje a kifizetés devizanemét, az utalás teljesítésére azonban csak akkor van lehetőség, ha a külföldi pénzintézetnél vezetett fizetési számla a megjelölt devizanemben történő utalást képes fogadni. (Bosznia és Hercegovinában, a Macedón Köztársaságban, Montenegróban és a Szerb Köztársaságban vezetett pénzintézeti számlára történő utalás esetén euróban kell a magyar ellátást folyósítani.)
Vannak-e költségei a külföldre utalásnak?
Ha a magyar ellátást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság közvetlenül valamely EGT-államban, az Egyesült Királyságban vagy Svájcban vezetett fizetési számlára folyósítja, az utalás költségmentes - írták. Ha a magyar ellátás utalása magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett bankszámlára történik, az ellátás külföldre történő továbbutalásának költségei a nyugdíjast terhelik az adott pénzintézet üzletszabályzatában meghatározottak szerint.
Az egyezményes államba történő közvetlen utalás költségét az ellátásra jogosultnak kell viselnie. Az utalási költség összege 2022. január 1-jétől 6500 forint utalásonként. Az utalási költség aktuális összege a Magyar Nemzeti Bank honlapján elhelyezett hirdetményben található.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


