3 °C Budapest
Senior woman with cup in garden happy old lady tea garden terrace balcony

Menekülnek külföldre a magyar nyugdíjasok? Ide költöznek a legtöbben: tudhatnak valamit

2023. április 20. 13:07

Évről évre nő azoknak a száma, akik jogosultak a magyar államtól öregségi nyugdíj vagy más nyugdíjszerű ellátásra, miközben külföldön élnek. Ennek számos oka lehet, a Magyarországon dolgozó vendégmunkások jogosultságától kezdve a korábban itt élő emigrációján át a nyugdíjazást követően elköltözésig. Mutatjuk, hogy a legfrissebb adatok alapján melyik a magyar nyugdíjat kapók favorit országa, és hogy hogyan lehet külföldről intézni a magyar nyugdíjügyeket.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatai szerint 2023 januárjában 2,42 millió fő részesült nyugdíjban, ellátásban, járadékban és egyéb járandóságban, ebből 1,99 millióan kaptak öregségi nyugdíjat. A hivatal azt is közölte, hogy hány ellátottnak folyósítanak különféle összegeket az országhatáron túlra: 48 183 főnek. Ez az öregségi nyugellátottaknak 2,4 százaléka. Nem tűnik soknak, viszont számuk évről évre növekszik.

2012-ben még csak 24 ezer olyan nyugdíjas élt külföldön, akiknek a magyar állam öregségi nyugellátást utalt, 2021-ben már 34 ezren voltak. A legtöbben feltehetően az öregségi nyugdíjminimumot kapták - melynek összege 2008 óta változatlanul 28 500 forint -, vagy kevesebbet, hiszen az ellátások átlaga még a 60 ezer forintot sem haladta meg. Sokan lehetnek közülük, akik szereztek némi szolgálati időt Magyarországon, majd külföldre költöztek, de jogosultak az államtól is egy csekély összegre.

Viszont lehetnek közöttük olyan nyugdíjasok is, akik idős korukban döntöttek az országváltás mellett - hiszen nem egy hely van Európában, ahol az ingatlanárak hasonlóak, de olcsóbb az élet, így a magyar nyugdíj többet ér. az sem kizárt, hogy olyan külföldi, vagy kettős állampolgárokról van szó, akik itt vállaltak munkát egy bizonyos ideig, azonban nem itt éltek és élnek. A magyar nyugdíjat kapók harmada Németországban telepedett le, jelentős részük pedig a környező országokban, Ukrajnában (13%), Ausztriában (9%), Szlovákiában (7%), vagy Romániában (6%) él.

A népszerű országok között van Svédország, Kanada, az Egyesült Államok és Ausztrália is.

A nyugdíjasok 13 százaléka pedig valamilyen egyéb országban kapja a járandóságát a Magyar Államkincstártól. Bár azt nem tudni, átlagosan milyen összeget kaptak a külföldön élők, a korábbi évek adatai alapján sok lehet köztük a töredéknyugdíjra jogosultak száma. Az öregségi nyugellátás átlagos összege  - a magyarországon élők nyugdíját is beleszámítva - 208 479 forint volt januárban (már a 15 százalékos év eleji emelés után).

Hogyan kaphat valaki külföldön magyar nyugdíjat?

A Magyar Államkincstár honlapján található tájékoztatás szerint a magyar nyugellátásokat és egyéb nyugdíjszerű ellátásokat a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága. A magyar ellátás a külföldön élő személy részére az alábbi lehetőségek szerint folyósítható:

  • magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára,
  • az ellátásban részesülő személy magyarországi meghatalmazottja részére postai kézbesítés útján, vagy a magyarországi meghatalmazott pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlájára,
  • az EGT-államban élők esetében valamely EGT-államban, az Egyesült Királyságban, vagy Svájcban vezetett fizetési számlára,
  • egyezményes állam területén (pl. Albánia, USA, Ausztrália, Japán, Szerbia, Oroszország, stb.) élők esetében az egyezményt kötött államban pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett fizetési számlára.

Nem EGT-államban és nem egyezményes országban élő személy esetében magyarországi bankszámlára, vagy az ellátásban részesülő személy magyarországi meghatalmazottja részére kerülhet sor a magyar ellátás folyósítására.

Milyen devizanemben folyósíthatják a magyar ellátást külföldre?

Az Európai Unióban, az Egyesült Királyságban, Izlandon, Liechtensteinben, Norvégiában, Svájcban, az Albán Köztársaságban, az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, az Indiai Köztársaságban, Japánban, Kanadában, a Koreai Köztársaságban, a Koszovói Köztársaságban, a Moldovai Köztársaságban, Mongóliában, a Török Köztársaságban, illetve az Oroszországi Föderációban vezetett pénzintézeti számlára történő utalás esetén az ellátás kifizetését forintban vagy a Magyar Nemzeti Bank által forgalmazott devizanemekben lehet kérni - írták a honlapon.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az ellátásra jogosult személynek lehetősége van arra, hogy megjelölje a kifizetés devizanemét, az utalás teljesítésére azonban csak akkor van lehetőség, ha a külföldi pénzintézetnél vezetett fizetési számla a megjelölt devizanemben történő utalást képes fogadni. (Bosznia és Hercegovinában, a Macedón Köztársaságban, Montenegróban és a Szerb Köztársaságban vezetett pénzintézeti számlára történő utalás esetén euróban kell a magyar ellátást folyósítani.)

Így nem lesznek anyagi gondjaid idős korodban: tegyél félre a nyugdíjas éveidre és fektesd be jól a megtakarításod!

Vannak-e költségei a külföldre utalásnak?

Ha a magyar ellátást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság közvetlenül valamely EGT-államban, az Egyesült Királyságban vagy Svájcban vezetett fizetési számlára folyósítja, az utalás költségmentes - írták. Ha a magyar ellátás utalása magyarországi pénzforgalmi szolgáltatónál vezetett bankszámlára történik, az ellátás külföldre történő továbbutalásának költségei a nyugdíjast terhelik az adott pénzintézet üzletszabályzatában meghatározottak szerint.

Az egyezményes államba történő közvetlen utalás költségét az ellátásra jogosultnak kell viselnie. Az utalási költség összege 2022. január 1-jétől 6500 forint utalásonként. Az utalási költség aktuális összege a Magyar Nemzeti Bank honlapján elhelyezett hirdetményben található.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 21. csütörtök
Olivér
47. hét
November 21.
"Helló!" Világnap
November 21.
Halászati világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?