Az elöregedés olyan társadalmi és gazdasági krízis, amelyre előbb-utóbb minden érintett országnak megoldást kell találnia.

Nyugdíjemelés 2022: átlagosan plusz 87 ezer forint érkezhet novemberben, sokan viszont egy fillért sem kapnak
Már éppen időszerű volt, hogy kiderüljön, mekkora nyugdíjemelésre és nyugdíjprémiumra számíthatnak a magyar idősek idén novemberben. A Magyar Közlöny október 5-én megjelent száma tartalmazza a rendeletet, amely 4,5 százalékos emelésről, és 0,5 százalékos nyugdíjprémium kifizetéséről szól. Az emelés alapját az a nyugdíjösszeg képezi, amelyet még a 2022. januári emelés előtt kaptak a nyugdíjasok, míg a prémiumot a novemberben aktuális nyugdíj összegéből számítják ki. Mutatjuk, hogy ez alapján kinek mekkora összeg járhat ez alapján.
Beigazolódtak az előrejelzések, amely alapján a kormány eltért a törvény által előirányzott nyugdíjemelés számítástól, amely alapján mindössze 1,8 százalékos emelés járt volna novemberben a nyugdíjasoknak. Ezt ugyanis a KSH inflációs mutatói alapján határozhatták volna meg, mely a 2022. január-augusztus időszakra, vagyis az év első 8 hónapjára 10,7 százalékos inflációt jelzett. Mivel év elején 5 százalékkal, júliusban 3,9 százalékkal emelkedtek a nyugdíjak, az összesen 8,9 százalékos emelésen túl mindössze 1,8 százalékos kompenzáció járt volna. A 4,5 százalékról meghozott döntést valószínűleg nem a nyolchavi, hanem az éves előrejelzések alapján hozták meg, így összességében 13,4 százalékos éves emelésről határozva.
Így számítható ki a novemberi nyugdíjemelés összege
Mivel a számítás alapját a saját nyugdíj összege képezi, ezért abból lehet kiszámítani a pontos összeget. Először is fontos leszögezni, hogy november háromféle juttatás érkezik majd a nyugdíjasok számára:
1. az emelt nyugdíjösszeg,
2. visszamenőleges nyugdíjkorrekció,
3. és a nyugdíjprémium.
Az emelt nyugdíjösszeget legegyszerűbben úgy lehet kiszámítani, hogyha tudjuk, mennyi volt a 2022. januári emelés előtt a havi ellátás mértéke. Ugyanis a friss rendelet szerint - és az eddig megszokott gyakorlat szerint is - az évközi emelések alapját is az előző évi juttatás képzi, nem a már az évben megemelt összeg. A rendelet úgy szól:
2022. november 1-jétől, 2022. január 1-jei visszamenőleges hatállyal – a nyugellátások és egyes más ellátások 2022. július havi kiegészítő emeléséről szóló 161/2022. (IV. 28.) Korm. rendeletben foglaltakra tekintettel – 4,5 százalékkal hivatalból kell emelni azt az öregségi nyugdíjat, (...) amely után a jogosultnak a nyugellátások és egyes más ellátások 2022. január havi emeléséről szóló 692/2021. (XII. 9.) Korm. rendelet 1. §-a alapján emelés (a továbbiakban: januári emelés) járt.
Bár az öregségi nyugdíjat emeltük ki, még számos más juttatást is érint a rendelet. Ez részletesen itt olvasható.
Így a 2021. év végi nyugdíjhoz kell hozzáadni a 13,4 százalékát - amely tartalmazza az eddig 5%, 3,9% és a nvemberi 4,5%-os emelést is -, vagy egyszerűen megszorozni a nyugdíjösszeget 1,134-del. Ha valaki nem tudja, mennyi volt már tavaly a nyugdíja év végén, az is ki tudja számolni, mekkora lesz a novemberi összeg. Ehhez az októberi nyugdíjat előbb el kell osztani 1,089-del, és utána megszorozni 1,134-del.
Az átlagnyugdíj januárban a KSH közlése szerint 164 102 forint volt - ebben már benne volt az év eleji 5 százalékos emelés. Ez az összeg nagyjából 170 200 forintra emelkedhetett a rendkívüli, évközi emelés hatására júliusban. Számításaink szerint novembertől az átlagnyugdíj összegét kapó idősek nagyjából 177 230 forintos havi ellátásra számíthatnak.
A visszamenőleg járó kompenzáció összege pedig ugyanígy a tavalyi nyugdíjból számolódik. Az átlagnyugdíj esetén nagyjából havi 7 ezer forinttal lehet számolni, mely utólag az első 10 hónapra jár októberig, illetve a 13. havi nyugdíj után. Így körülbelül 77 ezer forint érkezhet még egy összegben az átlagos juttatásban részesülőknek.
Ezt egyénileg úgy lehet kiszámolni, hogy a tavalyi nyugdíjat megszorozzuk 0,045-del, így megkapva az egyhavi emelés összegét. Ezt pedig szorozzuk 11-gyel, így jön ki a teljes kompenzáció összege. Ha nem tudjuk már a tavalyi nyugdíj összegét, akkor az októberi nyugdíjat osszuk el 1,089-del, majd szorozzuk meg 0,045-del, és végül 11-gyel. Ez egy lépésben az októberi nyugdíj szorozva 0,455-del. A legegyszerűbb viszont a Pénzcentrum kalkulátorát használni, ami az októberi nyugdíj alapján kiszámolja, pontosan mennyi plusz pénz érkezik novemberben.
Mekkora lesz a nyugdíjprémium?
A nyugdíjemelés magasabb így, mint a várt összegek - bár a nyugdíjas szervezetek szerint 10 százalékos emelésre lenne szükség - a nyugdíjprémium viszont alacsonyabb a vártnál, mindössze 0,5 százalék a rendelet szerint. A 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról 101. § (5) bekezdés úgy rendelkezik: "Ha a bruttó hazai termék változatlan áron számított növekedésének a tárgyévben várható mértéke a 3,5 százalékot meghaladja, és az államháztartás - a központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott - tárgyévi egyenlegcélja várhatóan teljesül, a tárgyév novemberében nyugdíjprémiumot kell fizetni" a jogosultak számára.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A törvény szerint a nyugdíjprémium összege a következő két szám szorzata:
a) a bruttó hazai termék változatlan áron számított növekedése - tárgyévben várható - mértékének 3,5-del csökkentett összege, de legfeljebb 4,
b) a nyugellátás november havi összegének 25 százaléka, de legfeljebb 20 000 forint.
Ez azt jelenti, hogy akinek 80 ezer forintnál magasabb a nyugdíja (mivel 80 ezer forint 25 százaléka 20 ezer forint, de annál magasabb nyugdíjak esetében is maximum 20 ezer forinttal kell számolni), az 10 ezer forint nyugdíjprémiumra számíthat idén. Akinek alacsonyabb a nyugdíja vagy más ellátása, az kevesebbre. Tavaly például több mint 176 ezer nyugdíjasnak volt 80 ezer forintnál kisebb az ellátása Magyarországon.
Az emelt nyugdíj mellett egy összeben átlagosan 87 ezer forint plusz juttatás érkezhet 2022. novemberben.
Úgy tűnik, tényleg rendkívüli év volt 2021, amikor egységesen 80 ezer forintot fizettek ki a nyugdíjasoknak prémium gyanánt. Nemcsak a gazdasági növekedés volt kimagasló, hanem végre nem tettek különbséget a kis jövedelemből és a luxusnyugdíjból élők között. Idén ugyanúgy maradtak a százalékos juttatásnál, meghatározott plafonnal. Pedig
a százalékos emelések és prémium fizetése csak mélyíti a jövedelmi különbségeket a magyar nyugdíjasok között - akinek magas a nyugdíja folyton többet, a kisnyugdíjasok egyre kevesebbet kapnak. Ezen a folyamaton csak ront a 2022. évi brutális infláció, és a rekordszintű nyugdíjemelés.
Lehetnek nyugdíjasok, akik semmit sem kapnak
Már júliusban váratlanul ért több nyugdíjast, hogy bár emelésről szóltak a hírek, ők nem kaptak több nyugdíjat. Ennek oka, hogy utólagos emelés, korrekció csak azokat a nyugdíjasokat illeti meg, akik 2021. december 31-ig nyugdíjba vonultak. Aki idén mentek nyugdíjba, nem kapnak emelést, annak ellenére hogy számukra is ugyanolyan drasztikus mértékben drágult az élet 2022-ben.
A friss rendelet, hasonlóan a júliusi 3,9 százalékos emelésről szóló rendelethez, az alapján a juttatás alapján ítéli meg a nyugdíjemelést "amely után a jogosultnak a nyugellátások és egyes más ellátások 2022. január havi emeléséről szóló 692/2021. (XII. 9.) Korm. rendelet 1. §-a alapján emelés (a továbbiakban: januári emelés) járt". Ez pedig a hivatkozott Kormányrendelet szerint: "a 2022. január 1-jét megelőző időponttól megállapított öregségi nyugdíj".
Így már a júliusi nyugdíjemelésről szóló rendelet is csak azokra a nyugdíjakra vonatkozott, amelyekre a januári emelésről szóló, vagyis amelyet még 2022. január 1-je előtt állapítottak meg - így van ez most is. Tehát aki idén ment nyugdíjban, november sem számíthat kompenzációra az infláció miatt, ahogy júliusban sem.
A nyugdíjprémiumot a Törvény szerint szintén csak azoknak kell fizetni, akik a tárgyévet megelőző év legalább egy napján nyugellátásban részesült, valamint a tárgyév novemberében a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó olyan ellátást kapott, amely az előbbivel egy tekintet alá esik. Így sokan lehetnek, akik idén vonultak nyugdíjba, novemberben azoban sem emelést, sem prémiumot nem kapnak.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Fenntarthatóság és sztármárkák: ezek a legfrissebb trendek a drogériákban
Utánajártunk, hogy mekkora a keresletnövekedés a celebmárkák iránt és hogyan zajlik a termékfejlesztés.
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


