Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.

Szlovákiában az átlagos öregségi nyugdíj március végére gyakorlatilag elérte az 500 eurót (ez nagyjából 179,9 ezer forint). A Szociális Biztosító által folyósított 499,40 euró épp 140 euróval haladja meg a tíz évvel ezelőtti szintet. Az idei átlagos nyugdíjemelés mértéke 2,6 százalék. Ezzel párhuzamosan a nyugdíjasok száma is érzékelhetően emelkedett: 2011-ben 953,5 ezer öregségi nyugdíjast tartottak számon, idén márciusban viszont már 1 millió 83 ezret. Pedig időközben fokozatosan kezdett kitolódni a nyugdíjkorhatár, a korábbi 62 évről napjainkban a férfiak esetében már 62 év és 10 hónap (a nőknél a nevelt gyermekek számától függ).
Viszont a korkedvezményes nyugdíjasok száma a vizsgált időszakban mérséklődött: március végén 11 900-an voltak, miközben tíz éve még 38 500-an. Tavaly ősszel elfogadták a 13. havi nyugdíjról szóló törvényt, ez ugyan nem jogosít teljes értékű nyugdíjra, de a korábbinál lényegesen magasabb év végi juttatást biztosít. Eszerint valamennyi öregségi nyugdíjas 50 és 300 euró közötti decemberi (karácsonyi) nyugdíjat kap, attól függően, mekkora a bevétele - írja a Világgazdaság.
A legkisebb összeg, az 50 euró 909 eurónál magasabb, a 300 euró pedig 215 eurónál kisebb nyugdíj esetén jár. 2020 előtt nem terjedt ki mindenkire a 13. havi nyugdíj, a felső összeghatára pedig csak 200 euró volt. Részben ennek és a minimálnyugdíj erőteljes, 50 eurót meghaladó tavalyi növelésének (334 euróra) is köszönhetően Szlovákiában a nyugdíjasok nem tartoznak a szegénység által leginkább veszélyeztetettek kategóriájába.
A statisztikai hivatal adatai szerint Szlovákiában a lakosság nagyjából 16 százalékát – 872 ezer embert – fenyegeti a szegénység. Ezen belül mintegy 200 ezer azoknak a nyugdíjasoknak a száma, akik rossz anyagi helyzetben élnek, ez voltaképpen az átlagnak megfelelő, azaz az érintett kör egyhatoda. Napjainkban annak kockázata, hogy a szegénységi küszöb alatti bevételből kell élniük, a munkanélküliek és a gyermeküket egyedül nevelő szülők esetében a legnagyobb, az előbbiek 58, az utóbbiak 20 százalékát érinti. Magyarországon 2021. januárjában 150,6 ezer forint volt az átlagnyugdíj, ez 419 eurónak felelne meg.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


