Az amerikai jegybanknak most azt kell mérlegelnie, hogy az intézkedések inkább inflációt gerjesztenek vagy recessziót hoznak.
Nagy meglepetést okozott az inflációs adat múlt hónapban: az elemzői várakozásokat jócskán meghaladó, 3,8 százalékos volt az éves drágulás üteme Magyarországon júliusban, pedig júniusban 2,9 százalékos inflációt mértek. Természetesen ebben vastagon benne van a járvány hatása, amelynek következtében - többek között - elszálltak az árak, és amiért a nyugdíjasok lemondhattak idei évi prémiumukról. Azonban az emelés nem biztos, hogy elmarad idén.
A koronavírus járvány okozta válság hatására a fogyasztói árak rettenetes elszálltak - számottevő csökkenés azóta is szinte csak az idényáras élelmiszerekben mutatkozik. Ez azt jelenti, hogy azt az emelést, amelyet év elejétől kaptak a nyugdíjasok, szinte fel is emésztették a hirtelen megugró árak. Tavasszal még úgy állt a helyzet, hogy az idei infláció nem, vagy alig haladja majd meg az emelés mértékét. Az tűnt valószínűnek, hogy a koronavírus járvány a nyugdíjprémiumot, és a nyugdíjemelést is szabotálja.
Júniusban viszont már látszott, hogy a májusi 2,2 százalékról hirtelen gyorsult a drágulás üteme: 2,9 százalékra ugrott. Arra viszont kevesen számítottak, hogy júliusra már 3,8 százalékra is felkúszik - bár az emelkedés várható volt, az előrejelzések konszenzusa mindössze 3,2-3,3 százalék volt. Az áprilisi hirtelen áremelkedések pedig kitartanak: úgy fest nem a járvány pillanatnyi hatása játszott csak közre bennünk, hanem elhúzódik a válság. Ha pedig így lesz,
Azt sem szabad elfelejteni, hogy a nyugdíjas infláció jóval magasabb a KSH adatai szerint: még a júliusi átlagos áremelkedésnél is több, 4,3 százalékos (júniusban a 2,9 százalékos inflációhoz képest a nyugdíjas infláció 3,6 százalékos volt). Ez az eltérés főként abból adódik, hogy a nyugdíjasok "kosarába" nagyobb arányban kerülnek élelmiszerek, amelyek a legnagyobb drágulások mentek keresztül. Az év eleji emelés 2,8 százalékos volt, ennek jó részét a mostani árak fel is emésztik.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


