9 °C Budapest
Epsom London UK, March21 2021, Starbucks Coffee Shop Branding Logo With No People

Van 2000 forintod? Így építhetsz belőle 400 milliós vagyont: ezzel a módszerrel bárkinek megy

2024. december 17. 10:01

Sokan elképzelni sem tudják, hogy a reggeli kávéjuk nélkül indítsák el a napjaikat, sőt, egyesek számára már-már identitásképző elemnek számít a kávé iránti szenvedélyük. Márpedig a kávéfogyasztás egészen drága mulatság is lehet, különösen akkor, ha a reggeli koffeint olyan láncoknál biztosítjuk szervezetünk számára, mint például a Starbucks. Egy Tiktok-videó éppen erre hívja fel a figyelmet – a kávéházláncnál elköltött összegek az évek alatt több százezer dolláros vagyonná nőhetnék ki magukat, amennyiben a lánc kávéi helyett annak részvényeibe fektetnénk a pénzünket. Az alábbiakban mi is ennek számolunk utána – megnéztük, mekkora vagyonunk lenne most, ha az utóbbi évtizedekben napi 5 dollárért vásároltunk volna Starbucks-részvényt. Nos, az összeg igen csinosnak mondható, ugyanis meghaladná a 400 millió forintot.

Alighanem már mindenki hallott az világ számos országában jelen lévő Starbucks kávéházláncról – az 1971-ben alapított cég mostanra több mint 80 országban van jelen mind a hat lakott kontinensen, összesen több mint 35 ezer kávézóval. A lánc annak ellenére is töretlen népszerűségnek örvend, hogy a kávéi nem éppen a legolcsóbbak közé tartoznak.

Részben erre hívja fel a figyelmet egy TikTok-videó is, amely röviden azt mutatja be, hogy mennyit spórolhatnánk, illetve mekkora vagyont építhetnénk (illetve építhettünk volna), ha a Starbucks kávéi helyett inkább a cég részvényeit vásárolnánk napi gyakorisággal.

@jonerlichman

♬ Carmen, Act 1: Habanera. L'amour est un oiseau rebelle (Carmen, Chœur) - Maria Callas

Az eredmény megdöbbentő – a videó szerint 30 év alatt 54 750 dollárt (21,3 millió forintot) költenénk Starbucks-kávékra (napi 5 dollárral, egy kávé árával számolva), míg ennyi idő alatt 955 580 dolláros (371,6 millió forintos) vagyont építhetnénk, amennyiben ezt a pénzt inkább a cégbe fektetnénk. De nézzük meg részletesebben is, hogyan jöhet ki mindez.

Így számoltunk

Mint írtuk, a Starbucksot 1971-ben alapították az Amerikai Egyesült Államokban, ám a céget csak bő 20 évvel később, 1992. június végén vitték a tőzsdére. A számítás során tehát idáig, 1992 nyaráig mentünk vissza az időben, és a napi záróárfolyamok alapján néztük meg, hány darab Starbucks-részvényt tudtunk volna megvásárolni az adott napokon, amennyiben egységesen mindig 5 dollárt szántunk volna erre. Itt fontos megjegyezni, hogy kizárólag azokkal a napokkal – munkanapokkal – számoltunk, amikor kereskedés folyt a NASDAQ részvénytőzsdén, hiszen ezekről a napokról rendelkezünk adatokkal. Mindez azt jelenti, hogy évi 365 nap helyett csupán évi ~250 nappal számoltunk, tehát ennyiszer 5 dollárt fektettünk volna be évente.

A cég árfolyama hatalmas utat járt be a tőzsdére vezetés óta eltelt 32,5 évben – 1992. június végén mindössze 35-36 centet adtak egy Starbucks-részvényért, míg idén decemberben már közel 100 dollárt. Ebből következik, hogy míg 1992-ben akár napi 13-14 részvényt is megvásárolhattunk volna, az utóbbi években már csak évente tudtuk volna ugyanezt a mennyiséget megvenni (természetesen tisztában vagyunk vele, hogy 1992-ben napi 5 dollárt beruházni lényegesen nagyobb kiadásnak számított, mint manapság, illetve minden bizonnyal akkor még a Starbucks-kávék ára is alacsonyabb volt ennél, ám az egyszerűség kedvéért mi most egységesen ezzel az összeggel számoltunk).

A fentiekből kiindulva tehát az alábbi mennyiségeket tudtuk volna megvenni a cég részvényeiből az egyes években (tört részvényekkel is számoltunk!):

1992-ben átlagosan 47 centet adtak egy-egy részvényért, így abban az évben még 1 420,6 darabra futotta volna a cég papírjaiból. 1993-ban átlagosan már 70 centet adtak a részvényért, ám 1992-vel ellentétben itt már az év egészében zajlott a kereskedés, így a magasabb árfolyam ellenére is több, 1 831,2 darab részvényre futotta volna a napi 5 dollárunkból. A következő években lassan, de folyamatosan nőtt a cég árfolyama, ebből kifolyólag 1994-ben már csak 1 561,4 darab, 1995-ben pedig már csak 1 269 darab részvényre futotta volna.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ez volt az utolsó év egyébként, amikor ezernél több részvényre futotta volna egy éven belül – 1996-ban már csak 791 darabra telt volna, ugyanis az átlagos árfolyam eddigre 1,7 dollárra emelkedett. Az árfolyam a következő években is töretlenül nőtt – 2005-ben már csak 94,7 darab részvényre futotta volna, akkor ugyanis már 13,4 dollár volt az átlagos árfolyam. A lendület azonban hamarosan megtört – ugyan 2006-ban még 17,6 dollárra nőtt a részvények átlagára, ám ez 2007-ben 14,1 dollárra, 2008-ban pedig 7,6 dollárra csökkent, és 2009-ben is csak 7,9 dollárig tudott visszaerősödni.

A gazdasági világválság tehát a Starbucks-részvények árfolyamán is éreztette hatását, jóllehet 2010-től ismét jöttek a bő esztendők – 2010-ben már 13,1 dollárra emelkedett az átlagárfolyam, így a cég részvényéből már újra csak 97,4 darabra futotta volna. Ez a fellendülés a következő években is kitartott, például 2015-ben már csak 24, 2020-ban már csak 15,5 részvényre futotta volna a napi 5 dolláros befektetésünkből.

A csúcsot 2021-ben sikerült elérni, amikor is átlagosan 112,1 dollárt adtak egy részvényért – ennek megfelelően az általunk megvásárolható mennyiség is évi 11,3 darabra csökkent volna. Az azóta eltelt években viszont valamelyest gyengült az árfolyam – 2024 eddig eltelt részében 89,1 dollár volt az átlagára, így idén eddig összesen 13,5 részvényre tehettünk volna szert.

De akkor mennyi pénzünk is lenne mostanra?

Összegezve a fentieket azt mondhatjuk, hogy 1992 júniusa óta mostanáig 10 447,93 részvényt tudtunk volna megvásárolni abban az esetben, ha minden egyes tőzsdei kereskedési napon 5 dollárt fektettünk volna Starbucks-papírokba (mindig az adott napi záró árfolyamokkal számolva).

Persze van itt egy érdekes ellentmondás, amire a fent idézett videó alatti kommentek némelyike is felhívta a figyelmet – ha mindenki ezt tenné, vagyis senki sem venne kávét, csak részvényt, akkor egyrészt folyamatosan, alighanem még nagyobb ütemben növekedne a cég árfolyama - elvégre folyamatos lenne a papír iránti kereslet -, miközben a valóságban meg nem lenne bevétele és profitja a vállalatnak, tehát végső soron csődbe menne. Szóval egyáltalán nem baj, ha nem fogadja meg mindenki a videóban sugalltakat, ellenkező esetben ugyanis a fent vázolt befektetéssel minden bizonnyal minden idők legnagyobb kávélufiját fújnák fel közösen a kávérajongók.

 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Kiszámoló  |  2024. december 17. 11:41
Amint ismert már, jövőre az önkéntes nyugdíjpénztárakban lévő pénzt fel lehet használni lakáscélra i...
MEDIA1  |  2024. december 17. 10:36
Azt már korábban elárulta a televíziós cég, kik lesznek az új befektetők az üzleti reality-ben, most...
Holdblog  |  2024. december 17. 07:59
Ausztrália nemcsak a sportvilág elitjének része, de gazdasága is az egyik legnagyobb a világon. A ko...
Kasza Elliott-tal  |  2024. december 14. 10:12
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. december 17. kedd
Lázár, Olimpia
51. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33