Pedig az elmúlt időszakban a magyarországi benzinárak alacsonyabbak voltak a regionális áraknál.

Ma tartotta közgyűlését a Mol, az eseményt Hernádi Zsolt, a vállalat elnök-vezérigazgatója nyitotta meg. A Mol-vezér a fokozódó geopolitikai konfliktusokról és Európa kilátásairól beszélt, de szóba került Magyarország és a régió versenyképessége és a zöld átmenet is - írja a Portfolio. A közgyűlésen a részvényesek többek között az osztalék-kifizetésről is szavaztak.
A fokozódó geopolitikai konfliktusok kapcsán Hernádi Zsolt elmondta, hogy a tavalyi év sem a normalizálódásról szólt, az orosz-ukrán háború egy folyamatos veszély a konfliktus közelsége miatt és azért is, mert alapvető ellátásbiztonsági kérdést jelent, a Barátság-kőolajvezetékkel kapcsolatos kockázatok miatt. A Közel-Keleten is olyan eszkalációk történtek, amiket sok ideje nem tapasztalhattunk, a legfrissebb ezek közül az izraeli-iráni konfliktus.
Az európai helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy a szankciós politikában nem volt enyhülés a kontinensen, és bár a leválás az orosz energiaforrásokról többnyire már sikerült, de ez együtt járt a drágább energiaforrásokkal, ez pedig egyértelműen gyengíti az európai ipar versenyképességét. A zöldítéssel kapcsolatos szabályozások eközben szigorodnak és a vonatkozó beruházások megtérülése is kedvezőtlenebb, ez is hozzájárul a kontinens versenyhátrányához.
Az európai ipar folyamatosan épül le, (...) ha ezen az úton haladunk tovább, akkor valósággá válhat Európa szén-dioxid-semlegessé tétele, de ennek az lesz az ára, hogy megszűnik az európai ipar.
A vezető szerint versenyképes ipar nélkül Európa versenyképtelen, Kelet-Közép-Európa pedig e tekintetben számos lehetőséggel rendelkezik, ezek kiaknázása azonban csak részben múlik a társaságon - azon is múlnak a kilátások, hogy a kormányzatok el tudják-e fogadni, hogy a verseny egy kedvező tényező, amit támogatni egy jövőbe mutató cél.
A régióval és Magyarország versenyképességével kapcsolatban elmondta, hogy a nemzeti költségvetések nyomás alatt vannak, a megnövekedett energiaköltségek finanszírozása érekében a 2022-ben bevezetett különadók és egyéb piactorzító intézkedések a mai napig érvényben vannak, ezekből adódóan a Mol Csoport 2022-23-ban összesen 3,1 milliárd dollárt fizetett ki extra elvonásként az államkasszákba.
Ezt a konkrét fejleményt nem említve, hanem általánosan az állami beavatkozások tekintetében a vezető elmondta, hogy ezek jelentős mértékben befolyásolhatják a társaság terveinek megvalósíthatóságát. Szerinte fontos tisztában lenni azzal, hogy egy versenyképes Mol egy versenyképes Magyarországot, és egyben egy versenyképes régiót is jelent.
Március közepén a Mol közzétette frissített, hosszú távú stratégiáját, mellyel a vállalat célja, hogy 2050-re elérje a karbonsemleges működést. Ezzel kapcsolatban Hernádi kiemelte, hogy a zöld átállást úgy kell megvalósítani, hogy az ne veszélyeztesse a társaság energiaellátásban nélkülözhetetlen működését. A zöld átmenettel kapcsolatos törekvések fontos elemeként a Mol csoport nemrég átadta a régió legnagyobb kapacitású zöld hidrogén üzemét, ezen felül a társaság végzi Magyarországon a hulladékkezelést is (MOHU) - ez a tevékenység még nem járul hozzá a vállalat pénzügyi eredményéhez, de néhány éven belül, a szinergia-hatásoknak köszönhetően ez a helyzet változni fog, mondta el Molnár József, a társaság vezérigazgatója.
Jelentős osztalékot fizet ki a Mol
Az elnök-vezérigazgató nyitóbeszédét követően a közgyűlésen jelenlévő részvényesek többek között az osztalék-kifizetésről is szavaztak, ennek eredményeként
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
közel 198 milliárd forint osztalékot fog kifizetni a tavalyi év eredménye után a részvényeseknek a Mol
(egész pontosan 197 958 824 000 forintról van szó). Maga az osztaléktömeg egyébként alacsonyabb, mint az elmúlt két év osztaléka, de így is kiemelkedőnek mondható. Az egy részvényre jutó alap osztalék mértéke a tavalyi szinttel megegyezően 150 forinton alakul, ezen túlmenően további, 100 forint körüli rendkívüli osztalékot fizet az olajcég részvényenként. Ez a jelenlegi részvényárfolyamon számolva 8,3 százalékos osztalékhozamnak felel meg.
Az elmúlt üzleti évek átlagos osztaléktömegéhez képest jóval magasabb osztalékot fizet ki a Mol, a 2021-es és 2022-es kifizetésnél azonban alacsonyabb összegről van szó.
Hogy kinek jut ebből a közel 198 milliárd forintból, ahhoz érdemes megnézni a vállalat tulajdonosi szerkezetét. Mint látható, a részvények több mint fele tartozik a közkézhányadba, emellett a vállalat munkavállalói részvénytulajdonosi programja 8 százalékos tulajdoni aránnyal szerepel, az OTP is nagy részvényesként van jelen a vállatban, míg a maradék több, mint 30 százalékos tulajdonrész különféle alapítványok kezében van.
A vállalat nagytulajdonosai között tehát három alapítványt láthatunk, ők együttesen a tavalyi év után 60,4 milliárd forintot kapnak az osztalékból, de az OTP-nél is közel 10,4 milliárd forint landol, a Mol-munkavállalók számára több mint 15,7 milliárd forint lett az osztalék, az intézményi befektetőknek és a kisrészvényeseknek pedig közel 112 milliárd forint jut.
Címlapkép: MTI/Kovács Tamás

Kiderült, százmilliárdos orosz vagyont fagyasztottak be Magyarországon: van egy csavar a történetben
Több százmilliárd forint értékű orosz vagyont fagyasztott be Magyarország.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Kiderült, hogy melyik a magyarok kedvenc húsfajtája
A baromfihúsok a legnépszerűbbek a Lidl magyar vásárlóinak körében - derül ki az áruházlánc közleményéből.
-
Jövőépítés pénzügyi stressz nélkül – Így segít a Fundamenta valóra váltani a lakásálmokat (x)
Ismét mozgásba lendült a lakáspiac, a lakhatás kérdése aktuálisabb, mint valaha. Az ingatlanárak az egekbe járnak, mi lehet mégis a megoldás?
-
Húsvét előtti kuponnapok a SPAR üzletekben! (x)
Eljött a húsvéti készülődés ideje, vedd Te is az irányt a legközelebbi SPAR vagy INTERSPAR áruház felé, ahol akár 20-60 százalékos kedvezmények, valamint két darab 20%-os kedvezményre jogosító Joker kupon is vár rád 2025. április 3. és 15. között.
-
Harmadszorra is a Gránit Bank lett Magyarország leggyorsabban növekvő digitális bankja (x)
Sorozatban a harmadik alkalommal ítélte a Gránit Banknak a „Leggyorsabban Növekvő Digitális Bank Magyarországon” díjat a neves brit pénzügyi szaklap, a Global Banking and Finance Review magazin.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


