Az Egyesült Államokban 25 évvel ezelőtt vezették be az állami nyugdíjrendszer mellett a foglalkoztatói nyugdíjszolgáltatókat is, ami a munkáltatóknak is lehetővé tette, hogy hozzájáruljanak alkalmazottaik nyugdíjas éveihez. Az elmúlt egy évben azonban becslések szerint 4 ezer milliárd dollárt veszítettek részvénybefektetéseiken a szolgáltatók.
A Boston College's Center for Retirement Research adatai szerint az említett 4 ezer milliárd dollár felét az állami, másik felét a vállalati nyugdíjalapok, így a 401(k) névre keresztelt munkáltatói nyugdíjszámlák veszítették el.
A 401(k) nyugdíjalap esetében a dolgozókra, vagyis a tagokra van bízva, hogy mit kezdenek a nyugdíjcélú megtakarításaikkal, sokan pedig magas hozammal kecsegetető, de kockázatos eszközökbe, többek között részvényekbe fektették ezeket a pénzeket, amit a válság jócskán erodált.
Az USA 2006-os nyugdíjtörvénye (Pension Protection Act) azonban kimondja, hogy ha a vállalatok által létrehozott nyugdíjalapok alultőkésítetté válnak, a munkáltató köteles azt feltölteni. Az említett felmérés becslései szerint a cégeknek ezalapján jövőre 90 milliárd dollárt kell majd az alapokba tenniük, amit a válság miatt megtépázott bevételek nem biztos, hogy lehetővé tesznek.
Ebben a helyzetben tehát ismét csak nő a kockázata annak, hogy a cégek kényszerű elbocsátásokhoz folyamodnak, esetleg befagyasztják a nyugdíjalapokat, vagy egyszerűen csődbe mennek.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az állami nyugdíjalapok esetében az eszközeik piaci értéke szintén jelentősen csökkent, aminek a levét nem csak a közvetlenül érintettek, hanem az összes adófizető polgár megihatja.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


