Kockázatok - határokon innen és túl A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete múlt héten tette közzé szokásos, fél éves jelentését a hazai pénzügyi szektor működésének és környezetének legfontosabb tényezőiről és irányzatairól, valamint a szektort fenyegető legfontosabb kockázatokról. A Felügyelet által készített tanulmány többek között rámutat arra is, hogy bár egy amerikai típusú hitelválság kialakulásának nincs reális esélye hazánkban, a bankszektornak komoly kockázatokkal szembenéznie a következő 12 hónapban.
Globális kockázatok: ismét Amerika és jelzálogpiac
A világgazdaság 2007 első fél évében lassult valamelyest, bár a 4-4,5 százalékos növekedés továbbra is lendületesnek mondható. A konjunktúra-ciklus változásának legnagyobb nyertesét az ázsiai országok, így Kína és India adják, míg a legnagyobb vesztesnek az Egyesült Államok mondható, mely esetében többek között a kamatemelési ciklus jelentősen visszavetette az ingatlan beruházások iránti keresletet.
A kamatemelés által elindított jelzálogpiaci válság hatására jelentősen csökkent a fogyasztás a tengerentúlon. A globális tőkepiacokat is megrengető krízis közvetve a konjunkturális folyamatok alakulására is hatással volt: az idei évben a GDP bővülése 1-2 százalékra mérséklődik.

Az amerikai jelzáloghitel-válság következményei vitathatatlanul globális méretűek. Bár a veszteségeket nagyobb részt észak-amerikai szolgáltatók és befektetők realizálják, korántsem elhanyagolható egyéb régiók, ezen belül Európa pénzügyi szolgáltatóinak és befektetőinek részesedése sem.
Részben ennek a hatásnak és az inflációs nyomás által vezérelt monetáris szigorításnak köszönhető, hogy az euróövezetben a belső fogyasztás fellendülése megtörni látszik, a dollárral szemben erősödő euró lassítja az exportot, a GDP növekedése pedig várhatóan 2,5 százalék körül alakul majd.

Néhány európai ország esetében az emelkedő kamatterhek, és az ennek hatására növekvő törlesztőrészletek felgyorsíthatják a túlkínálatos ingatlanpiacokon a korrekciót. A hitelkereslet visszaesése és a hitelportfoliók minőségének romlása mellett, akár válsághelyzetet is előidézhet.
Mi a helyzet itthon: nyugodt vizekre eveztünk?
Láthatjuk, hogy a globális környezet korántsem mutat olyan bíztató képet, mint ahogy azt a 2002-tőt követő négy esztendőben tette. A kockázat növekedése hatványozottan érvényesül egy olyan érzékeny ország esetében, mint hazánk, ahol a negatív külső hatást a stabilizációs program eredményei közömbösítik.
2007 első félévében hazánk lendületesen haladt a konvergencia-program teljesítése felé: megvan az esélye annak, hogy a költségvetési hiány a tervezett szint alatt marad. Ez mindenképpen szerepet játszott a forint stabilizációjában, bár a július-augusztusi globális korrekció alkalmával a forint 6-7 százalékot esett.
A hazai helyzet azonban még most is ellentmondásos: a kiskereskedelmi forgalom egyre fokozódó visszaesése mellett mérsékelten csökken a foglalkoztatottság, az elmúlt évinél pedig 6,5-7 százalékkal alacsonyabb reálbérekkel kell számolnunk. Mindezek mellett negatív hatásként értelmezhető a vállalatmegszűnések fokozódása.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Enyhe konjunkturális fellendülésre először 2008-ban számítanak a PSZÁF elemzői, ez együtt járhat majd a jegybanki alapkamatok csökkenésével. Utóbbit azonban meghiúsíthatja a reformok átmeneti, de tartós elemeket tartalmazó hatása, illetve az energia- és élelmiszerárak növekedése.

Kockázatok a pénzügyi szektorban
2007 első felében a hitelállomány bővülése a forint erősödésének köszönhetően lassult, a lakosság hitelállományát ugyanis az ügylet alapját képező devizától függetlenül, forintban tartják nyilván. A háztartások hiteléhségét azonban a megszorító intézkedések jövedelem csökkentő hatása nem tudta visszafogni.
A hitelkereslet növekedését egyrészt a kiskereskedelem és az ingatlanágazat növekvő tőkeigénye indokolja, a lakossági hitelek esetében pedig a fogyasztás simítását célzó hitelek felvétele volt jellemző. Utóbbiak állománya jövő évben várhatóan csökkeni fog. Tovább növelték a hitelkeresletet a magas infláció és a kamatadó következtében negatívvá váló betéti kamatok, melyek a hitelt igénylő ingatlanbefektetés felé irányítják a lakosságot. Ez az oka annak, hogy a negatív konjunkturális hatások ellenére sem esett vissza nagymértékben az ingatlanpiac.

Év végére azonban a kiskereskedelmi forgalom mélypontja várható, miközben lassul a reáljövedelmek csökkenésének üteme. Ez várhatóan a következő évben a hitelkereslet lassulását is magával hozza, mivel visszaszorulóban vannak a fogyasztás simítását célzó hitelek.

A pénzügyi közvetítés lendülete is jelentősen csökkent az első fél évben, de még így is a GDP bővülést meghaladó mértékben nőtt. A lanyhuló gazdasági konjunktúra és a csökkenő reáljövedelem függvényében ez normális jelenségnek tekinthető, de a hitelexpanzió lassulását nem ez, hanem a forint árfolyamának erősödéséből származó állományváltozás indokolta.
Romló hitelminőség: mit lehet tenni?
A nettó értékvesztés és a céltartalék képzés 2007 első felében jelentős méreteket öltött, de nem érte el a romló konjunkturális környezetnek megfelelő szintet. Sőt az összes nettó veszteség éves összevetésben csökkent. A javulás hátterében a prudens hitelezési politika és a devizahitelek állományának leértékelődése áll.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Akár 80.000 forint pluszt is lehet keresni a Gránit Banknál rendszeres megtakarítás esetén (x)
A szelfivel számlát nyitó ügyfelek 40.000 forintján felül további 40.000 forinttal gazdagodhatnak a Gránit Banknál akik mobilalkalmazáson keresztül rendszeres megbízást adnak befektetési jegy vásárlására.
-
Hagyományos péksütemények kiváló minőségben, generációkon át (x)
Az Aranycipó Kft. vajas fonott kalácsa elnyerte a KMÉ-védjegyet, amely a kiváló minőség és a hagyományos péksütemények iránti elköteleződést tanúsítja.
Portfolio Gen Z Fest 2025


