A főiskolai diploma költségei megkétszereződtek az elmúlt évtizedben, ami a magas kamatokkal rendelkező hitelek robbanásszerű megnövekedéséhez vezetett Amerikában. Sokan nem tudnak igénybe venni kedvezményes hitelt, így a család, vagy maga a diák a közel 20 százalékos kamatú személyi hitelekhez kénytelen fordulni...
Sokan rendelkeznek ösztöndíjjal, vagy segélyt kaphatnak a családi háttér miatt. De mi van azokkal, akiknek nem adatik meg ez a lehetőség? Ők gyakran a munkaerőpiacra kilépve már komoly összegű hitellel kezdik az életüket, mert másképp nem tudnák elvégezni a főiskolát, egyetemet.
Ennek köszönhetően csak sokkal később tudnak lakást venni (ha egyáltalán tudnak), nem jutnak el nyaralni, és a mindennapi szükségleteket is igyekeznek korlátozni annak érdekében, hogy időben visszafizessék a hitelt.
Az elsődleges pénzforrás még mindig a szülő, de számos olyan diák van, akinek nincsenek rokonai, akik társadósok lehetnének egy hitelben, így csak rosszabb feltételekkel, vagyis sokkal magasabb kamattal kapnak hitelt. Ebből egy kiút van, ami viszont csak keveseknek adatik meg, egy nagyon jól fizető állás.
Szakértők szerint a diákok által felvett hitelek összege 2006-ban 17 milliárd dollárra (2 997,1 milliárd forint) rúgott, 4 milliárddal (705,2 milliárd forint) többre, mint 2001-ben. A teljes kintlevőség így összesen 85 milliárd dollár (14 985,5 milliárd forint), az 1995-ös 35 milliárd dollárral (6 170,5 milliárd forint) szemben.
A kérdés viszont az, hogy a hitelt felvevők vajon vissza fogják-e tudni fizetni a hatalmas összegeket. Szakemberek egyelőre még nem készítettek a nem fizetőkről kalkulációkat, de várhatóan a számuk minden évben növekedni fog.
A 2005-ös törvényváltozásoknak köszönhetően a nem fizetőknek szembesülniük kell azzal, hogy a hitelnyújtó letilthatja a fizetésüket a törlesztőrészlet fejében, tekintet nélkül arra, hogy van-e család, vagy gyerek. Kritikusok szerint a jelzáloghitelek területén kialakult helyzet a diákhitelek területén is előfordulhat, vagyis számos hiteligénylő kerülhet abba a helyzetbe, hogy bár diplomája van, egy fillért nem tudhat a magáénak, mert mindent visz a bank.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A nem fizetés pedig nem csak az ő életükre lehet hatással, hanem az egész gazdasági fejlődésre rányomhatja a bélyegét...
Magyarország:
2001 óta minden évben egyre növekvő számban igénylik a hallgatók a diákhitelt, eddig összesen 234 ezren éltek ezzel a lehetőséggel. Az indulás óta összesen 30 ezren fizették vissza teljes egészében a hitel összegét, ami 6 év alatt elég jó arány, de néhányan mindig akadnak, akik el sem kezdtek törleszteni.
A Diákhitel Központ adatai szerint a törlesztők 80 százaléka rendesen fizeti a havi törlesztő részleteket, viszont 20 százalék hátralékban van. Ez a szám viszont félrevezető lehet, ugyanis a tartósan nem fizetők száma (6 havi késésben vannak) mindössze 2,5-3 ezer fő, a törlesztők 3 százaléka, ami nemzetközi viszonylatban is nagyon jónak számít.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


