Háromszoros fizetés ugyanannyi munkáért Rikító napfény, mélykék tenger, amely egybeolvad az éggel... Nyaralási célpontként rengetegen választják - nem véletlenül - Görögországot, arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy esetleg kimenjenek, s ott vállaljanak munkát, pedig lehet, hogy érdemes volna. Mielőtt azonban belevágjuk a fejszénket a kalandtúrának is beillő külföldi munkavállalásba nem árt, ha előtte alaposan felkészülünk a fogadó ország munkaerőpiacával kapcsolatosan, s megfelelően tájékozódunk a munkalehetőségekről, s minden egyéb, ahhoz kapcsolódó fontos tudnivalóról, hiszen így jelentős mértékben mérséklődhet az általunk vállalt kockázat. Külföldi munkavállalással foglalkozó sorozatunk következő részében a görög munkavállalással kapcsolatos tudnivalókat mutatjuk be.
Görögország és Magyarország

Görögország az EURES információi alapján nem alkalmaz korlátozó intézkedéseket az unió egyéb állampolgáraival szemben a munkaerőpiacon való hozzáférés tekintetében. A Görögországban történő munkavállaláshoz tehát nem szükséges engedély, azonban a tartózkodáshoz 3 hónap után igen. Görögországban tehát 3 hónapig lehet tartózkodási engedély nélkül maradni, ezen időtartam lejárta után a görög rendőrség területileg illetékes régióközpontjának idegenrendészeti osztályánál igényelhetjük az engedélyt.
Fontos tudni, hogy amennyiben nem tervezünk hosszú távra, vagyis maximum 1 évet szeretnénk Görögországban munkával tölteni, abban az esetben ideiglenes tartózkodási engedélyt kell igényelni. Ha maradunk, ha nem az országba érkezést követő nyolcadik napon belül be kell jelentenünk lakcímünket az illetékes rendőrőrsön.
Mennyit kell dolgoznunk, s mennyit kapunk érte cserébe?
Az EURES és a Foglalkoztatási Szolgálat közös kiadványa alapján nem írja elő jogszabály azt, hogyan is kell kinéznie a munkaszerződésnek, ezért a szóbeli megállapodásnak igen nagy szerepe van. Próbaidőt sem ír elő jogszabály, ez is egyéni megállapodás kérdése tehát.
Görögországban a heti munkaidő 40 óra, a szabadnapok száma attól függ, mennyit dolgozunk egy héten. Ha hatnapos a munkahét, akkor 30, ha 5 napos akkor pedig 25 nap szabadságot kaphatunk.
Hogy mindezért mennyit kapunk cserébe? A munkabér természetesen minden esetben egyedi megállapodás függvénye, azonban Görögországban is van érvényes minimálbér, amely 658 euro (174 ezer forint) havonta. Az éves átlagbér 19 764 euro (5,2 millió forint), ez havi szinten 430 ezer forintnak felel meg.
Adózás
Görögországban a személyi jövedelemadót a teljes jövedelem alapján állapítják meg, az adóelőleget a havi jövedelemből vonják le.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Mindennapi élet Görögországban
Nem szabad viszont megfeledkeznünk arról, hogy ugyan a bérek magasabbak, azonban mindehhez nagyobb megélhetési költségek is társulnak. Az Economist Intelligence Unit 131 várost vizsgáló felmérése szerint Athén a 47. helyen végzett.

Az EURES statisztikája alapján Görögországban az alábbiak a legkeresettebb szakmák:
• Egyéb irodai foglalkozások
• Bolti eladók és bemutató személyzet
• Építő munkások
• Pincérek, pincérnők és bárpincérek
• Nehézgépjármű- és teherautó-vezetők
• Fodrászok, borbélyok, kozmetikusok és kapcsolódó foglalkozások
• Könyvelők
• Piaci, utcai, vásári árus
• Szakácsok
A cikk készítésének idején (2008. március 12.) az EURES portálján összesen 6923 álláshirdetés közül lehetett válogatni Görögországban.
Mit kell még tudni?
Amit mindenképp tudnunk kell, mielőtt felvesszük a nyúlcipőt!
Életveszélyes munkahelyek Magyarországon: itt történik a legtöbb baleset, egyre aggasztóbb a helyzet
Tavaly 75 ember halt meg munkahelyi balesetben, ez 20 százalékos növekedés - olvasható a MASZSZ közleményében.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Az energiatárolás ideje eljött – Az Ön cége készen áll rá? (x)
Az energiatárolás ma már nem opció, hanem versenyelőny. A PV Napenergia szakértelemmel és jogosultsággal segít megvalósítani.
-
A zsalupiac, mint a nagyberuházások trendmutatója (x)
A nagyberuházásokon használt zsaluk forgalma jól mutatja a piaci trendeket. A Meva dunakeszi regionális logisztikai központja a nyugat-európai kivitelezőket is kiszolgálja.
-
Ipar Napjai és Automotive Hungary – Mindenki egy helyen (x)
Hazánk legnagyobb ipari eseménye vár minden szakembert: ipari innovációk, költséghatékony megoldások, üzleti lehetőségek, networking, KKV-kat segítő pályázatok.
Portfolio Gen Z Fest 2025


