12 °C Budapest

Minimálbér az EU-ban: hol húznak le a legjobban?

Pénzcentrum
2008. március 10. 12:00

Ahol még a minimálbér is megéri... Sokat lehet hallani a külföldi munkavállalással kapcsolatos problémákról, hogy valaki több hónapnyi munka után nem kapja meg kint a fizetését vagy kiviszi egy közvetítőcég dolgozni bizonyos díj ellenében, viszont a szóban forgó munkahely nem létezik. Ennek ellenére egyre többen tartják vonzónak az uniós országok valamelyikét, hogy ott kezdjenek új életet, vállaljanak munkát. De ha nincs konkrét elképzelés, hogy vajon hova is kellene menni, akkor bizony a minimálbér szintje meghatározó lehet...

Az Európai Unió fejlődésével egyre fejlődnek a tagországok is. Ez azt jelenti, hogy a dolgozók érdekeinek védelme mára már ugyanolyan fontossá vált, mint a foglalkoztatás bővítése, az időseknek és a szakképzetleneknek való munka biztosítása. Ennek érdekében szinte alig lehet olyan uniós országot, ahol ne lenne bevezetve valamekkora minimálbér, amit a cégek kötelesek fizetni.

A minimálbér kérdése azoknak lehet lényeges, akik mondjuk valamilyen fizikai vagy egyéb munkára jelentkeznek, mivel itt a külföldi munkáltató gondolhatja azt, hogy a törvényben meghatározottól kevesebbet fizet, mert a dolgozó úgysem jön rá. Diplomásoknál ez kevésbé valószínű, mivel náluk kevesebb állást kínálnak minimálbérért.

Ez elmúlt néhány évben több változásnak is szemtanúi lehettünk. Az osztrákok bevezették az 1 ezer eurós minimálbért, de emeltek az angolok és az írek is. Az Eurostat adatai szerint a legmagasabb minimálbér Luxemburgban tapasztalható, több mint 1 500 euróval. 2008. január 1.-től a 27 uniós tagország közül 21 esetében már van valamekkora összegű minimálbér.

Az osztrák minimálbér bevezetése különösen kedvező lehet a nyugati országrészben élőknek. Sok településhez ugyanis közelebb van Bécs, mint Budapest. Mivel itthon 2008-ban a minimálbér mindössze 69 ezer forint, Ausztriában pedig 1 ezer euro, vagyis 266 ezer forint, így nem lenne meglepő, ha sokan járnának át a szomszédba dolgozni.


Magyarország a 21-ből a 16. helyen szerepel 2008-ban, Észtország és Lengyelország mögött. Ez azért is érdekes, mivel tavaly a 13.-ok voltunk, de a fent említett két ország már beelőzött minket, az osztrákok pedig eleve előttünk léptek be a listára. Továbbra sincs minimálbér a magyarok egyik kedvenc úti céljánál, Németországban, de Cipruson, Dániában, Svédországban, Finnországban és Olaszországban sem védik ilyen formában a dolgozók jogait. Itt a leggyakrabban a kollektív szerződések szabályozzák a legkisebb adható bér összegét.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Ilyen kilátásokkal azonban lassan aggódni lehet, hogy vajon 2009-ben mennyivel fogunk hátrébb kerülni a listán, ugyanis a mögöttünk helyet foglaló országok annak ellenére, hogy még mindig kevesebb a minimálbér összege, dinamikusan fejlődnek. Romániában például kétszeresére emelkedett a legkisebb adható munkabér összege, Bulgáriában pedig 80 százalékkal növelték meg 2007-hez képest.

A sokak által kedvelt Nagy-Britannia, és Írország ezzel szemben igen vonzó minimálbér összeggel rendelkezik, a teljes listán a harmadik, és a második helyet foglalják el 2008-ban. London viszont a nagyon kedvező legkisebb adható minimálbér ellenére magas megélhetési költségekkel rendelkezik, így lehet, hogy a listán hátrébb szereplő néhány ország összességében kedvezőbb képet mutat az alacsonyabb adható munkabér, de az alacsonyabb megélhetési költségek miatt is.

Van, ahol jogellenes a minimálbér?

HR BLOGGER
vezetoi-coaching  |  2025.05.09 11:02
Testvére postjából... Az első, észak-amerikai, US (Chicago) gyökerű, ‘fiatal’ (69…), min. angolul,...
perfekt  |  2025.05.07 11:01
A Canva egy hihetetlenül sokoldalú eszköz, amely lehetővé teszi, hogy profi kinézetű vizuális tartal...
hrdoktor  |  2025.05.07 07:13
A térdfájdalomnak több oka is lehet, leggyakrabban térdízületi gyulladás miatt alakul ki. Az elválto...
kovacstunde  |  2025.04.27 09:00
Sokhelyen, sokféle iskolákban tanítják a raport létrehozásának lehetőségét, amely a két fél egymásra...
laskainelli  |  2025.04.19 15:46
Ismerős lehet neked is az az összezavaró érzés, amikor egy döntés előtt állsz, de bárhogy is próbálo...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?