Messzi országokból érkeznek buszsofőrök, de még több kérdőjel is van az alkalmazásuk körül.
A hiányszakmákban csak a bérek jelentős emelésével lehetne itthon tartani a nyugat-dunántúliakat - állítják munkaügyi szakemberek. Jelzéseik szerint a szakemberhiány már a régió fejlődését veszélyezteti - írja a Népszabadság.
A biztos állás önmagában már nem elég vonzerő a Nyugat-Dunántúlon dolgozók, főként a fiatalok számára: ők elsősorban jól fizető munkahelyeket keresnek. Akik a hiányszakmák valamelyikében járatosak, meg is tehetik, hogy válogassanak. Az alacsony bérek miatt egyre többen veszik nyakukba a világot. A szakmunkások általában nem mennek messzebbre Ausztriánál, noha most már Franciaországba is jelentős kedvezményekkel, könnyítésekkel csábítják őket. Csak Burgenlandban nyolcezernél többen dolgoznak, de Ausztria távolabbi tájain is egyre több magyar keresi a kenyerét.
A magyar és az osztrák szakszervezetek közelmúltbéli felmérései is azt mutatták: nálunk az állásválasztás legfontosabb motivációja a fizetés. A több pénz érdekében a magyarok a szociális státusvesztést is elfogadják: akkor is Ausztriában helyezkednek el, ha szakmájukban idehaza nagyobb becsben tartott beosztásokat ígérnek nekik, de a kintinél kevesebb pénzért.
Ausztriában lényegesen magasabbak a bérek. A minimálbér például ezer euró, azaz három és félszer annyi, mint Magyarországon. Ráadásul nyugati szomszédainknál kevesen kényszerülnek arra, hogy csak a minimálbérért dolgozzanak. Ma már a magyarokat sem ennyiért foglalkoztatják, igaz, fizetségük általában valamivel kevesebb az osztrákokénál, de megközelíti az ottani iparági átlagot.
Ha mindenekelőtt a jövedelmek irányítják a munkaerő mozgását, a keresetek jelentős növelésével lehetne hazai pályán tartani a hiányszakmákkal rendelkezőket. Enélkül a nyugati határ térségében olyan méreteket ölthet a munkaerőhiány, hogy az már az idén veszélybe sodorhatja a térség gazdasági fejlődését - állítják a nyugat-dunántúli regionális munkaügyi központ vezetői.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


