Az Allianz Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató Zrt. megszűnésére vonatkozó döntését az MNB előzetesen jóváhagyta és visszavonta annak engedélyét.
Járulékok fizetése Egyre több nyugdíjas dolgozik a korhatár elérése után. Van aki azért, mert annyira alacsony a nyugdíja, hogy nem nagyon tudna belőle megélni, van aki pedig azért, mert unatkozna egész nap otthon. De ilyenkor azt is figyelembe kell venni, hogy ha nyugdíjasként munkát vállalunk, bizonyos összegű járulékot azért be kell fizetnünk az államnak...
Régebben az, hogy valaki nyugdíjba vonult, azt jelentette, hogy a munkaviszonya is megszűnt. Amikor valaki elérte az előírt nyugdíjkorhatárt, vagy nyugdíjba ment, vagy esetleg még pár évet rádolgozott. A nyugellátásra azonban csak az állása megszűnését követően számíthatott bárki.
A szabályozás több szempontból is ellentmondásos volt, mivel a munkajogi jogviszonyt összekapcsolta a társadalombiztosítási jogviszonnyal, és bár ezek több ponton is kapcsolódó jogviszonyok, mégis egymástól különböző szabályokról van szó. A munkavégzésre irányuló jogviszony a munkáltató és a munkavállaló viszonyát szabályozza, miközben a társadalombiztosítási jogviszony alapvetően egyfajta kötelező biztosítási jellegű jogviszony.
Mostanra viszont ez a helyzet megváltozott, ha valaki szeretne, az a nyugdíjkorhatár elérése után, a nyugellátás mellett is dolgozhat, és kaphat fizetést. Ebben az esetben viszont járulékokat is kell fizetnie a dolgozó nyugdíjasnak, attól függetlenül, hogy öregségi, rokkantsági nyugdíjról van szó, vagy hogy kap-e baleseti illetve egyéb járadékot a nyugdíjas.
Öregségi nyugdíj
Ezzel egy kategóriába esik többek között a korengedményes nyugdíj, az előnyugdíj, a bányásznyugdíj, és a szolgálati nyugdíj is. Ha valaki emellett dolgozik, kérheti a nyugdíj folyósításának felfüggesztését, de ez nem lesz hatással arra, hogy nyugdíjasnak minősül, vagyis az utazással és egyéb dolgokkal kapcsolatos kedvezmények megilletik továbbra is.
2007 január 1-től hatályos a társadalombiztosításról szóló törvény változása, miszerint 8,5 százalékos nyugdíjjárulékot kell fizetnie a dolgozó nyugdíjasnak a 2007 április 1-je után kifizetett jövedelme után. Viszont pozitívum, hogy a nyugdíjkorhatár felett minden 365 nap szolgálati idő után a járulékalapot képező kereset 0,4 százalékával meg kell emelni a nyugellátás összegét.
A jogosultságuk a 13. havi nyugdíjra nem vesztik el a felfüggesztéssel, viszont azzal tisztában kell lenni, hogy azt csak akkor kapják, ha az adott hónapban (március és november) folyósítják a nyugdíjat.
2007 december 31-ét követően viszont azoknak, akiknek a jövedelme, ami alapján a járulékot fizetni kell, meghaladja az adott év első napján érvényes legkisebb munkabér tizenkétszeresét, és 2010-ben a 62 évet még nem betöltött öregségi nyugdíjasok, 2010-től hivatalból meg kell szüntetni a nyugdíj folyósítását.
A saját jogú nyugdíjas foglalkoztatott a jövedelme után természetbeni egészségbiztosítási járulékot (4 százalék), ha pedig a nyugdíj szünetel, akkor pénzbeli egészségbiztosítási járulékot (3 százalék) is köteles fizetni.
Rokkantsági nyugdíj
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Erre a nyugdíjtípusra az jogosult, aki munkaképességét 67 százalékban elveszette, megszerezte a törvény által meghatározott szükséges szolgálati időt, és aki rendszeresen nem dolgozik, vagy keresete lényegesen kevesebb a megrokkanás előtti keresetnél. Vagyis ha rendszeresen dolgozunk, és az elmúlt 4 hónapban nem lényegesen kevesebb a bérünk a megrokkanás előttinek, akkor megszűnik a rokkantsági jogosultságunk.
2007. április 1. óta ugyanazok a járulékfizetési kötelezettségek vonatkoznak a rokkant nyugdíjasokra is mint az öregségi nyugdíjasokra, vagyis 8,5 százalék.
A 2008 január 1-től bevezetésre kerülő rehabilitációs járadékról szóló törvény viszont némi szigorítást vezet be ezen a területen, ugyanis az egyéb jogosultsági feltételek mellett akkor kaphat valaki rokkantsági nyugdíjat ha mellette dolgozik, hogy a jövedelem minimum 30 százalékkal alacsonyabb kell hogy legyen az egészségkárosodás előtti 4 hónap átlagjövedelménél.
Ráadásul az ellenőrzés is szigorúbbá válik. Eddig csak a nyugdíjas bejelentésekor vizsgálták a jogosultságot, viszont ezentúl már az adóhatóság által biztosított havi kereseti adatok alapján is ellenőrizni fognak a nyugdíj-biztosítási szervek.
A feketefoglalkoztatás visszaszorítására pedig azt is bevezetik, hogy ha a munkaügyi felügyelőség bebizonyítja a nyugdíjas illegális foglalkozatását, akkor újra leellenőrzik, hogy jogosult-e rokkantsági nyugdíjra. A vizsgálat időtartama alatt pedig a havi összegek folyósítását felfüggesztik.
Viszont azoknak nem kell aggódnia, akik már most kapják a rokkantsági nyugdíjat, ugyanis a szigorítások csak a 2007 december 31-ét követően megállapításra kerülő rokkantsági, és baleseti rokkantsági nyugdíjak esetén lesznek alkalmazhatóak.
Mi a helyzet a járadékokkal?
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.