Egy tegnap megjelent tanulmány arra figyelmeztet, hogy az iparosodott országok lakosságának elöregedése komoly munkaerőhiányhoz és a munkabérek jelentős növekedéséhez vezethet, ha a vállalatoknak nem sikerül a képzett, tapasztalatokkal rendelkező, de nyugdíj előtt álló munkavállalókat maradásra bírnia.
A Towers Perrin által készített tanulmány szerint a világ legfejlettebb gazdasági hatalmait tömörítő G7 államaiban 2016-ra az 50 éven felüliek aránya a lakosság 39 százalékára rúg majd, szemben az 1996-ban jellemző 30 százalékos aránnyal. A társadalom elöregedésével párhuzamosan a munkaképes korúak (15-49 éves korosztály) arány 45 százalékra zsugorodik.
A jelenség a szakértők szerint komoly hiányhoz vezethet a szakképzett munkaerő piacán, mely minden bizonnyal erős nyomást fog gyakorolni a munkabérekre, így a bérjellegű költségek tetemes növekedésére számíthatnak a fiatalokat előnyben részesítő vállalkozások.
A bérek növekedése azonban csak az egyik okozat, ennél jelentősebb problémát jelent, hogy a társadalom elöregedése együtt jár a várható életkor folyamatos hosszabbodásával. 1980-ban egy 65 éves férfi várhatóan 13-15 évet élt nyugdíjazása után, 2001-re azonban a nyugdíjazáskor várható életkor további 2-3 évvel kitolódott.
Ez jelentős megterhelést jelent a fejlett országok társadalombiztosítási rendszerében, a probléma egyetlen lehetséges megoldását a nyugdíjban töltött évek lerövidítése jelenti. A szakértők szerint a rendszer fenntarthatóságához arra kellene rábírni a nyugdíjkorhatáron állókat, hogy legalább öt esztendővel hosszabbítsák meg az aktívan töltött időt.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A társadalom elöregedése legérzékenyebben az alacsonynak mondható, 60 éves nyugdíjkorhatárral rendelkező Japánt, illetve Olaszországot érinti. Japánban az 50 és 64 év közötti munkavállalók aránya eléri a 72 százalékot. A társadalombiztosítási rendszer fenntarthatóságát tekintve pedig az sem jelent örömhírt, hogy a japán munkavállalók élnek a legtovább.
Az 50 és 64 év közöttiek aránya az Egyesült Királyságban, Kanadában, Németországban és az Egyesült Államokban is magas, 60 százalék körüli. De míg ezekben az országokban gyarapodik a munkaképes lakosság, addig Japánban ezen a fronton is zsugorodás tapasztalható.

Régen látott munkaerőpiaci válság körvonalazódik: egyre több magyar retteghet a kirúgástól 2025-ben?
Miközben a munkaerőpiac első ránézésre stabilnak tűnhet, a felszín alatt komoly átrendeződés zajlik, erre pedig jobb felkészülni.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Ez Magyarország egyik legkedvezőbb vállalati hitelterméke (x)
Már igényelhető a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram akár 30 százalék vissza nem térítendő támogatással kombinált kamatmentes kölcsöne az MFB Pont Plusz hálózatban.


