Pozitív hatása lehet mind a tőzsde, mind pedig a befektetők számára az európai uniós csatlakozásnak, bár ezek egy része már lezajlott - derül ki Jaksity Györgynek, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnökének a szavaiból.
Az alábbi írás a Synergon Magasyn című kiadványában jelent meg.
- Milyen közvetlen előnyökkel jár a BÉT és a befektetők számára az EU-csatlakozás?
Jaksity György: A leglátványosabb, leginkább kézzel fogható hatása az EU-csatlakozásnak az lehet, hogy az unió tagjaként hazánk lényegesen több befektető számára lesz elfogadható befektetési célpont, ami újabb befektetőket, még több pénzt hozhat a piacra, mely ceteris paribus felértékeli a magyar vállalatokat, és ezzel együtt várhatóan magasabb forgalmat is generál majd.
A törvényhozás és a tőzsdei szabályzatok változása is pozitívan hat, ezek azonban csak hosszabb távon érezhetők, és részben már le is zajlottak. A nagy kérdés az, hogy az EU-csatlakozás után milyen további tőzsdei integráció mehet végbe, és ez hogyan hat majd a kelet-európai tőzsdékre. Nem mellékes az sem, hogy újra előtérbe kerül-e a régió börzéinek az integrációja, vagy pedig a nagy nyugat-európai tőzsdék lesznek aktívabbak a tulajdonrészszerzések területén.
- Az adózási változásoknak milyen hatásuk lesz majd?
J. Gy.: A BÉT-nek együttműködési megállapodása van a német Xetrával, így forgalomnövekedést hozhat az, hogy a külföldi befektetések egy része adómentessé válik. Ha azonban a forgalmat a kedvezőbbé váló adózási szabályok olyan instrumentumok felé terelik, amelyek nem jelennek meg a Xetrán, akkor az közvetlenül nem kedvező a BÉT-nek, mindazonáltal a befektetői környezetre és a piaci klímára közvetetten pozitívan hathat.
- Hosszabb távon a hazai befektetők az EU-csatlakozás hatására hozzáférhetnek-e majd több papírhoz?
J. Gy.: Több papírhoz abban az esetben férhetnek hozzá a befektetők, ha a BÉT valamely másik tőzsdével egy újabb megállapodást köt, illetve ha a Xetra növeli instrumentumainak a számát (a megállapodáskor ez körülbelül 10 000 volt, és folyamatosan emelkedik). A Xetrán, illetve a BÉT-en keresztül bonyolított forgalom egyébként folyamatos növekedést mutat.
A BÉT szorgalmazza a más tőzsdékkel való együttműködést is, hiszen a Xetrán elérhető instrumentumok a világpiac 40%-át fedik le, én azonban azt szeretném, ha ez a szám 70-80%-osra emelkedne. Márpedig véleményem szerint ezt a Xetra organikus növekedésével nem tudjuk elérni.
Lényegi változást egy észak-amerikai kapcsolat kialakítása jelentene, a másik fél szempontjából azonban egyelőre jelentéktelen nemcsak a budapesti, hanem még a nagy európai tőzsdékkel kiépíthető kapcsolat is - legalábbis abban a konstrukcióban, melyet például a német tőzsde szorgalmaz.
- Az EU-csatlakozás jelent-e technológiai kihívást a BÉT-nek?
J. Gy.: Maga a csatlakozás közvetlenül nem jelent technológiai kihívást, hiszen a fejlesztéseket folyamatosan kell végezni a piacok és az alternatív szolgáltatók közötti verseny folytán, mely a befektetők és a kibocsátók kegyeiért, illetve üzleteiért folyik. Ez folyamatos versenyt jelent, melyben a BÉT is komoly lépésekre kényszerült, illetve kényszerül.
- Mik a BÉT közép-, illetve hosszú távú tervei?
J. Gy.: A Budapesti Árutőzsdével (BÁT) és a Kelerrel való integrációt illetőenjelentős előrelépések történtek az elmúlt időszakban, és további kedvező folyamatok valószínűsíthetők.
A hazai befektetési kultúra és kedv növelésének érdekében a BÉT mindent megtett és meg is tesz, ez azonban egy hosszú, többéves program, a kezdeményezés azonban megtörtént, és a program elindult.
A kibocsátók számának növekedése megindult, és további bevezetésekre számítunk az idei évben is. Bizakodásra ad okot, hogy a Tőzsdeképes Cégek Klubjában több olyan társaság is van, amely komolyan gondolja a tőzsdei megmérettetést már rövid távon is.
A befektetői bizalmat tekintve a részvénypiac "jól áll", hiszen míg a forinttal és az állampapírpiaccal kapcsolatban jelentős bizalomvesztésnek lehettünk tanúi az elmúlt időszakban, addig a BÉT-en a forgalom, a kapitalizáció, illetve az index értéke komolyabb mértékben növekedett. Természetesen azért a tőzsdei környezetre is igen nagy hatással van a hazai makrogazdasági helyzet bizonytalansága.
A kormányzati kapcsolatokban és a jogszabályalkotásban gyors és jelentős előrelépés történt: a tőkepiaci törvény fejlesztése befejeződött, az árfolyamnyereség adó 0%-osra csökkent, és további kedvezmények jelentek meg az adórendszerben. A privatizáció tőzsdei irányba terelése is kinyilvánított kormányzati preferencia és az ÁPV is minden tőle telhetőt megtesz.
- Számít-e a BÉT technológiai papírok bevezetésére az elkövetkező időszakban?
J. Gy.: A Synergon versenytársai közül is vannak érdeklődők, a legfőbb probléma azonban az, hogy a legtöbb hazai technológiai cég túl kicsi a tőzsdei bevezetéshez, nincs meg a gazdaságos tőzsdei mérete, a bevezetés és a tőzsdei jelenlét nem biztos, hogy megéri nekik. Kedvező méretű cégnek a minimum 100 millió eurós kapitalizációval rendelkező társaságok számítanak, ezek a vállalatok már megfelelően likvidek tudnak lenni a parketten.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.