Valószínűleg egy "klasszikus" tornádó csapott le a Bács-Kiskun vármegyei Soltvadkertre
Teljesen mindegy, hogy mit szeretnél megcsináltatni a lakáson, hogy vízvezeték-szerelőt keresel, vagy teljeskörű felújításhoz brigádot, biztos, hogy rengeteg idő és energia lesz, mire jó szakembert találsz. Feltéve, ha találsz. Mutatjuk, miért érdemes mégis belevágnod.
Hónapok óta folyamatosan halljuk és olvassuk, hogy mekkora a munkaerőhiány az országban, nincs elég munkavállaló a kereskedelemben, a mezőgazdaságban, a gyárakban, és ez alól sajnos az építőipar sem kivétel. Már egy kisebb lakás felújítási munkáinál is mindenki saját bőrén érezheti a szakemberhiányt.
Emellett rengeteg rémhír (de nem feltétlenül alaptalan) terjed az interneten, hogy lelépett az előleggel a vállalkozó, félkész állapotban hagyták a lakást, rossz munkát végeztek, és még lehetne sorolni. De hogyan lehet jó szakembert találni, és milyen óradíjakra és határidőkre számítsunk?
- mondta a Pénzcentrumnak Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
Ne az alapján dönts tehát, hogy ki tud azonnal hozzákezdeni a munkálatokhoz. A jó szakemberek nem ülnek és várakoznak arra, hogy hátha megcsörren a telefon, és valaki végre felkéri őket. Hetekre, vagy akár hónapokra előre le vannak kötve, éppen ezért már
Nyugodtan kérj referenciát, kérdezd meg, hogy legutóbb hol, vagy min dolgozott, és meg lehet-e nézni. Légy körültekintő, szánd rá az időt a jó szakember kiválasztására.
A piszkos anyagiak
Minden felújításnál két dologért fizetsz, az egyik az anyag, a másik a munkadíj. Ezt a kettőt nem szabad összemosni. Egy tisztességes vállalkozó minimális rezsióradíja 2550 forint. Ez az alsó határ, ha ennél olcsóbban vállalja el a munkát, ott valami sántít. Általában viszont a 3500-3600 forintos óradíjért dolgoznak a jó szakemberek. Ha a vállalás értékének a jelentős részét előre elkéri a vállalkozó, az igen beszédes lehet, és gyanakodj, mert sokat elárul a cégről, ha pénzügyileg nem stabil.
Akár hitelből is...
A lakástulajdonosok harmada rendszeresen, nagyjából öt évente végez felújítási munkákat egy idei felmérés szerint, és a felújítóknak több mint a harmada hitelből renovál. Aki nem rendelkezik a felújításhoz szükséges megtakarítással, azok személyi kölcsönből, szabad felhasználású hitelekből finanszírozzák a családi beruházást. A személyi kölcsönök aránya 14 százalék. Emellett egyre elterjedtebb, hogy lakástakarék-pénztárban összegyűjtött megtakarításból fedezik a felújítás önrészét.
Fontos kiemelni, hogy személyi kölcsönből történő finanszírozás esetén gyorsabban megvalósítható az alapanyagok beszerzése, illetve a munkálatok árának fedezése, mintha a lakástakarék-pénztárban lévő megtakarításainkhoz szeretnénk hozzáférni vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt igényelnénk.
Míg a lakástakarék-pénztári kifizetés ideje hosszabb időt vehet igénybe, a szabad felhasználású jelzáloghitelek esetében pedig hosszabb a bírálati idő és a szükséges dokumentumok beszerzése, addig akár 3 munkanap alatt is hozzájuthatunk a személyi kölcsön hitelösszegéhez.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Ha a könnyű és gyors hozzáférésnél fontosabb a kamat mértéke, akkor érdemes elgondolkodni a jelzálogfedezet mellett igényelhető hitelek felvételében. Mert bár a jelzálogjog bejegyzése miatt kicsivel körülményesebb és lassabb az átfutása, de a kamat jóval kedvezőbb, ez az előny a havi törlesztőrészlet mértékében egyértelműen visszaköszön.
A jelzáloghitelnél ugyan több induló költség is felmerülhet, hiszen fel kell becsültetni az adott ingatlant, amire hitelt szeretnénk felvenni, valamint a kölcsönszerződést közjegyzői közokiratba is kell foglalni. Több bank azonban különböző akciókat hirdet meg ezen díjak elengedésére.
Zsebbe olcsóbb?
Ha nem írsz szerződést, nem kérsz számlát, akkor megspórolhatod a 27 százalékos áfát, de ér ekkora kockázatot? Az esetek 80 százalékában - ha hatósági engedélyhez nem kötött a kivitelezési munka - akkor szóbeli megállapodással bízzák meg a szakembert. Ez később viszont sokkal többe kerülhet, hiszen nincs semmi a kezedben, és nem tudsz mire hivatkozni, ha minőségbeli kifogásaid vannak, esetleg valami félreértés történt, vagy garanciális javítást szeretnél. Ha mindezt összeadod, jóval nagyobbat bukhatsz, mintha kifizetted volna az áfát is.
Egyre drágább lesz
- mondta Koji László.
Hozzátette: ma egy vállalkozó legfeljebb havi 150-200 ezer forintot tud fizetni a dolgozójának, és amíg ezt nem éri el a 250-300 ezer forintot, addig nem lehet megállítani az elvándorlást. Véleménye szerint az iparban nagy átrendeződés lesz, hatékonyabban kell dolgozni, és meg kell fizetni a jó szakmunkásokat.
- mondta el a Pénzcentrumnak Mezőcsáti László, a Poli-Farbe Vegyipari Kft. értékesítési igazgatója.
Mindezt figyelembe véve arra kell számítani, hogy egyre drágábban dolgoznak majd a szakemberek, tehát érdemes minél előbb belevágni a lakás felújításába. A másik ok, amiért nem érdemes halogatni:

Óriási hiteldilemma előtt áll rengeteg magyar család: milliókat spórolhatnak így, de van egy bökkenő
Az MNB legfrisseb adatai alapján idén februárban már megközelítette a 17,3 millió forintot az újonnan felvett szabad felhasználású jelzáloghitelek átlagos szerződéses összege.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


