Hitelcsapdában a magyar sztárceleb: mindenét eladná

Pénzcentrum2012. május 31. 17:03

Mindent elkövet VV Ágica, hogy kimásszon tetemes adósságából. Ezért még attól sem riad vissza az egykori villalakó, hogy interneten árulja különböző ingóságait.

Devizahitelét nyögi VV Ágica; 22 millió forintot érő otthonáért 28 milliót kellene visszafizetnie a banknak - írja a Blikk. Az egekbe szökő törlesztőrészletek miatt egyébként már korábban kénytelen volt kiköltözni lakásából Ágica, aki már inkább megválna tulajdonától.

Ugyanakkor hiába találna vevőt az ingatlanra, még így is jókora adóság maradna a lakás után. VV Ágica éppen ezért a Facebook oldalán árulja különböző ingóságait, például konyhabútorát. Mint mondja: megszakad a szíve, de kénytelen túladni rajta.

VV Ágicának is segíthet az árfolyamrögzítés. Számold ki te is, mit nyerhetsz az árfolyamrögzítéssel! Még tavasszal lehetősége lehet a devizahiteleseknek az új árfolyamrögzítésbe való belépésre. Már több elemzésben írtunk ennek az előnyeiről és hátrányairól, most viszont a Pénzcentrum.hu kalkulátorának köszönhetően mindenki kiszámolhatja, mire számíthat amennyiben él is a lehetőséggel. A kalkulátor mellett leírást, használati utasítást is mellékelünk, ami segíthet a döntésben.

A számítások a december közepe óta ismert megegyezés jegyzőkönyve alapján készültek, a végleges törvény elfogadásával változhatnak. A kalkulátorba beépítettük a kiszivárgott törvénytervezetben szereplő 2017 júniusi határidőt is.


A kiinduló helyzet (az árfolyamrögzítés előtti utolsó hónap!!):

Eltérő feltételekkel induló hitelekhez nagyon nehéz kalkulátort készíteni, mára viszont a legtöbb hitel az annuitás feltételei szerint törlesztődik tovább (a kamat és árfolyam változatlansága mellett azonos törlesztőrészleteket kapunk hónapról hónapra). Ezért nem a felvételkori adatokat kell megadni a kiinduló állapotokhoz, hanem az árfolyamrögzítés előtti utolsó hónapban érvényeseket. A "Tartozás devizaneme" megadása után, átírhatjuk a "Jelenlegi árfolyamot" és töltsük ki a "Tőketartozás devizában az árfolyamrögzítés kezdetén" és a "Hátralévő futamidő" mezőket. Ezeket minden adós ismerheti, a fennálló tőketartozást a kiérkező értesítés is tartalmazza, a hátralévő futamidő meg értelemszerűen számolható a teljes futamidő és az árfolyamrögzítés kezdetéig eltelt hónapok különbségeként.

A pontos számításhoz fontos a "Jelenlegi kamat + kezelési költség"-et is beírni. Ezt alapértelmezés szerint 7 százalékosra állítottuk, de a hitelszerződés vagy változás esetén az azóta érkezett értesítések tartalmazzák a pontos értéket, legtöbb esetben THM elnevezéssel. Az országkockázat növekedésével megnőhet az esélye, hogy a devizahitelek költségei is nőjenek. Nézzük meg mit jelentene ez a saját hitelünk esetében!

Amennyiben lakástakarék pénztárral vagy unit-linked biztosítással kombinált hitelünk van, állítsuk át igenre a "Tőketörlesztés nélküli (kombinált) hitel?" kapcsolót. Az így kapott eredmény akkor lesz pontos, ha ténylegesen nem történik semmilyen tőketörlesztés az árfolyamrögzítés ideje alatt.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Árfolyamrögzítés

Remélhetőleg már áprilistól elérhető lesz az új árfolyamrögzítés, de az "Árfolyamrögzítés kezdete"-nél decemberig bármelyik hónapot kijelölhetjük kezdeti dátumnak. Az "Árfolyamrögzítés vége" két időpont is lehet, a decemberi tárgyalási jegyzőkönyv szerint 3 év után van lehetőség rögzített árfolyam megszüntetésére, nem tiszta még, hogy innentől kezdve bármikor vagy már csak 2016 decemberében léphetünk-e ki. A kalkulátorunkban mindenesetre még csak e két dátummal számolunk, ezzel összehasonlíthatóvá válik, hogy mit jelent a tovább fenntartott védőernyő. Számoltassuk ki mindkét időtávra az eredményeket és hasonlítsuk össze a kapott eredményeket! (Minél tovább vagyunk az árfolyamrögzítésben, annál nagyobb lesz a "Gyüjtőszámlán felhalmozott tartozás az árfolyamrögzítés után" és nő az akkori törlesztőrészlet is.)

Most következik az, amiért minden devizahiteles akár a tévé macit is megkövezné, amennyiben az banki ügyintézőnek állna. A "Jövőben feltételezett árfolyam" megadása viszont elengedhetetlen. Nem kell megmondanunk, hogy mi lesz a frank árfolyama 5 év múlva vagy akár csak holnap, próbáljunk ki minél több értéket és mérlegeljük. Mekkora ezek valószínűsége és mennyire tudnánk elviselni, amennyiben be is következik valamelyik eshetőség. Próbáljunk ki valószínűtlen szélsőségeket is. A rendszerbe égetett határértékek a törvényi kritériumoknak felelnek meg.

Hasonlóan játszunk a "Tőke-gyűjtőszámla kamata" és a "Gyűjtőszámlahitel hiteldíja árfolyamrögzítés után" értékekkel. Az előző a gyűjtőszámlahitel árfolyamrögzítés alatti kamata, a mádik a felgyülemlett forinttartozás hiteldíja, ezt az eredeti hitel végéig fizetnünk kell. Jelenlegi gazdasági környezetben magas a kamatkockázat, ez 5 év elteltével mérséklődhet. Érdemes minden eshetőséget figyelembe venni. A "Tőke-gyűjtőszámla kamata"-val jobban is elkezdhetnek foglalkozni a közszférában dolgozók, akik egy javaslat szerint kedvezményeket kapnak, részletek ide kattintva.

Eredmények

Az eredmények összehasonlításakor megnézhetjük hogyan változik a törlesztőrészletünk az árfolyamrögzítés idejére ("Törlesztőrészlet az árfolyamrögzítés ideje alatt") és az után ("Törlesztőrészlet az árfolyamrögzítés után"), és ez a feltételezettek függvényében hány százalékkal lesz kevesebb illetve több az árfolyamrögzítés előttihez ("Jelenlegi törlesztőrészlet") képest.

Az eredmények utolsó három sora tartalmazza a "Gyüjtőszámlán felhalmozott tartozás az árfolyamrögzítés után"-t, ami az árfolyamrögzítés ideje alatt felgyülemlett tőketörlesztő. Az árfolyamrögzítés végére maradt "Devizahitel tartozás forintban az árfolyamrögzítés végén" után találjuk a "Bank és állam által elengedett kamatok". Ez utobbi értéke az elengedésük időpontjában van kiszámolva, ha ezt is az adósnak kellene megfizetni, akkor a kamatok mértékével nőne az összeg.

A deviza jelzáloghiteleseket segítő új árfolyamrögzítés várható szabályai

- a szerződésszerűen teljesítő illetve a 90 napi késedelmet meg nem haladó késedelembe esett deviza jelzáloghitel-adósok számára 2012 végéig biztosított lesz az árfolyamvédelmi-rendszerbe való belépés lehetősége. Az árfolyamrögzítés, illetve az árfolyam-különbözetből eredő tartozások jóváírása a gyűjtőszámlán 2016 végéig lesz biztosított
- a program hatálya alatt a 180-270 CHF/HUF, a 250-340 EUR/HUF és a 2,5-3,3 JPY/HUF közötti árfolyamsávokban a deviza jelzáloghiteleket az adós az alsó sávhatárnak megfelelő árfolyamon törleszti. A deviza jelzáloghitel havi törlesztőrészletének az árfolyamgát feletti részéből a tőkerészt a hiteladós viseli a hatályos gyűjtőszámla-szabályok szerint. A deviza jelzáloghitel havi törlesztőrészletének az árfolyamgát feletti részéből a kamatrészre eső hányad 50%-át a pénzügyi intézmények, 50%-át a költségvetés viseli. Az elszámolásra negyedévente kerül sor mind az állami, mind a banki kamatrész vonatkozásában.
- a 270 CHF/HUF, a 340 EUR/HUF, a 3,3 JPY/HUF árfolyamszintek feletti árfolyamkockázatot teljes egészében a költségvetés viseli.
- a programba jelentkező deviza jelzáloghitel-adósok a rendszerből a bejelentkezés után 3 évvel jogosultak kilépni.
- a Bankszövetség tagjai vállalták, hogy egységes minták alapján tájékoztatják ügyfeleiket a programban való részvétel lehetőségéről.

Címkék:
közszolga, országkockázat,