Pénzcentrum • 2012. március 18. 08:02
A hazai hitelezés befulladásával indult el idehaza is a személytől személyig történő kölcsönnyújtás, de mára el is tűnt a közösségi hitelezés első portálja. Két éve ugyanis egyetlen bejegyzés sem történt Magyarország első közösségi kölcsönöket közvetítő oldalán. Regisztrálni még sikerült, de innentől kezdve szinte kopár sivatagnak tűnt a Noba.hu oldala. Mi lehet az oka annak, hogy idehaza nem virágzott fel a hitelezés egy alternatív formája?
A közösségi hitelezés lényege, hogy a bankokat teljesen kihagyva nyújthat bárki kölcsönt akár vadidegeneknek is. Az internet korában nem lehetetlen összehozni a megtakarítással rendelkezőket a hitelre vágyókkal, a bizalmat kiépíteni viszont annál keményebb feladat. Talán épp ezért bukott meg az első hazai próbálkozás is?
A személyek közötti közvetlen hitelezés sokkal nagyobb bizalmat követel meg, mint a banki betét lekötés. Egy ismeretlennek adott kölcsön szinte behajthatatlan Magyarországon, korrekt szerződéssel is évekig tartó pereskedés lehet egy vitás pénzügyi helyzet eredménye. Ráadásul engedély nélkül itthon a kamatra történő hitelezés sem megengedett. Ezért inkább közhasznú gyűjtésekről beszélhetünk idehaza, bár így sem találtunk egy aktív ügyet sem. A Noba díjtáblázata még ma is olvasható, egy sikeres gyűjtés után a teljes összeg 2 százalékát kérik a lap tulajdonosai.
A külföldi oldalak nagyobb bizalmat próbálnak kiépíteni. De a rendszer hasonlóan működik: a legtöbb esetben regisztrálhatunk akár kölcsön felvevőkét, akár befektetőként. A kölcsön kérőnek a kívánt összeg mellé fel kell tüntetnie, mekkora kamatot hajlandó fizetni. Innentől kezdve a befektetők harcolhatnak az üzletért. Az első befektető valószínűleg még a maximális kamatért hajlandó kölcsönadni, de megjelenhetnek mások is, akik ennél alacsonyabb díjért is vállalják a hitelezést. Minél biztosabbnak tűnik a visszafizetés, annál lejebb szorulhatnak a kamatok.
Miért érdemes így hitelezni?
Mivel egyáltalán nincs banki közvetítés, banki kamatmarzs sincs, ezért elméleti szinten magasabb hozamot lehet így kölcsönadni a pénzünket, mint a meghatározó betéti kamatok, mindeközben a hitelfelvevő alacsonyabb díjért kaphatja meg a pénzét. A kockázat viszont sokkal magasabb, mint a jól megszokott és egyben utált közvetítővel. Ahogy már írtuk, a külföldi oldalak igyekeznek bizalmi viszonyba hozni a hitelezőt és a hitel felvevőt, de ez koránt sem egyszerű feladat. A hitelfelvevőket biztatják, hogy minél többet áruljanak el a hitel céljából, saját vagyoni helyzetükből. Ezeket az információkat viszont érthető módon csak kevesen szeretik megosztani.
Nincsenek veszélyben a bankok
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Nem csak Magyarországon, külföldön sem lett annyira népszerű a személyek közötti közvetlen hitelezés, hogy az bármilyen módon veszélyeztesse a bankok pozícióját. A magyar próbálkozások még ennyire sem lehettek sikeresek. A végtörlesztéskor kialakult helyzetben pedig igény lett volna hasonló kölcsönökre. Senkiről nem tudunk viszont, aki így tudta volna végtörleszteni hitelét.