2012 februárjában már ébredezik a magyar bankszektor abból a rossz álomból, mely végtörlesztés néven híresült el, és a magyar gazdaságtörténet minden bizonnyal egyik legvitatottabb fejezete lesz. A bankok szerencsére már jól látják, milyen állapotban élik túl a programot, de csak remélik, hogy a gazdaságpolitika az idei évtől az egyébként ígéretes együttműködésre alapozza lépéseit.hirdetés
Végtörlesztés számok nélkül
Ha beletekintünk a legnagyobb hazai bankok külföldi tulajdonosainak tavalyi, harmadik negyedéves gyorsjelentéseibe, Magyarországot szinte kivétel nélkül fekete bárányként említik a régiós leánybankok között. A rögzített árfolyamú végtörlesztés következtében több tíz-, esetenként több százmillió eurós veszteség áll a magyar leánybank neve mellett, miközben a szomszédos országok bankjainak többsége viszonylag jól állta a már akkor romló piaci környezet viharait. A bankok többsége a harmadik negyedévben megképezte a várható veszteségeket fedező céltartalékokat, amit talán a legnehezebb volt elfogadtatniuk külföldi tulajdonosaikkal.
2011 szeptembere óta sok minden változott, a kezdeti sokkból felocsúdva a magyarországi bankok sikerrel állták a végtörlesztők rohamát, és pótlólagos veszteséget előzetes várakozásaikhoz képest a többségüknél vélhetően már nem kellett elkönyvelni (igaz, éves adataikat a következő két hónapban teszik csak közzé). A végtörlesztés következményeit azonban nem tudják maradéktalanul elhárítani. Az anyabankok Magyarország iránti bizalma alapjaiban rendült meg, finanszírozásukat csak a legszükségesebb szintre szorították, a tőkét pedig csak a veszteségek fedezésére biztosítják leánybankjaiknak. Ha bármelyikük abban reménykedett volna, hogy a hitelpiacon 2012 már a kilábalás éve lesz, annak csalatkoznia kellett, a banki kapacitások jelentős része ugyanis feleslegessé vált.
A végtörlesztés elhúzódó következményei és a tartósan rossz piaci környezet miatt fiókbezárásokról és létszámleépítésekről döntött több bank is, könnyen lehet azonban, hogy ennek java még hátravan, az utóbbi hónapokban ugyanis nagyobb szükség volt minden fiókra és dolgozóra a végtörlesztések és a végtörlesztési célú hitelkihelyezések lebonyolítására, mint a jövőben lesz. A banki kapacitások várható leépülése miatt azonban elképzelhető, hogy ha valamikor ismét emelkedne is a hitelkereslet, arra a piac egyes szereplői vonakodva és megkésve tudnak majd csak reagálni. Az anyabankok megnövekedett tőke- és finanszírozási szükségletének és a magyar gazdasági környezet kiszámíthatatlanságának veszélyes kombinációja nem kecsegteti a tavalyinál nagyobb kihelyezéssel a magyar hitelpiacot, ráadásul több banknál elvárás lett a jelenleg átlagosan közel 130 százalékos, de esetenként ennél jóval magasabb hitel/betét mutató stabilabb szintre csökkentése is.
Végtörlesztés számokkal
A közel 900 ezer devizaalapú jelzáloghitel-szerződésből január végéig 142 ezret fizetett vissza a rögzített árfolyamon a magyar lakosság (így a valójában kifizetett összeg 776 milliárd forint volt), ami 16% körüli részvételi arányt jelent. A magyar bankszektor a piaci és a rögzített árfolyam közötti különbözetet viselve 298 milliárd forint veszteséget szenvedett el emiatt. Hogy a végtörlesztések ne járjanak drámai hatással a forint piacán (a hitelszerződések lezárásakor a bankok forintot adnak el deviza ellenében), a Magyar Nemzeti Bank heti rendszerességű euróeladási tendert írt ki, melyen a januárban közzétett adatok alapján a bankok a végtörlesztéssel lezárt hitelszerződések közel 40 százalékához kértek eurót.
Nem elhanyagolható a végtörlesztéseknek a magyarországi lakossági megtakarításokra gyakorolt hatása sem. Az adatok azt mutatják, hogy bár a lakosságnak 776 milliárd forintot elő kellett teremtenie valahonnan a hitelek végtörlesztéséhez, ezt elsősorban nem bankbetétből tették. A Portfolio.hu becslései szerint például október és november hónapban a végtörlesztéshez szükséges források harmada származhatott bankbetétből, másik harmada egyéb, szintén pénzügyi szektorból származó forrásból, és ugyancsak harmada más, a statisztikák elől rejtve maradó (pl. vállalati forrásból származó, külföldi vagy fekete) jövedelemből.
Miután kiengedte a szellemet a palackból, több eszközzel is igyekezett korlátozni a végtörlesztésből származó károkat a kormány. A Bankszövetséggel december 15-én megkötött egyezséggel először korlátozta a végtörlesztéshez rendelkezésre álló időtartamot, amikor kikötötte, hogy a devizahiteleseknek január 30-ig igazolniuk kell, rendelkezésükre áll-e a végtörlesztéshez szükséges forrás. Emellett időben is behatárolta a végtörlesztéshez adható támogatások és munkáltatói kölcsönök nyújtását, végül pedig nem tette lehetővé, hogy a közszférában dolgozók tömegesen végtörlesszenek. Ehelyett elfogadta a Bankszövetség által javasolt szisztémát, mely nemcsak versenyképes a végtörlesztéssel, de a törlesztőrészletet tekintve kedvezőbb is lehet a devizahitelesek számára (rövid távon mindenképp, hosszú távon esetleg). Az új árfolyamrögzítésre vonatkozó szabályokat a Nemzetgazdasági Minsztérium közlése alapján várhatóan február 13-án nyújtja be az Országgyűlésnek a kormány, lényegét azonban már ismerjük a Bankszövetséggel kötött, december 15-i megállapodásból.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A magyar hitelpiac jövője szempontjából a végtörlesztésből fakadó károk felbecsülhetetlenek, van azonban néhány olyan tényező, mely ha mérsékelten is, de valamelyest segítheti a hitelezést, és némi bizakodásra adhat okot:
- csökkent a végtörleszteni képes (jobb módú) társadalmi rétegek eladósodottsága, ezzel javult a hitelképessége
- öt évre korlátozott (fiskálisan fenntartható) otthonteremtési kamattámogatásról döntött a kormány, mely az Európai Bizottság jóváhagyására vár
- a banki kapacitásokat télen a végtörlesztési hitelek kötötték le, a normál lakáskeresletből származó hiteligények egy részét tavasszal elhalasztva, de kielégíthetik
- a bankok és a kormány együttműködése a növekedést elősegítő tényezők (pl. kkv-hitelezés) témájában az elmúlt hetek jelzései alapján szorosabb lesz, az ellentétek oldódnak.
A devizajelzálog-hiteleseket segítő új árfolyamrögzítés várható szabályai
- a szerződésszerűen teljesítő, illetve a 90 napi késedelmet meg nem haladó késedelembe esett devizajelzáloghitel-adósok számára 2012 végéig biztosított lesz az árfolyamvédelmi rendszerbe való belépés lehetősége. Az árfolyamrögzítés, illetve az árfolyam-különbözetből eredő tartozások jóváírása a gyűjtőszámlán 2017 közepéig lesz biztosított.
- a program hatálya alatt a 180-270 CHF/HUF, a 250-340 EUR/HUF és a 2,5-3,3 JPY/HUF közötti árfolyamsávokban a devizaalapú jelzáloghiteleket az adós az alsó sávhatárnak megfelelő árfolyamon törleszti. A devizaalapú jelzáloghitel havi törlesztőrészletének az árfolyamgát feletti részéből a tőkerészt a hiteladós viseli a hatályos gyűjtőszámla-szabályok szerint. A devizaalapú jelzáloghitel havi törlesztőrészletének az árfolyamgát feletti részéből a kamatrészre eső hányad 50%-át a pénzügyi intézmények, 50%-át a költségvetés viseli. Az elszámolásra negyedévente kerül sor mind az állami, mind a banki kamatrész vonatkozásában.
- a 270 CHF/HUF, a 340 EUR/HUF, a 3,3 JPY/HUF árfolyamszintek feletti árfolyamkockázatot teljes egészében a költségvetés viseli.
- a programba jelentkező devizajelzáloghitel-adósok a rendszerből a bejelentkezés után 3 évvel jogosultak kilépni.
- a Bankszövetség tagjai vállalták, hogy egységes minták alapján tájékoztatják ügyfeleiket a programban való részvétel lehetőségéről.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.