A többség általában tisztában van azzal, mit is jelent jelzáloghitelt felvenni. Azonban már előfordulhat, hogy a hitelfelvétel folyamata nem olyan világos. Korántsem mindegy ugyanis, hogy az adott bank a tulajdoni lap széljegyére bejegyzett jelzálogjogra folyósít-e már hitelt, vagy meg kell várni a teljes bejegyzést. Nézzük meg, mi a különbség, s mi jellemző a hazai jelzáloghitelezési piacra.
Tulajdoni lap
Mi is egyáltalán az a széljegy? Először is nem árt, ha tisztázunk néhány fogalmat! A tulajdoni lap három résszel rendelkezik: az első rész az ingatlan adatait tartalmazza, a második rész szolgál a tulajdonosok azonosítására, a harmadik rész pedig az úgynevezett "teherlap", ide kerülnek bejegyzésre az ingatlanon fennálló jogokat.
A tulajdoni lap első részében, még az ingatlan adatai előtt kerülnek rögzítésre a széljegyzések, ezek tanúsítják azt, hogy megindult, folyamatban van egy eljárás. Több esetben tehát már erre is kaphatunk hitelt.
Ki ad - ki nem ad - 8 nap alatt a Föld körül?
Vegyes képet mutat jelenleg a jelzáloghitelek piaca, ugyanis bankja válogatja, hogy már ad-e hitelt nekünk a széljegyzés ellenében, azonban általánosan érvényesülő tendencia, hogy egyre többen döntenek a széljegyen történő bejegyzés ellenében történő folyósítás mellett.
A változatos piaci képet megerősítette dr. Zádori János, az FHB Bank sajtófőnöke is, aki elmondta, hogy a kereskedelmi bankoknál a teljes bejegyzést az államilag támogatott hitelek esetében kell kivárni, de itt a törvényi szabályozásból eredően maximum 8 nap telhet el a benyújtás után.
Varga Marianna, az Első Lakáshitel (ELLA) Bank marketingigazgatója hozzátette, a piacon minden bank folyósít széljegyre, kivéve a jelzálogbankokat, a széljegyre történő folyósítás pedig már legalább 2 éve jelen van a piacon.
Komócsi Sándor, az UniCredit Bank ügyvezető igazgatója szerint is egyre inkább a széljegyre történő folyósítás felé mozognak a piaci szereplők. Az ügyvezető igazgató hozzátette, az UniCredit Bank még az elsők között vezette be a széljegyes finanszírozást, "2003-2004-ben, amikor a jelzáloghitelek értékesítése jelentősen felfutott, az UniCredit Bank már széljegy megléte esetén is folyósított ügyfeleinek jelzáloghiteleket".
Miért jó, ha kaphatunk?
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Akinek már volt dolga a Földhivatallal, tisztában lehet vele, hogy az ügyintézés általában hosszadalmas, és igen fárasztó. Így tehát egyre inkább egyértelművé válik, mit is jelent a széljegyes folyósítás, jóval hamarabb juthatunk hozzá a hitelhez, mintha meg kellene várnunk a tulajdoni lapra történő végleges felvezetést.
Ezt alátámasztotta Kómocsi Sándor is, s hozzátette, hogy a szerződéskötéssel együtt aláírt önálló zálogszerződések, illetve zálogjog-bejegyzési kérelmek akár még az aláírás napján eljuttathatóak az illetékes Földhivatalhoz. A következő munkanapon pedig már kikérhető a széljegyes tulajdoni lap, amelyre folyósítanak, így nem kell megvárni a zálogjog tényleges bejegyzését.
Varga Mariannától megtudtuk, hogy míg a teljes zálogjog-bejegyzés ideje 1 hónap, addig a széljegyes folyósítás 1 hét alatt is megtörténhet, így tehát jelentős a különbség a két módszer között.

Úgy kellett már ez a pénz a városoknak, mint egy falat kenyér: gigatámogatást kap rengeteg település
Az OTP Bank az előző uniós ciklus kezdete óta közel 400 önkormányzati fejlesztéshez nyújtott kiegészítő forrást.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


