A természetalapú megoldások közé tartozó élőhelyrekonstrukciós programok a karbonellentételezésen túl ökoszisztéma-szolgáltatásokat is nyújtanak.
Meg kell kongatni a vészharangot: elköszönhetünk ezektől az élelmiszerektől, ha kipusztulnak a beporzók
Bár a háziméhek által termelt mézet sokan szívesen fogyasztják, a beporzók tevékenysége ennél sokkal tágabb és fontosabb. Sok növény megporzásához külső segítségre, beporzó állatokra van szükség. Ezen fák, cserjék, vadvirágok teremtik meg részben a táplálékhálózatok alapját, így a földi élet fenntarthatósága is nagyban függ a beporzóktól. Az állati beporzású növények táplálkozásunk alapkövei, de emellett gyógyszerek, bioüzemanyag, rostszálak, épület- és bútorfa alapanyagai is lehetnek. Mi történne, ha a beporzók eltűnnének a föld színéről? Cikkünkben ennek jártunk most utána.
Ahogy azt az Ökológiai Kutatóközpont írja felhívásában, a méhek a mérsékelt égövön a legtöbb növényfaj számára a legfontosabb beporzó szervezetek, de rajtuk kívül legyek, nappali és éjszakai lepkék, speciálisabb esetekben darazsak, bogarak is végezhetnek beporzást, főleg a trópusi területeken madarak, emlősök, hüllők között is találunk beporzókat.
A beporzók helyzetéről azonban egyre aggasztóbb hírek látnak napvilágot mindenfelé, sorsukért egyre több ember aggódik. Ennek hátterében, többek között, a beporzók számára fontos fészkelő és táplálkozó helyek eltűnése, a virágforrások csökkenése áll. A beporzó rovarok védelméért viszont szerencsére bárki tehet a kertünkben, erkélyünkön való virágok ültetésével, melyeket ha okosan választunk ki, tavasztól őszig gondoskodhatunk róluk.
Nagy a baj, de sokat tehetünk, mi magunk is
Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője a HelloVidéknek elmondta, a zárvatermő növények majdnem 90%-a, azaz az ismert növényfajok közül több mint 300 000 állati beporzású. A mezőgazdasági növénykultúrák, a világviszonylatban 100 leggyakoribb kultúrnövény esetében ez az arány 70%-os, de ha a szélesebb körben hasznosított növények (takarmány, gyógyszer, aroma, ruha és fa alapanyag stb.) egészét nézzük, akkor a beporzók ökoszisztéma-szolgálatatása még fontosabb. Az európai kultúrnövények 84%-a, a kontinens vadvirágainak 78-80%-a rovar beporzású.
Csak Európában mintegy 2000 beporzórovarfaj, többségük a méhek közül kerül ki; Magyarországon eddig több mint 700 vadméhfajt írtak le, világviszonylatban ennek a rovarcsoportonak a létszáma mai ismereteink szerint több mint 20 000 faj. De a beporzók sora a rovarvilágon belül is jóval szélesebb: zengőlegyek, nappali és éjszakai lepkék, bogarak, szúnyogok stb.; az állatok országát alapul véve pedig a változatosság még nagyobb, hiszen számos madár- (nektármadarak, kolibrik, Magyarországon cinegék, poszáták) és emlősfaj (denevérek, repülőkutyák és -rókák) is végez beporzást
- mondta a szakember.
Hozzátette, figyelembe véve, hogy milyen sok állatcsoport végez beporzást és, hogy a tevékenységük a beporzott növényeken keresztül a természeti rendszerek milyen nagy részére hat közvetetten, ökológiai szerepük alapvető fontosságú, nélkülözhetetlen.
Sajnálatos módon tudjuk, hogy a beporzó rovarok, elsősorban a méhfajok eltűnése milyen mezőgazdasági problémát okoz - Kína Szecsuán tartományában évtizedek óta kézzel porozzák meg a munkások a gyümölcsfákat. Ezt a munkát azonban szántóföldi növények esetében nyilván nem lehet elvégezni emberi erővel
- emelte ki Orbán Zoltán.
A beporzók védelméhez természetbarát mezőgazdaságra van szükség, ami elsősorban ezt jelenti, hogy a rendelkezésre álló területnek csak maximum 70%-át szántjuk fel, a többit meg kell hagyni/vissza kell állítani természetes állapotába, hogy ott az adott élőhelyre jellemző növények és növényzet fejlődhessen. Emellett csökkenteni kell az agrárkemikáliák használatát. Lakott területeken az első tevékenység megfelelője a meghagyú fűnyírás, hogy a lágyszárúak virágozni tudjanak (beporzólegelők). Emellett rendkívül látványos, ugyanakkor nagyon egyszerű és olcsó lehetőséget kínálnak a méhecskehotelek (darászgarázsok), hiszen a körülöttünk élő méh- és darázsfajok leglaább 90%-a magányosan él. Számukra jelentenek nélkülözhetetlen szaporodóhelyet a fúrt lyukak és különböző vastagságú nádszálak képezte méhecskehotel utódbölcsők.
- hívta fel a figyelmet a szakember.
5 élelmiszer, ami eltűnne beporzás nélkül
Ha a méhek és nélkülözhetetlen társaik eltűnnének, nem lenne, ami megtermékenyítené a növényeket, gyümölcsöket. Ez a változás a teljes ökológiai rendszert felborítaná… A tányérunk is másképp nézne ki! Melyek azok az élelmiszerek, amelyektől búcsút inthetnénk beporzás nélkül? Lássuk!
Kávé
Számos trópusi és szubtrópusi területen termesztenek kávécserjéket, a növény termésének magjai a kávébabok. A kávéfa fehér vagy rózsaszín virágainak beporzását főként rovarok, többnyire a vadméhek segítik elő. Jó tudni, hogy a reggeli életmentő kávénkat nekik (is) köszönhetjük.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Csokoládé
A kakaónövény számára is nélkülözhetetlen a rovarok általi beporzás. A növény megtermékenyítését méhek és szúnyogok egyaránt segítik, a beporzott virágokból pedig kakaóbabok fejlődnek ki, amelyekből később előállítják a kakaót. Beporzók nélkül kedvenc csokoládénk, csokoládés süteményeink, sőt, a kakaó sem létezne.
Alma, körte
Egy körteültetvénynek kétszer akkora méhcsaládra van szüksége a megtermékenyüléshez, mint más gyümölcsfa fajtának. A méhek a virágok belsejében, a porzós és termős részek közötti porzásban vállalnak aktív szerepet. Jó tudni azt is, hogy az almafák beporzás nélkül sokkal kevesebb termést hoznának, ha egyáltalán teremnének.
Eper
Bár az eper képes önbeporzásra, valamint a szélbeporzás is segíti a virágok megtermékenyülését, a lédús és édes eprek növekedéséhez a méhek munkája is elengedhetetlen. A beporzók kipusztulásával az eper nem tűnne el teljesen, de az ültetvények terméshozama drámaian csökkenne, így nehezebben és drágábban tudnánk hozzájutni.
Paradicsom
A paradicsom az eperhez hasonlóan önporzó növény, azonban az egészséges és gazdag termés előállításához beporzók munkájára is szükség van. Beporzás nélkül a termelés jelentősen csökkenne, a paradicsomos szószoktól és mártásoktól, a saláták és szendvicsek fő alapanyagától vehetnénk búcsút.
Mit tehetünk a hétköznapokban?
A családokban élő, köztudottan agresszív telepes méhek és darazsak mellett a csoport mintegy 90%-át magányosan élő fajok alkotják. Ezek a néhány milliméterestől a poszméh méretig előforduló, szelíd, nem támadékony rovarok partfalak, fák, talaj lyukaiba falazzák utódaikat. Jelenlétük nagyon fontos a lakott területeken is, mivel faj- és méretgazdagságuk alapvető fontosságú a változatos virágméretű növényfajok beporzásában, amit a házi méhek egymagukban nem tudnak elvégezni. De, hogy védhetjük meg a hasznos méheket és, hogy segíthetünk nekik a beporzásban?
Íme néhány hasznos tanács:
- Ültessünk virágokat, gyümölcsfákat! Ha nincs kertünk, a kis erkély, a gang, vagy akár az ablakpárkány is alkalmas lehet. A beporzó-barát növények többsége balkonládában is komfortosan érzi magát.
- Hagyjunk saras-vizes területet a kertünkben! Ezzel a sárral építkező rovaroknak alapanyagot, egyébként pedig itatót biztosítunk.
- Nyírjuk ritkábban a füvet! A beporzók számára számos fontos élelem - például a cickafark, a vörös- vagy fehérhere - eleve terem sok kertben.
- Kerüljük a mérgező növényvédő szerek használatát! Vegyszerek nélkül is lehetséges gazdálkodni, kis és nagy léptékben egyaránt.
- Hanyagoljuk az éjszakai fényt a kertünkben! A beporzó rovarokat fényszennyezés is veszélyezteti, ha mindenképpen szeretnénk éjszakai lámpát a kertbe, győződjünk meg róla, hogy nem válik rovarcsapdává.
- Vásároljunk mézet és méhészeti termékeket hazai termelőtől! A méhészek elősegítik a méhek egészségét és munkáját. Mézvásárlással a méhcsaládok életben tartását is támogatjuk!
Brutális gyilkosság Zalaegerszegen: halálra verték, felgyújtották és feldarabolták a hajléktalan nőt
Egy félméteres vascsővel verte halálra élettársát a hajléktalan a zalaegerszegi ZTE-pálya mögött.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
-
Ingatlant vennél vagy felújítanál a lakásszámládból?
Arra keressük a választ, hogy olvasóink milyen célra fordítanák szívesen lakás-előtakarékossági szerződésüket.
-
Vásárlásra vagy felújításra költenéd a lakástakarékot?
Mennyire ismered a lakás-előtakarékossági lehetőségeket a többi megtakarítási formához képest?