Nem mindegy mikor kávézunk a nap folyamán. Hogy miért? Most kiderül.

Elképesztő dolog derült ki a kávéfogyasztásról: valóban érdemes lemondani róla?

2024. március 6. 17:01

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága szerint négy-hat órába telhet, mire szervezetünk lebontja az elfogyasztott mennyiség felét, vagyis minél később iszunk kávét, annál tovább tart, amíg ez a stimuláns lebomlik. Éppen ezért nagyon nem mindegy mikor kávézunk a nap folyamán. Hogy miért nem érdemes már késő délután kávét inni? Most kiderül.

A koffein, kémiai nevén 1,3,7-trimetilxantin vagy C₈H₁₀N₄O₂, az egyik legelterjedtebb pszichoaktív alkaloid a természetben. Nem csak a kávéban található meg, hanem számos más növényeben és élelmiszereben is, így például a teában, kakaóban, csokoládéban, kólában, rágógumiban, energiaitalokban

– hívja fel rá a figyelmet a Magyar Energiaital Szövetség.

A koffein emberi szervezetre gyakorolt élettani hatásai jól dokumentáltak, hiszen miután a véráramba került, számos élettani folyamathoz hozzájárul – ezek között az egyik kulcsfontosságú hatása az adenozin receptorok blokkolása. Az adenozin egy biokémiai közvetítő molekula, amely a fáradtságot és az álmosságot jelzi a szervezet számára. Amikor az adenozin szintje megnő, az agy jelez a testnek, hogy szükség van pihenésre. A koffein ezzel ellentétesen működik, blokkolja az adenozin receptorokat, így növelve bennünk az ébrenlét érzését.

A koffein az éberség biztosítása mellett serkenti a kortizol és az adrenalin felszabadulását, ami növeli a vérnyomást, gyorsítja a szívverést és fokozza az anyagcserét - ezek a hatások együttesen adják a koffein stimuláló tulajdonságait. Számos tudományos kutatás számolt be a kávézás egészségügyi hatásáról, azonban ezek többsége is valójában a koffeinről szóltak: egyes kutatási eredmények szerint a koffeinfogyasztás csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát, a Parkinson-kór, a vastagbéldaganat és a csontritkulás kialakulásának veszélyét.

A legfrisseb kisemlősökön végzett vizsgálatok alapján a kutatók arra következtetésre jutottak, hogy a rendszeres koffeinbevitel javítja az információkódolás folyamatát, pozitívan befolyásolhatja a kognitív hanyatlást, ezért hatásos lehet az Alzheimer-kór ellen is. A koffeinfogyasztás egészségügyi előnyei és kockázatai természetesen további kutatásokat igényelnek, de a jelenlegi bizonyítékok arra utalnak, hogy a mérsékelt koffeinbevitelnek, számos potenciális pozitív hatása lehet az emberi szervezetre.

De mi történik a szervezetünkkel, ha kicsit visszafogjuk a kávézást?

1. Könnyebb alvás

A Sleep Education szerint a legjobb, ha abbahagyjuk a délutáni vagy esti koffeinfogyasztást a megfelelő alvás érdekében.

2. Kevesebb savas reflux

A kávé nagyon savas, átlagosan 4,85 és 5,13 közötti pH- értéket érhet el. Emiatt a savas reflux vagy a GERD (gasztrooesophagealis reflux betegség) egyre súlyosabbá válhat, különösen, ha a nap folyamán több kávét iszunk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

3. Nyugodtabb gyomor

A savas refluxhoz hasonlóan a savanyú gyomrom émelygést okoz, és megakadályozza, hogy enni akarjunk. Szinte olyan érzés volt, mintha a gyomrunkban sav bugyborékolna. Azonban bár ez pusztán savas reakciónak tűnhet, kiderül, hogy a koffein a gyomrodat is nyugtalaníthatja. Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémia Proceedings of the National Academy of Sciences egy 2017-es e-kiadványa szerint a koffein a gyomorsavszekréciót (GAS) serkentő szerként ismert, ami azt jelenti, hogy gyomorpanaszokat okozhat.

4. Csökkenhet a szorongás

Szorongás által kiváltott egyénként a kávéfogyasztás olyan, mintha olajat öntenénk a tűzre, különösen, ha egy vagy két csészénél többről van szó. A General Hospital Psychiatry 2017-es áttekintése szerint egy tanulmány kimutatta, hogy az öt csésze kávénak megfelelő koffein pánikrohamot válthat ki pánikbetegségben szenvedő betegeknél. Ezenkívül a koffein növeli a szorongást mind a pánikbetegségben szenvedő betegeknél, mind az egészséges felnőtteknél.

5. Nyugodtabb éjszakák

Köztudott, hogy minél több folyadékot iszol, annál többet fogsz a fürdőszobába kirándulni a nap folyamán. De mivel a koffein vegyi anyag, fokozza a vizelettermelést, ami azt jelenti, hogy a koffein vízhajtó. Ha több kávét iszunk a nap folyamán, többször is kell wc-re járnunk. Ha pedig még este is iszunk egy bögrével, jó eséllyel arra ébredhetünk az éjszaka közepén, hogy ki kell mennünk a mosdóba. Néha akár többször is! Ha 16 óra után már nem kávézunk, már kevesebb esély van arra, hogy felébredjünk emiatt az éjszaka közepén.

(Forrás: cleanplates.com)

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 11. szombat
Ágota
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33