-1 °C Budapest

Borsos ára lesz, ha elfagynak a csapok: íme néhány tanács, hogy védd a vezetékeket

2021. január 17. 14:02

Szilánkokra tört üveg az óralapon, eldeformálódott számlálószerkezet, esetleg csöpögő víz. Ha télen ez a látvány fogadja a vízóra tulajdonosát, akkor szinte biztosra vehető, hogy elfagyott a mérőeszköz. Hogyan előzhető meg a fagykár, hogyan védhetjük meg a csöveket? Mi a teendő kertes ház és lakótelepi lakás, illetve egy nem lakott ingatlan esetében? És mit tehetünk, ha megtörtént a baj? Ezekre a kérdésekre kereste most a választ a HelloVidék.

Intő jel lehet az is, ha a lakásban nem, vagy csak alig jön víz a csapból, ebben az esetben gyanakodni lehet arra, hogy megfagyott a vezetékben a víz, amely tönkretette a mérőszerkezetet is. Érdemes idejében megtennünk a szükséges óvintézkedéseket, hogy elkerüljük a hideg hatására bekövetkező mérő-meghibásodás helyreállításának, illetve a vízelfolyás miatt jelentkező magasabb vízdíjszámlának a költségeit.

A Vízművek éppen ezért arra figyelmeztetnek:

a tartós hideg komoly károkat okozhat a talajban vagy a fűtetlen pincékben lévő vízmérőkben, sőt a falakon belüli vízvezeték-hálózatban is. Az eltört vezetéken keresztül egy óra alatt is akár a többszöröse ömölhet a szabadba egy átlagos család napi vízfelhasználásának.

Milyen veszélyei lehetnek annak, ha nem gondoskodik időben vízmérője téli védelméről?

  • a vízmérőcsere és az elfolyt víz költsége nagymértékben megterhelheti pénztárcánkat
  • váratlanul víz nélkül maradhatunk a házunkban
  • az elfolyt víz komoly károkat okozhat

Fontos tudni, hogy a fagy elleni védekezésről csakúgy, mint a mérőhelyek tisztán tartásáról, valamint a megközelítés biztosításáról az ingatlan tulajdonosának kell gondoskodnia!

Miért a felhasználónak kell gondoskodnia a vízmérők és a csövek védelméről?

Bár a bekötési vízmérő a víziközmű-szolgáltató, azaz a Vízművek tulajdona, annak fagy elleni védelméről és megőrzéséről a felhasználónak kell gondoskodnia. Elsőre talán ellentmondásosnak tűnhet ez a szabály, de gondoljuk át jobban: a bekötési vízmérő a felhasználó ingatlanán található, így annak védelméről nem is tud más gondoskodni, csak ő maga.

Éppen ezért előzzük meg a kellemetlenséget, és készítsük fel kültéri vezetékeinket, kerti csapjainkat a zord időjárásra! A szolgáltató szakemberei ehhez adnak is néhány tanácsot!

Mit tehetünk a vízmérők elfagyásának megelőzése érdekében?

  • A fagy leginkább a néhány milliméteres vaslappal fedett aknában lévő vízmérőket veszélyezteti, ezért ezek védelme különösen fontos!
  • A kerti vízóraakna törött vagy hiányzó fedlapját pótoljuk, sőt a nagy hidegben külön szigetelésről is gondoskodjunk. Erre alkalmas lehet az aknatető aljára rögzített hungarocell lemez is.
  • A vízmérőt akár pléddel, hungarocellel vagy más hőszigetelő anyaggal is letakarhatjuk, de még a kartondoboz darabok is megfelelőek erre a célra. A vízmérő téliesítésénél figyeljünk azonban arra, hogy annak számlapja könnyen szabaddá tehető legyen, s ezáltal a mérő leolvasható maradjon.
  • Rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincs-e víz az aknában, valamint figyeljünk arra is, hogy a vízóraakna fedele mindig zárt állapotban legyen.
  • A pincékben lévő vízmérők védelme érdekében ellenőrizzük pinceablakok épségét, és ha a vízmérő, illetve a csövek a külsőtalajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak, hőszigetelésükről külön is gondoskodjunk.
  • Szigeteljük – vagy ennek hiányában – időben víztelenítsük a falakon kívül lévő, illetve a nem kellően szigetelt vízvezetékeket.

Hogyan gondoskodhatunk a vízcsövek védelméről?

Az épületen belüli vezetékek, illetve szerelvények esetében győződjünk meg a helyiség nyílászáróinak épségéről. Nagy hidegben – különösen a tűzfalakban futó vezetékek esetében – még fűtésre is szükség lehet annak érdekében, hogy a csövekben lévő víz ne fagyjon be. Ha a helyiség nagyon hideg, vagy ha a vezetékek beépítetlen tűzfalban vannak és nincs módunk fűtésre, hagyjuk picit csöpögni a csapot, így nem – vagy csak sokkal nehezebben – tud megfagyni a víz a vezetékben.

Lakótelepi ház esetén kinek a feladata a fagy elleni védelem?

Lakótelepi házak esetén a vízóra fagy elleni védelme a lakóközösség feladata. Az épület összes vízfogyasztását mérő szerkezetet legtöbbször a közműalagút és a folyosó mellett kialakított tároló helyiségben szerelték fel.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mi a teendő a nem lakott épületek esetében?

  • Először nyissuk meg a kerti csapot, majd ezután zárjuk el a téli elzárót. A vezetékben lévő víz ilyenkor az ürítő szelepen keresztül távozik és elszivárog a talajba, így a felszínen húzódó vezetékszakasz is vízmentes lesz.
  • A vízmérők szigetelését a hálózat víztelenítését követően is meg kell oldani, mivel a vízmérőkben ez esetben is marad víz!
  • Ha későn látunk hozzá a víztelenítéshez, és a befagyott víz miatt nem tudjuk az elzárócsapot elfordítani, meleg vízzel, óvatosan felolvaszthatjuk a benne lévő jeget, majd ezt követően elvégezhetjük a víztelenítést.

Mit tehetünk, ha már megtörtént a baj?

A fagyott vízvezetékek komoly kockázatot jelentenek, hiszen amikor a víz a csőben megdermed, kitágul, ez viszont hatalmas nyomást tud kifejteni. Ez pedig elég ahhoz, hogy szinte minden cső elrepedjen, mivel nincs hely, ahol a jég kitágulhat.

A megrepedt cső időzített bomba lehet. Kezdetben előfordulhat, hogy egyáltalán nincs szivárgás, mivel a fagyott víz teljesen elzárhatja a csövet - egészen addig, amíg a jég enyhén olvadni nem kezd, viszont ezután akár képes az egész lakást elárasztani. Egy megrepedt cső óránként több száz liter vizet képes kiengedni, és hatalmas károkhoz vezethet.

Nagyon fontos, hogy észben tartsuk, soha ne használjunk nyílt lángot a cső felolvasztásához. Ez komoly tűzveszélyt jelent és károsíthatja a csöveket is.

Egy fagyott cső, amely még nem repedt szét, komoly veszélyt jelenthet. Ha nagyon hideg időben megnyitjuk a csapot, és nem jön ki víz belőle, vagy lassan csöpög, akkor jó eséllyel a cső valahol jéggel van eltömődve. Ilyenkor viszont azonnal cselekednünk kell!

Először is zárjuk el a főcsapot - mindegy, hogy beltéri vagy kültéri vezetékekről beszélünk, mindig ez az első lépés. Ezután - attól függetlenül, hogy tudjuk, hogy hol van a fagyás pontos helye vagy sem - nyissuk meg a csapot.

Ezután indulhat a keresés: fontos, hogy azokat a részeket vegyük szemügyre, ahol a leghidegebbre hűlhetett le a vezeték. Kövessük, hol helyezkednek el a csövek, és ne csak a jól látható helyeket nézzük át. A fagyott csövek enyhén kidudorodhatnak, erről felismerjük őket, de sok esetben mire észlelve vannak, meg is repednek.

A cső felolvasztása attól függ, hol található

A falba rejtett fagyott cső felolvasztása nagyobb kár okoz, mint a kültéren elhelyezett csapok. Amikor észleljük, hogy egy fagyott, de még nem repedt cső van a fal vagy a mennyezet felülete mögött, a legnagyobb gondot az okozza, hogy férjünk hozzá.

Erre két megoldás van:

  • Talán kevesebb rombolással jár, ha felvesszük a fűtést és megvárjuk, míg a jég olvadni kezd a csövekben. Ilyenkor figyelni kell a nyitott csapokat, hol indul meg a víz, és kihelyezni egy edényt, vedret, amibe belefolyhat majd. Ha arra gyanakszunk, hogy a cső a falon belül található egy beépített mosogatószekrény mögött, akkor mindenképpen nyissuk ki a szekrény ajtaját, hogy a hő elérje a falat.

    Durvább megoldás, ha észlelés után megbontjuk azt a falrészt, ahol a fagyást érzékeltük és itt kezdjük el melegíteni a csöveket. Ahogy írtuk, nyílt lánggal melegíteni tilos, de infravörös lámpát viszont használhatunk. Ezek a lámpák jobbak, mint a szokásos hőforrások, mert a levegőn keresztül sugároznak anélkül, hogy felmelegítenék azt, valamint több energiát irányítanak a fal és a fagyott cső melegítésére.
  • A kültéri fagyott cső felolvasztása, kicsit könnyebb feladat. Ha a befagyott cső, például egy befejezetlen pincében vagy garázsban található, akkor több lehetősége van annak felolvasztására. Bármelyik módszert is használjuk, kezdjük el a cső melegítését a csaptelep felől a fagyott terület felé. Ez lehetővé teszi a víz kifolyását a jég olvadásakor. Számos fűtőberendezés használható a cső felolvasztására, mint például hajszárító, hőlámpa, hordozható fűtőberendezés vagy elektromos hőszalag.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 18. szombat
Piroska
3. hét
Január 18.
Micimackó napja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33