-1 °C Budapest

Ezt nagyon sokan elrontják étkezésnél: immunrendszerük, egészségük bánja

2020. november 25. 14:05

A vitaminbevitel mellett van más is, amire oda kell figyelnünk, és ami fontos részét képezi szervezetünk egészségének, immunrendszerünk megfelelő működésének. A pandémiás helyzet ugyanakkor sok szempontból nem segít az egészséges táplálkozás követésében.

Nincs kétség afelől, hogy 2020 a modern történelem egyik legtraumatikusabb éve, amit teljes mértékben a koronavírus-járvány világméretű tombolása határoz meg. Nem elég, hogy a betegség fizikai érintettséget, veszélyt jelent, de a korlátozások, a karantén, a bizonytalan gazdasági helyzet és a szeretteinkért való aggódás mentálisan is igénybe vesz mindannyiunkat. A JAMA Network Open egyik tanulmánya szerint az Amerikai Egyesült Államokban a felnőttek körében a depresszió tünetei megháromszorozódtak az járvány során a „békebeli” időszakhoz képest.

Sok mentális egészségügyi probléma, beleértve a szorongást, előidézhet vagy súlyosbíthat étkezési rendellenességeket, vagy akár visszaesést is előidézhet, ha valakinek már volt ilyen problémája korábban. Ha valaki stressz, unalom vagy szorongás hatására elkezd nassolni vagy a kelleténél többet eszik (főleg szénhidrátban gazdag, cukros élelmiszereket), az a szakértők szerint teljesen természetes válasz.

Igazán problémássá akkor válik, ha ezek a válaszok egyre gyakoribbá és extrémebbé válnak.

Jellemző, hogy az evéssel kapcsolatos problémák kiindulópontja valamilyen drasztikus változás az egyén élethelyzetében – ebbe abszolút beletartozik a hirtelen home office-ra vagy digitális oktatásra való váltás, így ez most egy szomorúan aktuális kérdés.

Hivatalosan étkezési rendellenességnek tekinthetjük a bulimiát, az anorexiát és a mértéktelen evést, túlevést. Ezek nem választhatóak el a mentális egészségünk állapotától, illetve annak diszfunkcionális működésétől. A tudomány szerint főleg a depresszióval és a szorongással vannak összefüggésben ezek a jelenségek. A Good Housekeeping cikke alapján most megmutatjuk, melyek a fő rizikófaktorok, amik a jelenlegi járványhelyzetben kicsit sem segítenek az étkezési problémákkal küzdőknek.

Otthonlét, magány

Az étkezéssel kapcsolatos problémáknak sajnos kiváló táptalajt ad az izoláció. A koronavírus-járvány miatti korlátozások fokozzák az elszigeteltséget, és ha azt érezzük, hogy minden szociális kapcsolatunkat mintha elvágták volna, hozzájárulhat az állapotromláshoz.

Az otthoni munkavégzés kényszere és az, hogy túlságosan közel vagyunk a konyhánkhoz, a hűtőnkhöz, egészségtelen szokásokat alakíthat ki.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ráadásul ha hajlamosak vagyunk a nassolásra vagy a jó nagy lakmározásokra, ebben a helyzetben senki nincs, aki ezt észrevenné és megakadályozhatná. Ilyenkor jól jöhet, ha felvesszük a kapcsolatot egy megbízható baráttal vagy családtaggal, akivel teljesen őszinték lehetünk. Ha személyesen nem tudunk találkozni, inkább videóhívásban vagy telefonon beszéljünk és hanyagoljuk a klaviatúrát, ugyanis az üzenetküldés a legkevésbé intim kommunikációs mód.

Megüresedett polcok a boltokban

Ha üres polcokat látunk a helyi szupermarketben, ha csúszik a megrendelt étel kiszállítása, esetleg ha készlethiányról, a boltok „kifosztásáról” hallunk-olvasunk a hírekben, annak súlyosabb pszichológiai hatása lehet, mint gondolnánk. Ha tudjuk magunkról, hogy hajlamosak vagyunk mindent összevásárolni (már-már pánikszerűen, és aztán otthon, egyedül felhabzsolni), jól tesszük, ha nem egyedül megyünk a boltba, hanem olyasvalakivel, aki ismeri a problémánkat és időben figyelmeztet.

Közösségi média

A szociális élet korlátozása és a home office logikusan vonja maga után, hogy a barátainkkal, szeretteinkkel, kollégáinkkal való kommunikáció átkerül az online térbe. Otthon, egyedül még jobban, még hosszabban el tudunk merülni a közösségi médiában, ami viszont több szempontból sem annyira pozitív.

A hírfolyamok végtelen görgetése, szorongást keltő hírek, bejegyzések olvasása azért is káros, mert növeli a stresszt, a nyugtalanító érzéseket, amit sokan evéssel próbálnak levezetni, míg másoknál éppen az evés drasztikus korlátozását, megvonását idézi elő.

Azt pedig régóta tudjuk, hogy a külső megjelenés fontosságát túlhangsúlyozó, irreális testideált népszerűsítő megnyilvánulások mennyire rombolóan képesek hatni főleg azokra, akik evészavarokkal küzdenek. Ugyanide sorolhatók az ételekkel, fogyókúrával, testmozgással kapcsolatos posztok is. Ha észre vesszük, hogy egyre jobban zavarnak minket az ilyen témájú bejegyzések, tartalmak, rejtsük el őket a felületünkön, de akár le is tilthatjuk vagy ki is követhetjük azokat a felhasználókat, akik ezzel szórják meg a hírfolyamot. Az alkalmazástörlés is jelenthet megoldást – az applikációt bármikor visszatelepíthetjük a telefonunkra, ha stabilabbnak, nyugodtabbnak érezzük magunkat.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 17. péntek
Antal, Antónia
3. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33