1 °C Budapest

Így lesz gyönyörű a pázsit: 6 dolog, amit még most tegyél meg a zöld gyep érdekében

2020. március 26. 15:09

Ha elhanyagoljuk a tavaszi pázsitkezelést, az év hátralévő részében törleszthetjük ezt az adósságunkat - szó szerint is, mert alaposan rá kell fizetnünk. Íme néhány tanács, hogy ezt elkerüljük.

Először is, ha elhanyagoljuk a tavaszi gyepkezelést, az év hátralévő részében ihatjuk a levét, és a pénztárcánk sem lesz vastagabb tőle. Az viszont mindenképp jó hír, hogy a tavaszi munkák közel sem igényelnek annyi energiabefektetést, mint amennyit például nyáron csak a kaszálásra fordítunk, írja a The Spruce. Lássuk, mi lenne az a néhány dolog, amit érdemes megtenni annak érdekében, hogy szép legyen a gyepünk!

Gereblyézés

Az első teendő, ha a tavaszi gyepről van szó. A gereblyézés jóval több, mint pusztán a lehullott levelek eltakarítása, a talaj felső rétegeinek ellenőrzésére, tisztítására is szolgál. Egy alapos, mély átgereblyézés eltávolítja a télen elpusztult fűszálakat, az elhalt növényréteget, de a hópenésznek nevezett jelenség miatt is nagyon fontos. Ha azt látjuk, hogy a fakó foltok jelentek meg a gyepen és ezeken a részeken a fűszálak is mintha összeragadtak volna, jó eséllyel gyanakodhatunk erre a fertőzésre.

Gereblyézéssel, gyepszellőztetéssel sokat tehetünk azért, hogy a fű felszínén minél jobb legyen a légmozgás. Az elszáradt leveleket és a megbetegedett részeket távolítsuk el, így levegőhöz juttatjuk a gyökérzetet és szárítjuk a környezetét is. Érdemes akár talajjavítót vagy szerves gyeptrágyát is használni a minél gyorsabb regenerálódás érdekében.

Ellenőrizzük a tömörséget

Nem jó, ha túlságosan tömör a talaj: az esővíz nem tud elszivárogni, emiatt gombásodás, mohásodás, algásodás jelenhet meg a gyepünkön. (A mohára már csak ezért sem szabad úgy tekinteni, mint egy újabb gyomra a kertünkben.) A talaj lazításával a felesleges víz be tud jutni a földbe, így megoldódhat a probléma, de azzal is jót teszünk, ha levegőztetjük a gyepünket, bár ezt inkább ősszel szokták javasolni.

Mész használata

A moha feltűnése savasságot is jelezhet. A gyepnek a semleges pH a hasznos, így ebben az esetben ajánlott a talaj meszezése. Ez ugyanakkor elég lassan fejti ki a hatást, ne számítsunk gyors csodaszerre. Ha meszet használunk, műtrágyaszóróval juttassuk a talajra, az viszont fontos, hogy megelőzésképpen semmiképp ne alkalmazzuk! Hacsak nem tapasztaljuk a savasodás jeleit, a meszezés ugyanis csak egy korrekciós intézkedés. A túlságosan lúgos talaj a savashoz hasonlóan problémákat okozhat.

Felülvetés

Ha a pázsiton több csupasz folt is éktelenkedik, előfordulhat, hogy új fűmagokkal kell feltölteni a gyepet. Felülvetéskor lassan felszabaduló nitrogéntrágyát érdemes használni, öt héttel a fűszálak kibújása után pedig gyorsan felszabaduló fajtát. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a tavasz nem a legjobb időszak a gyep felülvetésére, sokkal inkább az ősz. Ekkor sem mindegy azonban, mikor tesszük: ha túl későn állunk neki, a zsenge fű növekedését akár meg is állíthatják az esetleges októberi fagyok.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Tápanyagok

Komposzt segítségével vagy mulcsozással organikusan is táplálhatjuk a gyepet, de vannak, akik inkább a műtrágyát részesítik előnyben. Ha azonban tavasszal túl sok műtrágyát használunk, betegségeket és gyomproblémákat okozhatunk, különösen ha már késő ősszel elvégeztük a műveletet. Hagyjuk, hogy a gyep sokáig „emészthesse” ezeket a tápanyagokat.

Aki gyomnövényektől mentes pázsitot szeretne, nem árt azzal tisztában lennie, hogy a különféle fajták ellen másképp kell küzdeni. Attól függően, hogy egy gyom egynyári vagy évelő, preemergens vagy posztemergens herbicidet kell használni ellene.

Mindent a fűnyírásról

Egész nyáron füvet nyírni meglehetősen fárasztó, pláne egy olyan eszközzel nehezítjük a dolgunkat, ami nincs túl jól karban tartva. Lehetőleg legyen saját fűnyírónk, ha pedig épp beruházunk egy újba, alaposan nézzünk utána, milyen fajta felel meg leginkább a kertrendezési elképzeléseinknek. Olykor a fűnyírási stratégiánkat sem árt újratervezni, még akkor is, ha látszólag ez a világ egyik legmonotonabb és legunalmasabb tennivalója. Csak tolni kell, és levágja a füvet, nem? Nos, a legalapvetőbb formája valóban ez. Ha pusztán azért tesszük, hogy le legyen tudva egy feladat, és nem az érdekel minket elsősorban, hogy a gyepünk egészséges maradjon, valóban elég is ennyi tudás. Ha azonban ennél kicsit jobban törődünk a pázsit állapotával, nem árt megfogadni néhány tanácsot.

Amikor a téli fagy már elvonult és egy kicsit felmelegedett a levegő, akkor érdemes az első tavaszi fűnyíráshoz látni. Ennek hiányában ugyanis könnyen kárt tehetünk a talajban és a pázsitban egyaránt. Az ideális fűszálhosszúság 6-8 cm, bár ez nagyban függ a fű minőségétől, korától és a már meglévő magasságától is. Általában érdemes úgy beállítani a magasságot, hogy a fű egyharmadát vágjuk le egyszerre, tanácsolja Megyeri Szabolcs kertész. Az első tavaszi fűnyíráskor a felénél nem célszerű tovább nyesni, mert ha ennél alacsonyabbra nyírjuk, a gyökérzet kevésbé tud fejlődni. Emiatt a fűszálak gyengébbek és rosszabb minőségűek lesznek, ráadásul sokkal könnyebben ki is száradnak. A megfelelő sűrűségű és mértékű fűnyírással elősegíthetjük a gyep sűrűsödését, ezért tavasszal és ősszel legalább hetente egyszer célszerű lenyírni.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 15. szerda
Lóránt, Loránd
3. hét
Január 15.
A Wikipédia napja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33