12 °C Budapest

Lakást venni, vagy bérelni az egyetemista gyereknek? Melyik éri meg jobban?

2019. augusztus 29. 11:00

Július 24-én kiderültek az egyetemi felvételik ponthatárai, így sokak számára aktuális a kérdés: anyagilag megtérülőbb-e a költöző leendő egyetemista gyermeknek saját lakást vásárolni, vagy érdemesebb-e a bérlés mellett dönteni. És persze olyan családok is vannak, akik már most kezdenek gondolkozni azon, hogy egy év múlva hogy lesz lakhatása az egyetemre, főiskolára felvételiző gyermeknek. A kérdéssel kapcsolatban számos rejtett kockázat és költség adódhat, amely elsőre elkerülheti a figyelmünket, illetve felmerül a kérdés, hogy van-e jobb befektetés jelenleg, mint a lakóingatlan? A HelloVidék a Diófa Alapkezelő szakértőinek segítségével járta körbe a témát.

Melyik éri meg jobban?

Ahhoz, hogy összehasonlítsuk a két különböző típusú lakhatási formát anyagi szempontból, először azt kell megnéznünk, hogy a bérlés és a tulajdonlás milyen költségekkel járnak.

A bérlésnél ennek meghatározása egyértelmű: költségünk itt

  • a fizetendő bérleti díj;
  • illetve a rezsi összege.

Lakásvásárlásnál azonban az értékelés ennél egy kicsit összetettebb:

  • felmerülnek kezdeti egyszeri költségek (ezeknek éves értéke az ingatlantartás időtávjának függvényében csökken);
  • és megjelennek az időtáv növekedésével arányosan növekvő, rendszeres költségek is.

(Az egyszerűség kedvéért nézzük most azt a lehetőséget, hogy megtakarításunkból vásárolunk lakást, tehát a lakáshitel költségeit most nem vizsgáljuk.)

De milyen költségek merülnek fel, ha lakást veszünk?

Kezdeti egyszeri költségek

A lakás vásárlásakor felmerülő egyszeri költségek közé tartozik

  • az ingatlan illeték (a lakás vételárának 4%-a);
  • az ügyvédi díj (átlagosan a vételár 0,5-1,5%);
  • és a felújítások költsége ha szükséges.

A felújításra szánt kiadások nem minden esetben jelentenek költségeket: amennyiben a felújítás értéknövelő, vagyonunk nem csökken, csak készpénz helyett más eszközbe kerül – úgy is mondhatjuk, hogy a lakás részévé válik.

A kezdeti költségek évekre lebontott aránya nyilván kisebb, ha szétterülnek nagyobb időtávon. Például amennyiben egy 40 millió forintért vásárolt lakásnak van 10%, tehát 4 millió forint kezdeti költsége és az ingatlant 2 évig használjuk, 2 millió kezdeti költség jut egy év lakáshasználatra.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el,  havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Amennyiben viszont 20 évig használjuk az ingatlant, ez a kezdeti költség már sokkal jobban elosztódik, azaz évekre lebontva jóval kisebbnek tekinthető.

Rendszeresen felmerülő költségek

Az egyszeri költségen túl az ingatlantulajdonláshoz kapcsolódik számos rendszeres költség is. Ilyen többek között a lakás amortizációja vagy a lakás fenntartását érintő munkálatok kiadásai. Utóbbi (a mostani munkaerőpiaci helyzetben) különösen nagy kiadás lehet: általában csak magas áron lehet találni olyan szakembert, aki elvégzi a lakás fenntartásához szükséges munkálatokat.

A felsoroltokan túl van még egy olyan rendszeres költség, amelyről sokan hajlamosak megfeledkezni: ezt a szakemberek úgy nevezik, hogy a lakásvásárlás lehetőségköltsége.

A legtöbben ugyanis azt gondolják, hogy kizárt, hogy jobban megérje bérelni, mint venni. Azonban ha alaposabban utánaszámolunk, rájöhetünk arra, hogy a dolog nem is olyan magától értetődő, sőt, a számok azt mutatják, tévhit, hogy az ingatlanok ára folyamatosan, szükségszerűen emelkedik.

Ezzel következő cikkünkben foglalkozunk.

NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 8. szerda
Gyöngyvér
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33