4 °C Budapest

Magyar horgászok tömegei vártak erre: ilyen fejlesztés is rég volt az országban

2019. január 30. 07:00

Hamarosan egy méterrel magasabb lesz az átlagos vízállás az országhatárt is jelző Ó-Dráva holtágnál. A hír nem csak a helyi közösségek és az országosan is párját ritkító élővilág számára kedvező, hanem a horgászat szerelmeseinek is. A hamarosan záruló beavatkozások nemcsak a természeti értékek állapotának javulását eredményezik: összehangolják az emberi jelenlétet a természetvédelmi célkitűzésekkel.

A Dráva Európa kiemelkedő folyóvízi élőhelyeinek egyike. Az egyre inkább ritkaságnak számító természetes vízparti élőhelyek egyik utolsó menedéke, melyek már valódi különlegességnek számítanak: ártéri erdők, homok- és kavicszátonyok, szakadópartok, mellékágak és holtágak jellemzik. A különleges ökológiai állapotban lévő Dráva hazánk legkevésbé szabályozott folyója.

A horvát-magyar határ mentén hosszú évtizedek óta őrzi érintetlenségét, miközben a hozzá kapcsolódó holtágak és mellékágak egyaránt páratlan szépségű vizesélőhelyek. A Dráva bal partján a leghosszabb holtág a Barcs közelében található Ó-Dráva, melynek vízellátása, főleg a hosszú aszályos időszakok során nem megfelelő. Emiatt a holtág, akárcsak a partja mentén található ártéri erdő állapota sokat romlott az elmúlt évtizedekben.

Az Ó-Dráva mintegy 15 km hosszan kanyarog a Dráva árterén: a holtágat mindkét partján erdősáv kíséri, egyes szakaszain széles vízfelület, máshol zegzugos nádas. A holtágban és a vízparton él a cigányréce és a törpegém, a vízparti ligeterdőkben a vitézkosbor és a kardos madársisak virágzik. A Dráva mélyülő medre miatt a holtágból a kelleténél gyorsabban távozik az értékes víz a folyó felé – így hiába vannak csapadékos időszakok, ha a víz idő előtt elfolyik. Ennek eredményeként a holtág élővilága és a vízparti élőhelyek állapota is romlott az elmúlt évtizedben.

"Az Ó-Dráva rehabilitációja nem csak a Dráva mentén élőknek fontos, hanem mindenkinek, hiszen ehhez hasonló holtágak, mellékágak már nem tudnak kialakulni a folyóink mellett" – mondta Gruber Tamás, a WWF Magyarország Élő Folyók Programjának vezetője HelloVidéknek, aki a végéhez közeledő projekt irányítója a WWF-nél. Manapság már szinte minden folyónk szabályozott és épp ezért nem lehetséges az ilyen holtágak képződése. Ezért is érdemes az Ó-Drávához hasonló, értékes holtágak vízellátását a lehető leghosszabb időre biztosítani. Mert ha ez eltűnik, ilyen típusú élőhelyek már nem fognak többé kialakulni. A szakember hozzátette: egy-egy holtág vízpótlását maximum csak kisebb patakok szolgálják, miközben általános probléma, hogy a folyómedrek süllyednek.

Az Ó-Dráva közel 15 kilométer hosszan kanyarog, kiterjedése környezetével együtt több mint 150 hektár. A változatos élőhelyekben gazdag terület néhol széles vízfelülettel, máshol nádassal benőtt szakaszokkal tarkított.

"A hosszú, száraz, aszályos időszakokban nagyon gyorsan elfolyik a Dráva felé a holtágból a víz. Ezeknek a periódusoknak a hosszát próbáljuk javítani" - mutatott rá a szakember. A holtág egy viszonylag keskeny csatornán van kapcsolatban a folyóval. Az Ó-Drávát a Fekete-árok nevű elkeskenyedő patak köti össze a folyó főágával, ezen az árkon épült meg a hetekben egy úgynevezett fenékküszöb. Ennek szerepe egyrészt az, hogy kis mértékben emelje a holtág átlagos vízszintjét, és ezzel – vízhozamtól függően – akár fél millió köbméterrel is növelje a betározott víz mennyiségét. Másrészt, és ez talán még fontosabb, az aszályos időszakokban nagy mértékben lassítani tudja a holtág vízszintjének süllyedését. Ám a szakemberek figyeltek arra is, hogy nagyobb esőzések esetén se okozhasson elöntést a magánterületeken. Így ha túl magas a víz, az túl tud folyni a fenékküszöbön.

Az Ó-Dráva a folyó bal partján a leghosszabb holtágnak számít, amelynek vízellátása – főleg a hosszú száraz évszakokban – nem megfelelő. Emiatt a partja mentén található ártéri erdő állapota az elmúlt évtizedekben romlásnak indult. A projekt fő célja, hogy hozzájáruljon a Dráva menti folyóparti élőhelyek állapotának javulásához a holtág vízellátásának megoldásával, és a partján lévő ártéri erdő biológiai sokféleségének gazdagításával. A helyreállítás magában foglalja a megfelelő vízállás biztosítását, egyrészt vízvisszatartó művekkel, másrészt a Dráva felőli vízpótlással. A javuló vízellátás kedvezőbb feltételeket fog nyújtani az ártéri erdő és a holtág más vizesélőhelyei számára. Az őshonos fa- és cserjefajok telepítése pedig az erdő változatosságát javítja.

Hamarosan több kilométerrel feljebb is látványosan megnő a vízborítás magassága és az időszaka is

- hangsúlyozta Gruber Tamás.

Ez nem csak a vízben élő fajoknak fontos, hanem a holtág melletti élővilág számára is felbecsülhetetlen: a területen értékes puhafás ligetek vannak, hatalmas méretű fűzfákkal. A holtágban és a vízparton él a cigányréce és a törpegém, a vízparti ligeterdőkben a vitézkosbor és a kardos madársisak virágzik. A vízpart kavicsos aljzatának köszönhetően ennek hatására a talajvízszint is meg fog emelkedni a holtág mindkét partján, melynek eredményeként várhatóan javul a vízparti élőhelyek gyökérzónájának vízellátása. Ezt egészítette ki egy erdőtelepítési munkafolyamat: a területre főként olyan, cserje méretű, ártéri részeket kedvelő fák kerültek, amelyek gyökérzónája mélyre hatol.

Az Ó-Dráva holtág újjáélesztése azonban nem csak a természetnek, hanem a helyi közösségnek is számtalan előnnyel jár. A terület vízellátása az elmúlt időszakban egyre romlott, és emiatt elsősorban a hosszú száraz nyarakon sújtja vízhiány. A folyamatos haltelepítések ellenére is alig lehetett benne horgászni, és a korábbi horgásztanyák lassan elhagyottakká válnak.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A holtág népszerű horgászvíz, ezért mind a magyar, mind a horvát oldalon sok horgász jár a partjára, ennek az időtöltésnek pedig alapfeltétele a megfelelő vízmennyiség. A projekt keretében több új stég épült és sok leromlott állapotú stéget felszámoltunk

- mutatott rá Gruber Tamás.

Az alacsony víz ráadásul gyorsan felmelegszik és algásodik. És ha a halak nem találnak számukra megfelelő körülményeket, egyszerűen továbbállnak. A horgászatnak is jelentős hatása lehet a környezetre.

Az Ó-Dráva élőhelyeinek felmérése során a természetvédelmi szakemberek összesen 15 halfajt találtak, melyek közül a folyóvizeinkben általánosan elterjedt, közepes termetű, de kevésbé ismert pontyfélénk, a bodorka volt a leggyakoribb. Emellett fogtak vörösszárnyú keszeget, karikakeszeget, küszt, dévérkeszeget, ezüstkárászt és sügért. A védett szivárványos ökle és vágócsík ritkán akadt a hálóba, míg a csuka jelenléte stabilnak tűnt. Akadtak a hálóba azonban olyan, nem őshonos fajok is, mint az észak-amerikai jövevénynek számító fekete törpeharcsa és a naphal.

Igyekszünk a projekt keretében összehangolni az emberi jelenlétet a természetvédelmi célkitűzésekkel. Nem véletlen, hogy a nagy kiterjedésű és nehezen megközelíthető holtágra a helyi lakosság nagyon büszke, tisztában van a vízparti környezet egyediségével

- hangsúlyozta a programvezető.

A terület egyediségét jelzi az is, hogy pontosan a holtág közepén fut a határ. Ezért fogtak össze magyarországi és horvátországi állami intézmények, valamint elkötelezett civil szervezetek, hogy megoldást találjanak a káros folyamatok megállítása érdekében. A felmérések, tervezések és kivitelezések során is igyekeztek közösen gondolkodni. A projekt mind a horvát, mind a magyar társadalom több csoportja számára szóló figyelemfelkeltő akciókat is tartalmaz, amelynek során különböző kommunikációs eszközöket alkalmaznak.

A projekt 2014-ben kezdődött és idén áprilisban zárul. Az együttműködés vezetője a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság, partnerei Pitomaca önkormányzata, Verőce-Podravina megye regionális fejlesztési ügynöksége, Verőce-Podravina megye természetvédelmi intézménye, a WWF Magyarország és a Somogy Megyei Horgászegyesület.

Fotók: Jeki Gabriella

NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 10. péntek
Melánia
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33