2 °C Budapest

Ki nem találod, hol születik a legtöbb gyerek Magyarországon

2018. december 10. 07:00

A kormány egyik legfontosabb célja a demográfiai helyzet javítása, a gyermekvállalás ösztönzése és a legutóbbi intézkedéseiben már vidéki szempontok is megjelentek. Elég ha csak az 5000 fő alatti települések esetében kilátásba helyezett emelt CSOK-ra vagy a Modern Falvak Programra gondolunk. Megnéztük ezért, hogy megyei bontásban hogyan alakult az élveszületések száma. Érdekes folyamatokra bukkantunk.

A vidék legnagyobb fejlesztési programjára készül a kormány azzal, hogy a Modern Városok Program mellett nekilát a Modern Falvak Programnak. Azt akarják elérni, hogy nőjön a falvak népességmegtartó képessége, emelkedjen a falvakban a foglalkoztatás, javuljon a közlekedés, színvonalasabbá váljon az oktatás és az egészségügy, a kulturális és sportélet. A kormány a hosszú ideje tartó népességcsökkenést szeretné mindezzel megakadályozni, mérsékelni, ami a falvakat és kisebb településeket sújtja. Az aprófalvak népessége ugyanis például 10 év alatt 12%-kal csökkent.

Arról, hogy az elmúlt 30 évben mely települések népességszáma növekedett és csökkent a leginkább, részletesen már korábban írtunk ebben a cikkünkben, most megyei adatokat hasonlítunk össze.

A népességszám alakulását egyszerre több tényező határozza meg: az élveszületések, a halálozások, a belföldi és a nemzetközi vándorlás egyenlege. Mi most megyei bontásban vizsgáltuk meg az élveszületések számát, amivel kapcsolatban ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy nemcsak a gyermekvállalási hajlandóság, hanem az adott megye népességszámának általános alakulása is meghatározza. Ha ugyanis van egy térség, ahová megélhetési és egyéb célból vándorol a belföldi lakosság, és ezáltal a szülőképes korúak, akkor ez értelemszerűen az élveszületések számának emelkedését is maga után vonja.

Mindezekkel együtt érdekes folyamatokat lehet kiolvasni az egyes megyékben az élveszületések számáról, a KSH adatait 2001-től kezdődően vizsgáltuk.

Azt látjuk, hogy országos szinten 2001-ben még 96 ezer gyermek született Magyarországon, és ez a szám 16 évvel később 91 ezer alá csökkent. Vagyis évente nagyjából országos szinten 5 ezerrel kevesebb gyermek születik, mint két évtizeddel ezelőtt.

Ha a 2001-es élveszületési éves számokhoz viszonyítjuk a legutóbbi, 2017-es éves adatokat, akkor azt mondhatjuk, hogy csupán 3 területen növekedett a gyermekszületések száma:

  • a főváros (+4,6%),
  • Pest megye (+9,4%) és
  • Győr-Moson-Sopron megye (+5,7%), utóbbi esetében nyilván a térség gazdasági felívelése játszott kulcsfontosságú szerepet.

A 2001-es adatokhoz képest pedig a legnagyobb gyerekszületésszám-csökkenés Békés (-22%), Somogy (-16,9%) és Baranya (-16,8%) megyékben következett be.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A születésszám változásának tekintetében teljesen más sorrend adódik azonban a megyék között, ha a 2017-es adatokat a 2010-es adatokkal vetjük össze (2010 volt az az év, amikor mélyponton volt a születések száma). Ez esetben ugyanis a korábbi élenjárók, így például Budapest 7%-os csökkenést, míg Pest megye 2%-os csökkenést mutat, Győr-Moson-Sopron megye viszont még ebben a relációban is jól teljesít a maga 4,8%-os növekedésével. Azonban ezzel sem fért fel a dobogóra.

2010-hez képest ugyanis az élveszületésszám növekedésében Szabolcs-Szatmár-Bereg megye végzett az élen: 12,1%-kal több gyermek született 2017-ben mint 2010-ben. Ez nominálisan azt jelenti, hogy a korábbi 5329 gyermekkel szemben 5975 gyermek született.

A második legnagyobb növekedés 2010-hez képest Hajdú-Bihar megyében következett be, míg a dobogós 8,1%-os növekedéssel Heves megye lett.

Ha maradunk annál, hogy a 2010-es adatokhoz viszonyítjuk az élveszületések számát, akkor azt a pozitív tendenciát is megfigyelhetjük, hogy ebben a viszonylatban csupán 6 olyan megyét/térséget találunk, ahol csökkent a szám, míg a másik 14 esetben növekedést láthatunk. A legnagyobb csökkenés 2010-hez képest Budapesten (6,8%), Zala (-4,5%) és Pest (2%) megyében következett be. Rajtuk kívül még Fejér, Baranya és Veszprém megyében volt zsugorodás az élveszületések számában.

NEKED AJÁNLJUK
Könnyek, sírás, meghatottság - így reagáltak, akik névre szóló dalt kaptak ajándékba (x)

Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. január 10. péntek
Melánia
2. hét
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33