A gyorsan változó környezet és az inflációs pályát övező kockázatok továbbra is fegyelmezett és türelmes monetáris politikát indokolnak - közölték.

Negyedszázad alatt régiónkban két hellyel, az ötödikről a hetedikre csúszott vissza Magyarország, ha a gazdasági fejlettséget vizsgáljuk – írja elemzésében a 24.hu
A lap számításai szerint, ha a térségbeli versenytársainkat nézzük, Magyarország 2020-ban két helyet visszacsúszott a riválisaihoz képest 1995 óta. Ez jelentős romlás, hiszen nagyjából tíz ország volt a 17 tagú mezőny fejlettebb részében az elmúlt negyedszázadban, és ezek sorrendjében már az egy-két pozíciós elmozdulás is jelentősnek számított, legalábbis két és fél évtized távlatában – írják.
A lap a Világbank hosszú távú adatsorai alapján tekintette át, hogyan alakult fejlettségünk 1995 és 2020 között. Ezen az időtávon a magyar adatokat 16 térségbeli volt szocialista országgal hasonlították össze. 1995-ben a fejlettségi verseny kezdetén Szlovénia állt az élen régiónkban. Délnyugati szomszédunk egy átlagpolgára 1995-ben 10 730 dollárnyi értéket állított elő, míg az „átlagcseh” 5824 dollárt termelt. A szlovének fejlettsége így majdnem kétszer akkora volt, mint az „ezüstérmes” cseheké. A harmadik Horvátország volt 4878 dollár/fővel, a negyedik Szlovákia (4818), az ötödik Magyarország 4495-tel. A szlovén fejlettségtől tehát messze elmaradtunk, ők majdnem két és félszer jobban álltak nálunk.
2002-re viszont Magyarország hatalmasat ugrott a regionális sorrendben: a harmadikok voltunk abban az esztendőben. Ez a siker azonban nem tartott sokáig 2007-re Magyarország a hetedik helyre csúszott, Észtország is előzött minket, akárcsak Lettország és Horvátország. 2012-re ennél is rosszabb lett a helyzet, a 9. helyre csúszott Magyarország, az első tízben csak Romániát előzve. Innen az utóbbi években valamelyest fel tudtunk kapaszkodni, azonban az elmúlt 5 évben már csak stagnáltunk az 5. helyen. Összességében tehát kijelenthető, hogy
1995-ben még sokkal fejlettebbek voltunk a balti államoknál, de azok már mind lehagytak minket, Csehországgal és Szlovéniával sem állunk azonos szinten. Újabban már a románok is hatalmas ütemben zárkóztak fel mögénk.

Ezt kevesen tudják a saját megtakarításairól: nagyon sok pénzük elúszhat, ha erre most nem figyelnek
A hagyományos 60/40-es befektetési stratégia, amely 60% részvényt és 40% kötvényt tartalmaz, az elmúlt időszakban nem működött a megszokott módon.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


