22 °C Budapest

Döntött a Kúria: mi lesz így a devizahitelemmel?

Pénzcentrum
2014. június 4. 05:31

Kedden megszületett a Kúria ítélete az Európai Bíróságot is megjárt Kásler-ügyben, ahol a bíróság kimondta, hogy az árfolyamrés alkalmazása a szerződésben semmis. Sokan felteszik most a kérdést, hogy vajon a tegnapi döntés milyen hatással lehet az ő devizahitelükre? Mutatjuk mit tudunk most!

Megszületett a Kúria ítélete a Kásler házaspár devizahiteles perében, ahol a bank által megállapított árfolyam helyett a Magyar Nemzeti Bank (MNB) középárfolyamát kell alkalmazni a hitelszerződés folyósításakor és a törlesztéskor egyaránt. Megállapították ugyanis, hogy mivel tényleges átváltás nem történik ezért az árfolyamrés alkalmazása tisztességtelen.

Mit jelent az ítélet?

Az ítélet értelmében az árfolyamrés semmis, vagyis az OTP Bank nem használhatja ennél a szerződésnél a saját maga által meghatározott árfolyamokat, ehelyett a jegybank által meghatározott középárfolyam a mérvadó folyósításkor és törlesztéskor egyaránt.

Ezek szerint visszamenőleges hatályú az ítélet?

Visszamenőleges hatályú az ítélet, vagyis az adósságra és a törlesztőrészletre is hatással lesz az ítélet:

  • Kásleréknek nagyjából az adósság fél és másfél százaléka közötti összeg jár vissza. Ennek oka, hogy az MNB középárfolyamán kellett volna folyósítani a pénzt, ehelyett a vételi árfolyamon kapták meg a kölcsönt.
  • A törlesztőrészletek csökkennek, de itt az eladási árfolyam helyett alkalmazzák a központi bank által meghatározott árfolyamot.


Ha visszamenőleg alacsonyabb a törlesztőrészlet akkor pénz is jár vissza?

Igen, a korábban említett folyósítási árfolyam miatt jár vissza pénz. Káslerék pénzét 2008. május 29-én, 149,96 forintos frank árfolyamon folyósították. A bíróság mostani ítélete szerint az akkori MNB árfolyamot alkalmazva (148,03 forint) az egész felvett összegre vetítve (14,4 millió forint) a visszajáró tétel 89 903 forintra rúg.

A korábbi törlesztőket is újraszámolják és ebből is vissza jár a különbözet (és a kamatai) Kásleréknek, az összeget az ingadozó árfolyamok miatt nehéz pontosan megmondani.

Mit jelent a többi devizahitelesnek, hogy Káslerék nyertek?

Az ítélethirdetés utáni sajtótájékoztatón kiderült, hogy a Kúria jogegységi határozatot készül kiadni a devizahitelek ügyében. Június 16-án ugyanis további pontokat tisztázhatnak a szerződéstípussal kapcsolatban, ennek nyomán pedig minden bírósági perben útmutató lehet a ma születet ítélet. Ezekben a pontokban születhet jogegységi határozat:

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el,  havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

  • A devizaalapú fogyasztói kölcsönszerződés mint szerződéstípus tisztességtelen-e amiatt, hogy az árfolyamkockázatot a fogyasztó viseli. (Más okok miatt nem érvénytelen - dőlt el decemberben).
  • Az árfolyamkockázattal kapcsolatban a bankok által adott téves tájékoztatás okozhat-e tisztességtelenséget, vagyis semmisségi okot?
  • Az egyoldalú szerződésmódosításokat lehetővé tevő szerződési feltételek milyen körülmények között felelnek meg az átláthatóság követelményének?
  • Az árfolyamrés tisztességtelen szerződési feltétele-e? A Kúria egyedi tanácsa erről most úgy döntött, hogy az.


Ennyi pénzért nem éri meg perelni, de jó lenne kevesebbet fizetni!

A kormány őszre ígérte a devizahitelesek megsegítő csomagját, azonban lehet, hogy ez már korábban elkészül, mivel a Kúria jogegységi határozatát is csak őszre várták. Lehetséges, hogy a jogegységi határozatot a kormány kötelezővé teszi a devizahiteles szerződések esetében, vagyis az összes ilyen típusú szerződést újra kell számolni, és a törlesztőrészletek is csökkenhetnek ennek köszönhetően.


Nekem autóhitelem van, akkor is a középárfolyamon számolják a törlesztőmet?

A jelenlegi ítélet csak egy szerződésre érvényes, azonban a két hét múlva esedékes jogegységi határozat az összes lakossági devizahitelre alkalmazható lesz, vagyis a deviza alapú autóhitelek esetén is, viszont a céges kölcsönökre ez nem lesz igaz.

Én már végtörlesztettem/ beléptem az árfolyamgátba, akkor nekem nem jár majd vissza pénz?

Mivel itt eleve a múltban történt jogszerűtlenségről van szó, ezért minden élő és már lezárt szerződés esetén járhat vissza a pénz, kérdés, hogy az adott összegért érdemes-e bírósághoz fordulni. Erre megoldást jelenthet, ha a kormány későbbi jogegységi határozatot kötelezően alkalmazhatóvá nyilvánítja.

 

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. április 23. 17:07
Bemutatta a Ringier Hungary, kik és hogyan fogják megújítani a médiavállalat zászlóshajó termékét, a...
MNB Intézet  |  2025. április 23. 15:25
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes...
Holdblog  |  2025. április 23. 09:14
A síelés mindig is a jómódúak sportja volt, de ha az európai síparadicsomok áremelkedése folytatódik...
Kiszámoló  |  2025. április 21. 10:48
Hogy mennyire nem felesleges írni  a pénzügyi termékekről újra és újra, az a múlt heti cikk hozzászó...
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. április 24. csütörtök
György
17. hét
Április 24.
A rendőrség napja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. április 23. 21:10
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33