A Pénzcentrum 2025. május 13.-i hírösszefoglalója, deviza árfolyamai, heti akciók és várható időjárás egy helyen!
Ma döntés várható a Kásler házaspár devizahiteles perében. Az ügy a magyar bírósági fokozatokat és az Európai Bíróságot is megjárva a Kúria elé került, ahol ma várhatóan döntés születik. Felmerül a kérdés, hogy mi lehet a döntés, illetve, hogy ennek milyen hatása lehet a többi devizahitelre. A Pénzcentrum.hu megnézte, hogy mik a per lehetséges kimenetei, mire számíthatnak a devizahitelesek.
Friss! Itt az ítélet a devizahiteles ügyben!
Ma hozhat döntést a Kúria a (devizahiteles perként elhíresült) Kásler kontra OTP perben. A házaspár azért perelte be a bankot, mert szerintük a folyósítás napján meghatározott árfolyamon kellene törleszteni a hitelt, viszont a részletek az esedékesség előtti napon megállapított eladási árfolyam alapján történnek.
A házaspár szerint ez a hitelezési gyakorlat tisztességtelen, továbbá az is nehezményezték, hogy a hitelintézet a kezelési költségeket is devizában állapította meg, ezzel további kockázatnak kitéve őket, és károkat okozva nekik.

Az ügy megjárta az Európai Bíróságot is, azonban jogerős ítélet még nem született az ügyben. A Kúria mostani döntése azért lehet érdekes minden devizahitelesnek, mert a konkrét ügy tárgyalása után átfogóan is megvizsgálhatja az árfolyamrés, illetve az egyoldalú kamatemelés témakörét, és kiegészítheti a devizahitelekről 2013 decemberében hozott jogegységi határozatát (erről lásd keretes írásunkat cikkünk végén).
Milyen hatással lesz a döntés a devizahitelekre?
A Kúria döntésének eltérő hatása lehet a későbbi perekre, és a további perekben alulmaradt bankokra is, amennyiben jogegységi határozat születik.A legfontosabb kérdés most az, hogy a különböző árfolyamok használata folyósításkor, illetve törlesztéskor módosul-e az ítélet szerint, és hogyan változik az ítélet hatására.

A Pénzcentrum.hu összeszedte, hogy milyen kimenetellel számolhatunk. A fő kérdés az, hogy "Tisztességes volt-e az árfolyamrés alkalmazása?" Amennyiben azt állapítják meg, hogy az OTP tisztességesen járt el, akkor nem történik módosítás, viszont, ha másképp döntenek, akkor több lehetőség is áll a bíróság előtt. Ebben az esetben a jövőbeni árfolyamrés mindenképpen módosul, viszont az is lehet, hogy a törlesztési árfolyamot visszamenőlegesen is más szinten kellett volna megállapítani, azaz Káslerék pénzt kaphatnak vissza a hitelezőjüktől. Bármelyik eset mellé teszi le a voksát a bíró, három további megoldás kínálkozik:
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el, havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
- A folyósítás árfolyamán kell törleszteni (Ha az eladási árfolyamon folyósított a bank, akkor a törlesztéskor aktuális eladási árfolyamon kell visszafizetni a pénzt)
- Középárfolyamon törlesztés (Ez egyfajta salamoni döntés)
- Egyéb köztes megoldást választ a Kúria
A jogegységi döntés kitért többek között arra, hogy a tájékoztatási kötelezettség megsértése miatt a szerződés nem jogszabályba ütköző. De ha a fogyasztó nem kapott megfelelő tájékoztatást a szerződéses kockázatokról, az felvetheti a tisztességtelenség kérdését.
A decemberi kúriai határozat szerint, ha egy vizsgált szerződés valamilyen okból teljesen vagy részlegesen érvénytelen, a bíróságoknak különösen arra kell törekedniük, hogy kiküszöböljék az érvénytelenség okát, és a szerződést érvényessé nyilvánítsák, ugyanis a még fennálló tartozás érvénytelenség esetén egy összegben azonnal esedékessé válna.
A határozat kiemeli, hogy a társadalmi méretű változásoknak a szerződések nagy tömegét hasonlóan érintő következményeit, a nagyszámú jogvitát okozó társadalmi problémák megoldását nem a bíróságoktól, hanem a jogalkotástól lehet várni.
A kormány indítványára az Alkotmánybíróság is foglalkozott a devizahitelek ügyével és ez év márciusában közzétett alaptörvény-értelmezésében kimondta: törvénnyel módosíthatók korábban megkötött szerződések, ám ebben az esetben is figyelembe kell venni minden fél méltányos érdekeit, a megváltozott körülmények között is érdekegyensúlyra kell törekedni.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Meghívó (x)
XXVII. közgyűlését tartja az MGYOSZ
-
Műtárgyak, mint befektetés: trend vagy lehetőség? (x)
Rolex és Vaszary uralják ma az értékkövető piacot
Portfolio Gen Z Fest 2025


