Az általános gyermek- és ifjúsági balesetbiztosítás összege idén sem emelkedett,
Téli időszakban megnő a kereslet a D-vitamin tartalmú készítmények iránt, hiszen sokan tudják, hogy ősz végétől sokkal kevesebb a napsütéses órák száma, emiatt pedig a szervezet nem tud eleget előállítani a fontos vitaminból. Ezért fontos táplálkozás vagy étrend-kiegészítők útján pótolni a szükségleteket. Azonban azzal már sokkal kevesebben vannak tisztában, hogy mekkora mennyiségben érdemes szedni a D-vitamint, hogy betegség esetén növelni kell-e az adagolást, milyen formában a leghatásosabb. A Pénzcentrum kérdéseire a D-vitamin szedésének titkairól a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének szakmai elnöke, dr. Marjai Tamás válaszolt.
Pénzcentrum: Őszi-téli időszakban megnő a kereslet a D-vitamin tartalmú tabletták, pirulák, kapszulák (stb.) iránt?
Marjai Tamás: Igen, sokan hallgatnak a szakemberek tanácsára, és igyekeznek pótolni a november elejétől március végéig tartó időszakban a D-vitamin mennyiségét. Ezt természetesen a gyógyszertárakban is érzékeljük a D-vitamin tartalmú készítmények fogyásának emelkedésén keresztül.
PC: Milyen kiszerelésű és formájú (pl. tabletta, italpor, szirup) D-vitamint érdemes vásárolniuk az egészséges pácienseknek, és hogy érdemes szedni?
Marjai Tamás: A D-vitamin beviteléhez manapság már számos készítmény közül választhatunk. Felnőttek számára alapvetően a tablettás és a kapszulás készítmények a leggyakoribbak, míg a csecsemőknek és a gyermekeknek cseppekre adagolható folyékony készítmények állnak rendelkezésükre. Ezek a leggyakoribbak, de rajtuk kívül más formában is forgalmaznak D-vitamint, például kalciummal kombinálva pezsgőtablettaként.
Az orvosi konszenzus alapján hazánkban az egészséges felnőtteknél a novembertől márciusig tartó időszakban napi 1500-2000 NE (nemzetközi egység) D-vitamint célszerű bevinni a szervezetbe a hiány megelőzése érdekében. Ennél nagyobb mennyiséget a túlsúllyal küzdő személyeknek kell csak szedniük, nekik napi 3000-4000 NE vitamin bevitelét javasolják.
PC: Milyen betegségek esetén van szükség nagyobb mennyiségű D-vitamin bevitelére?
Marjai Tamás: Nagyobb mennyiségű D-vitaminra csak akkor van szükség, ha olyan nagy mértékű a hiány, amit már mindenképpen kezelni kell. Ez mindenképpen orvosi felügyelet kell történjen, ezért senkinek sem javasoljuk, hogy magától kezdjen el szedni nagy mennyiségű D-vitamint.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 719 484 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 142 416 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A túladagolás tünetei: émelygés, hányás, étvágytalanság, szomjúság, gyakori vizelési inger, fejfájás, feszültség, gyengeség. Szélsőséges esetben vesekő, vesekárosodás is lehetséges. A vesék károsodását bőrviszketés is jelezheti.
PC: A D-vitamin rengeteg féle kombinációban (multivitaminként, Omega3-mal vagy magnéziummal, cinkkel kombinálva stb.) megtalálható. Mitől függ, hogy melyiket érdemes szedni?
Marjai Tamás: A D-vitamint alapvetően a csontritkulás megelőzésére és az egészséges csontok kifejlődésének érdekében szokták szedni. Ahhoz, hogy ezt jótékony hatását ki tudja fejteni mindenképpen gondoskodni kell a kalcium megfelelő beviteléről is. Emellett sokan az immunrendszerük megfelelő működésének érdekében szedik ezeket a készítményeket a téli náthás-megfázásos időszakokban. Nekik
PC: Érdemes egyáltalán multivitamint, kombinált szereket szednie egy egészséges embernek?
Marjai Tamás: A multivitaminok esetében mindig el kell mondjuk, hogy a tápanyagokat alapvetően a megfelelő minőségű és kiegyensúlyozott étrenddel érdemes bevinni a szervezetbe. A D-vitamin esete azért különleges, mert a téli időszakban kialakuló hiányt nem lehet megelőzni az étrend megváltoztatásával. Ennek következtében hazánkban még az egészséges embereknek is azt javasoljuk, hogy mindenképpen gondoskodjanak a D-vitamin fokozottabb beviteléről ahhoz, hogy elkerüljék a vitamin hiányából fakadó kellemetlenségeket.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


