Csúnya bírságot kaphatnak ezek a magyar cégek: itt hibáznak a legtöbben
Adóhatósági bírságot kockáztat a cég, ha nem frissíti a számviteli szabályzatait!
Adóhatósági bírságot kockáztat a cég, ha nem frissíti a számviteli szabályzatait!
Erre kell figyelni.
Jelenleg elég problémás a rendszer.
Sokan lettek fizetésképtelenek.
Elsősorban az idegenforgalom és a nem-élelmiszer kiskereskedelem területén dolgozó ügyfelek érdeklődnek a kormány által biztosított bérkiegészítés után. A cafetéria rendszert is nagyban érinti a kialakult rendkívüli helyzet.
Tippek járvány idejére.
Rengeteg spórolnak ezzel.
Bekeményít a NAV.
R. G. most 27 éves, egyetemi évei alatt a legnevesebb hazai egyetemen tanult pénzügy-számvitelt, és csúszás nélkül el is végezte azt. Friss diplomásként rögtön el is helyezkedett a szakmájában, könyvvizsgáló volt gyakornokként, majd könyvelő lett. Olyan cégeknél dolgozott, mint a BDO, Deloitte, Process Solutions vagy az ExxonMobil. Minden helyre rögtön felvételt nyert, és 3 év leforgása alatt megduplázta meg friss diplomás fizetését. 7 év után azonban mégis elege lett, teljesen kiégett, otthagyta eddigi pályáját, és autodidakta módon kitanult egy teljesen új szakmát, amiben rögtön talált is munkát. A viszontagságos évekről; a pályaelhagyás nehézségeiről; a céltalan munkáról; a kiégésről; valamint a könyvelő szakma buktatóiról beszélgettünk.
Változás jön a szabályozásban.
Mentőövet dob a képzetlen közös képviselőknek a BKIK. 1,5 millió olyan társasház van, amelynek feladatait közös képviselő látja el, akiknek jelentős része eddig szakirányú végzettség nélkül, egyéb munkája mellett dolgozott. A hiányos tudás pedig sok esetben okozott vitás, akár botrányos helyzeteket a lakóközösségekben.
Változtak az adózási szabályok.
Eddig még nem látott mértékű változás zajlik le hamarosan a munkaerőpiacon, amelyre az egyetemek egyáltalán nem készítik fel a jövő munkavállalóit. Az egyetemi képzések világszinten elszakadt a munkaerőpiaci követelményektől, a magyar diákoknak emellett számtalan egyéb tekintetben is lemaradásuk van. Ez hatalmas probléma, hiszen a technológiai fejlődés olyan szintű szociológiai változást okoz majd, amelyre a legkevésbé sem vagyunk felkészülve. A szakadék az egyetemi képzések és a munkaerőpiac között eközben egyre nő.
A legtöbb iskolában, sőt már az óvodákban is szednek osztálypénzt, illetve csoportpénzt az évközben felmerülő költségek fedezésére. Néhol csak pár száz forintot kell befizetni havonta, de akad olyan intézmény is, ahol 10 ezer forintot kérnek egy gyermek után minden hónapban. De vajon jogszerű-e ez így, és mi történik azzal a szülővel, aki ellenáll, és úgy dönt, nem fizet egyben?
Míg Magyarországon leggyakrabban cafeteriával vagy bónusszal, addig külföldön gyakran a tulajdonosi körbe való bevonással igyekeznek motiválni a dolgozókat. Ez a nemzetközi szinten régóta elterjedt gyakorlat az utóbbi időben egyre sűrűbben fordul elő hazánkban is.
OTP, AEGON, CIB Bank, csak, hogy a legismertebbeket említsük.
Új kazánra, új autóra, házbővítésre is jó?
Tavaly is így kezdődött az év...
Nem ritka, hogy a gyes vagy gyed ideje alatt megszűnik a munkahely.
Ezek a legfontosabb változások 2016 január 1-től: itt a lista!