Agyad eldobod: így temetkeztek a magyarok ősei, ez több kérdést is felvet
Egy római kori szarmata temetőhöz tartozó mintegy hetven sír feltárása során szokatlan temetkezési megoldásokat találtak a régészek Dunavecsén.
Egy római kori szarmata temetőhöz tartozó mintegy hetven sír feltárása során szokatlan temetkezési megoldásokat találtak a régészek Dunavecsén.
Egy nyugalmazott tűzoltó különleges leletre bukkant: egy középkori püspöki gyűrűt talált, amely a 12-13. századból származik.
A Pénzcentrum kvízében próbára teheted tudásodat: mennyire ismered a magyar történelem meghatározó nőalakjait? Tedd próbára tudásod és ismerj meg különleges nőket történelmünkből.
Az új rendház megtervezése mellett a projekt része egy turisztikai fejlesztés is, amely interaktív kiállítást és konferenciatermet foglal magában.
A luxemburgi Holzthum faluban végzett régészeti ásatások során jelentős római kori aranykincset tártak fel.
A DPR 2024-es adatai alapján a régészet alapszakos diploma bizonyult a legrosszabbul fizetőnek, átlagosan bruttó 265 930 forintos kezdőfizetéssel.
Mintegy hétezer éves településmaradványokat találtak a cseh régészek a Prágától délkeletre fekvő Nupaky település mellett.
Négyszáz éves szamurájkardot találtak egy, a második világháborúban szétbombázott berlini pincében.
Sokan szeretnek amatőr módon régészkedni, ám a pontos jogi szabályozást vagy nem ismerik, vagy nem is tartják be.
Mintegy százmillió évvel ezelőtt élt, eddig ismeretlen pteroszauruszfaj maradványait fedezték fel Ausztrália északkeleti részén.
Egy nemzetközi kutatócsoport tanulmánya szerint a maja eredetmítoszokkal hozhatók kapcsolatba kisfiúk rituális feláldozása az egykori maja birodalomban.
Mintegy 30-40 ezer éves mamutcsontokra bukkant egy osztrák borász a borospincéje felújításakor Gobelsburgban.
A kutatók először fedeztek fel mikroműanyagokat történelmi talajmintákban, mindez új kihívások elé állíthatja a régészeti leletek megőrzését.
A leletek jelenleg már a Magyar Nemzeti Múzeum tulajdonában vannak, ahol egy időszakos kiállítás keretében január 30. és március 28. között megtekinthetőek.
Több mint 1000 éves műtárgyak, régészeti leletek és építészeti emlékek kerültek elő a veszprémi várnegyedben zajló feltárás során.
Különleges római leletre bukkantak a Balaton közelében, Nagyvázsony környékén. A tervek szerint a leletek olyan helyen szeretnék majd kiállítani, ahol a turisták is láthatják. Magát a feltárt épületet pedig visszatemetik, letakarják.
Dunavecse-Öreg-hegy elnevezést kapta az az újonnan feltárt régészeti lelőhely, melyet a Schneider Electric okosgyárának építését megelőző régészeti kutatás során találtak a beruházás helyszínén a szakemberek.
Ez a legnagyobb római kori ezüstkincs, amelyet az országban valaha találtak.
Még soha magyarországi sírból ilyen szépségű, korú és ép állapotú leletegyüttes nem került elő, mint most, a jáki templom feltárásánál. Dr. Pap Ildikó régész mesélt a szenzációs felfedezésről a HelloVidéknek.
Már az első eredmények igazolták a magyar kutatók felvetését, miszerint az iharkúti tojáshéjak nem mások, mint raptortojások maradványai. A Magyar Természettudományi Múzeum állandó kiállításának részeként lesz megtekinthető.