Elképesztő kincset rejtett egy második világháborús pince: erre senki sem számított
Négyszáz éves szamurájkardot találtak egy, a második világháborúban szétbombázott berlini pincében.
Négyszáz éves szamurájkardot találtak egy, a második világháborúban szétbombázott berlini pincében.
Sokan szeretnek amatőr módon régészkedni, ám a pontos jogi szabályozást vagy nem ismerik, vagy nem is tartják be.
Mintegy százmillió évvel ezelőtt élt, eddig ismeretlen pteroszauruszfaj maradványait fedezték fel Ausztrália északkeleti részén.
Egy nemzetközi kutatócsoport tanulmánya szerint a maja eredetmítoszokkal hozhatók kapcsolatba kisfiúk rituális feláldozása az egykori maja birodalomban.
Mintegy 30-40 ezer éves mamutcsontokra bukkant egy osztrák borász a borospincéje felújításakor Gobelsburgban.
A kutatók először fedeztek fel mikroműanyagokat történelmi talajmintákban, mindez új kihívások elé állíthatja a régészeti leletek megőrzését.
Ez a legnagyobb római kori ezüstkincs, amelyet az országban valaha találtak.
Ritka, az biztos.
Magyarországon mintegy 5000 ember járhatja az országot, föld mélyén rejlő, fémből készült kincsek után kutatva. A Pénzcentrumnak nyilatkozó régész szerint azonban az önjelölt kincsvadászok mintegy 95 százaléka potenciálisan veszélyt jelent a hazai örökségvédelemre, mivel a legtöbben nem a szabadstrandokon elhagyott aranyékszerekre, hanem antik római vagy éppen bronzkori ereklyék után kutatnak. Éppen ezért nem meglepő, hogy a fémdetektorozás hazánkban egy elég ingoványos területnek számít, amit jól jelez az is, hogy 2015-ig jószerivel legálisan nem is lehetett itthon végezni, ma pedig akárhol is is keresgéljen az ember, szigorú engedélyeztetési eljáráson kell átesnie. És akkor a rendívül drága berendezésekről még nem is esett szó...