Folytatódik a brutális albérletár-drágulás: nem hiszed el, mi emelte így meg a költségeket
Folyamatosan tovább nyílt az árolló a fővárosi bérlakáspiac kínálati és keresleti oldala között.
Folyamatosan tovább nyílt az árolló a fővárosi bérlakáspiac kínálati és keresleti oldala között.
A fővárosban egy szobáért is 45 ezer és 130 ezer forint közötti összeget kell havonta fizetni és a vidéki nagyvárosokban is maximum egy szobára elég a 2025-ös nettó minimálbér fele.
A bérleti díjakkal együtt a kaució is drágult, így nem ritka, hogy a saját és a család büdzséje sem fedezi a szükséges költségeket - sokan folyamodhatnak személyi hitelhez.
Jelentősen megugrott az albérletek ára az egész országban, ez azonban nem vetette vissza az albérletpiacot.
A külföldi diákok nem várnak a ponthatárok kihirdetésére, már június végén megkezdték a lakáskeresést.
Januárhoz képest országosan 1, Budapesten pedig 1,1 százalékos volt az emelkedés, éves szinten pedig 11,6 és 11,3 százalékos drágulás következett be.
Miközben az elmúlt évben megtorpant a hazai ingatlanpiac, addig ugyanez nem volt elmondható a kiadó lakóingatlanok piacáról.
Havonta kétmillió forintot kérnek el azért a luxusapartmanért, amelyben az Oscar-díjas amerikai színésznő, Angelina Jolie lakik budapesti tartózkodása alatt.
Kevés külföldi vásárol Magyarországon ingatlant, akik mégis, azok jellemzően Közép-Magyarországot, elsősorban Budapestet, illetve a tradicionális üdülőövezeteket kedvelik.
A kistelepüléseken tapasztalható keresletcsökkenés a falusi csokos támogatások jövő évi bővítésének is betudható, mert ez kivárásra ösztönzi a vevőket.
Budapesten a 40 négyzetméternél kisebb alapterületű lakásokat átlagosan 155 ezer forintért kínálják a bérlőknek, szobákért pedig 80 ezer forint az átlagos bérleti díj.
Sokan nem tudnak róla, de mind a bérbeadó, mind a bérlő jogosult lakásbiztosítást kötni.
Jelentős emelkedés történt a fővárosban a lakásbérleti díjakban az elmúlt három év során.
Nem érdemes halogatni a tanév előtti szálláskeresést, mert a budapesti lakásárak már nem mennek ennél lejjebb.
A szolgáltatók is drágábban dolgoznak, így ahol felúítás van, a lakók már most is többet fizetnek. Az árak pedig csak feljebb mennek egyelőre.
A magas hitelkamatok erősen visszafogják az ingatlanpiacot, miközben a magasan járó hirdetési árak sem mozgatják meg a vevőket. Ha a kamatoknál változás következne be, az jelentős hatással lehetne az ingatlanpiacra.
Idén novemberben a korábbi hónapokhoz képest csak minimálisan drágultak az albérletek itthon.
Számos kiadott lakásnál augusztusban és szeptemberben van az “évforduló”, és sok esetben az inflációs mértékéhez “van kötve” az automatikus bérleti díjemelés.
Felélénkült a belvárosi kiadó lakások piaca, dominál a rövidtávú bérlés.
Csak mélyült a lakhatási válság a rendszerváltás óta - mutat rá egy friss elemzés.