Bérrobbanást hozhat 2024: már a diákmunkások átlagos órabére is 2000 forint fölé kúszhat
A Meló-Diák hálózatában 1772 forint volt az átlagos órabér 2023-ban, ami az előző évi 1470 forinthoz képest.
A Meló-Diák hálózatában 1772 forint volt az átlagos órabér 2023-ban, ami az előző évi 1470 forinthoz képest.
A külföldi diákmunkák egyre népszerűbbek a fiatalok körében a nyári időszakban.
A pénzkereseti lehetőség jelenti a legfontosabb motivációt a munkát vállaló diákok életében.
Lassan itt van a nyári szünet és beindul a turizmus időszaka, amivel párhuzamosan a diákmunka piac is erőteljesebb lendületet vesz.
Szili-Török Adriennt kérdeztük a diákmunkások lehetőségeiről és arról, hogy mennyit ér a piacon, ha valaki már releváns munkatapasztalattal rendelkezik.
A Pénzcentrum idén is megvizsgálta a diákmunka piacot és elkészítette nagy őszi diákmunkakörképét.
Még mindig százezrével mennek dolgozni a diákok a nyári szünetben, de a régiók között azért van eltérés a keresletet tekintve.
A friss foglalkoztatási ajánlatok alapján idén havi akár 200 ezer forint körül is lehet keresni diákmunkával, a pénz elköltésével azonban érdemes körültekintőnek lenni.
Az átlagos órabérek 1700 és 2000 forint között alakulnak idén, de a kiemelt területeken akár 4000 forintos órabért is kézhez kaphat egy diákmunkás.
Bár a nyári diákmunkákat illetően a trendek tavaly óta nem változtak, hosszabb távon azért megfigyelhető, hogy a fizikai munkák annyira már nem kecsegtetik a fiatalokat.
A diákok már nem csak a nyári hónapokban, de ősszel is élnek a munkalehetőséggel.
Egy új felmérés azt vizsgálta meg, hogy reálisak-e a munkakeresés szempontjából a friss, azaz a Z-generáció tagjainak elvárásai.
Egy friss felmérés szerint a diákmunkát vállalóknak mára már előrébb való a rugalmas időbeosztás, mint a jó kereset.
Milyen adózási feltételek és kedvezmények vonatkoznak az iskolaszövetkezet tagjaként végzett munkára („diákmunkára”)?
Újra fellendül a diákmunka: rengeteg fiatal keres nyárra hosszabb-rövidebb időre állást. A szövetkezetek szerint a fizetések jellemzően nem változtak.
Nincs mese, a koronavírus-járvány diákmunka szektorra is hatással volt, piaci körképünk szerint azonban mostanra már némileg normalizálódott a helyzet. A Pénzcentrum néhány nagyobb iskolaszövetkezet adatbázisában csekkolta, mi a helyzet a gyorséttermi pozícióknál.
A 2019-es év több meglepetést is okozott a diákmunkák világában: a hallgatók sokkal tudatosabban választanak munkahelyet, türelmesen várnak egy-egy kiszemelt pozícióra, sőt még a hétvégéjüket és a munkaszüneti napokat is hajlandók beáldozni. A munkavállaló diákok száma 2018-hoz viszonyítva közel 20%-kal növekedett, a cégek pedig egyre nagyobb bizalommal fogadják a fiatalokat, sokszor még a hard skillek betanítást is átvállalják egy-egy értékes juniorért - derül ki hazánk a diákmunkáira specializálódott iskolaszövetkezet jelentéséből.
Jól járnak az iskolaszövetkezettel?
15 és 24 év közötti diákok fele, körülbelül 180 ezer fiatal dolgozik vagy munkát vállal még az idén a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége szerint.
Nem csak a nyár elején, de a szorgalmi időszak első heteiben is megugrik a munkát kereső diákok száma. Egyre szűkebb az a réteg, aki nappali tagozatosként csupán a szülei segítségével fenn tudja tartani magát - derült ki egy az év elején publikált európai kutatásból. Emellett persze a magyar cégeknek is jól jön a friss, olcsó munkaerő. Megnéztük havonta átlagosan mekkora kiadassál kell számolnia egy diáknak, és azt is, mennyit lehet keresni árufeltöltéssel, "békázással", vagy utasbiztonsági sormenedzserként.