Sokan már készülnek a nyugdíjkrízisre: csúcson az önkéntes pénztárak taglétszáma
Tovább emelkedett mind a nyugdíj-, mind az egészségkasszák vagyona a második negyedévben.
Tovább emelkedett mind a nyugdíj-, mind az egészségkasszák vagyona a második negyedévben.
Több milliárd forinttal nő az idei önkéntes pénztári befizetések után visszajáró személyijövedelemadó-összeg.
Az OECD-országok közül nálunk volt majdnem a legkevesebb önkéntes befizetés, a sor végén kullogunk.
A változatlan működési levonásoknak és jelentősen visszaeső befektetési költségeknek köszönhetően korábban soha nem látott mértékbe csökkentek a díjak.
Ezzel a módszerrel bárkinek összejöhet.
Kiderült: nagyobb a baj, mint gondolnád.
Bicskanyitogató, milyen különbségek vannak.
Tízből hárman tudnak megtakarítani.
Ezért nem számíthatunk állami pénzre.
Korlátozzák a teljes költség mutatót, és járadékszolgáltatást írnak elő a nyugdíjbiztosításokra.
Megmutatjuk, hogy védd ki az időskori elszegényedést
Furcsa szó az öngondoskodás egy óriásra nőtt jóléti államban, ahol az áfa 27, az összes nyugdíjjárulék 34 százalék és nyugdíjat is külön biztosok védik a karvalytőkétől. Mégis rengetegen érzik fontosnak, hogy megtakarítsanak jövőjükre. Az állam viszont itt is jelen van, gyengéden vezeti kezünket és tereli megtakarításainkat az a hosszú évek alatt formálódott támogatási rendszerrel. Olyan érzése van ilyenkor az embernek, hogy ez legalább egy esély arra, hogy visszakapjon valamit abból, amit befizetett az országunk javára.
A második pillér körüli változások hatására újra felértékelődhet az önkéntes nyugdíjpénztárak és az egyéb nyugdíjcélú megtakarítások szerepe. A III. negyedévben naponta átlagosan 92-en beléptek, de 152-en megszüntették a szerződésüket, így összesen 5 400-zal csökkent az önkéntes nyugdíjpénztári tagok száma.
A nyugdíjak havi átlaga Magyarországon a fővárosban a legmagasabb (104 405 Ft), és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legalacsonyabb (67 689 Ft). Legtöbb nyugdíjat 2010. év elején, átlagosan 135 427 Ft-ot a kis létszámú bányász és korengedményes nyugdíjasok kaptak.
A nyugdíjak havi átlaga Magyarországon a fővárosban a legmagasabb (104 405 Ft), és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a legalacsonyabb (67 689 Ft). Legtöbb nyugdíjat 2010. év elején, átlagosan 135 427 Ft-ot a kis létszámú bányász és korengedményes nyugdíjasok kaptak.
Hol a legmagasabb az átlagnyugdíj Magyarországon? Melyik megyében kapják a legkevesebb járandóságot a szépkorúak? A nők vagy a férfiak kapnak több nyugdíjat? Hogy kerülnek a bányászok a csúcsra? Izgalmas adatok a magyar nyugdíjrendszerről - és ami mögötte van.
A kedvezőtlen 2008. évi hozamok után a tavalyi év kiemelkedő befektetési eredményt hozott a nyugdíjpénztáraknak. A szektor elmúlt 10 évi átlagos reálhozama is pozitívvá vált. A tisztán tb-nyugdíjrendszerbe közel 74 ezer állampolgár lépett vissza tavaly a magánnyugdíjpénztárakból. A PSZÁF internetes hozamráta számító, összehasonlító programot jelentetett meg honlapján, s új módszertani útmutatót adott ki a pénztárváltásról. Utóbbiban figyelmeztet: a gyakori átlépés a pénztárak közt díjkötelezettséggel és a hozamgarancia elvesztésével jár.
Az egészségpénztár egészségügyi és egészségvédelmi kiadások finanszírozására jött létre, a nyugdíjpénztári megtakarításokkal ellentétben tehát nem egy elsősorban hosszú távú megtakarítási forma. Mindemellett az egészségpénztárak az egyéni számlákon felhalmozott összegeket befektetik ugyan, de jellegéből fakadóan elsősorban rövidtávú pénz- és tőkepiaci eszközök formájában. Az egészségpénztárak teljesítményét tehát szemben a nyugdíjpénztárakkal nem a hozamadataik mutatják meg. - hangsúlyozza a Stabilitás Pénztárszövetség.
Tekintettel a hazai felosztó-kirovó nyugdíjrendszer korlátaira elengedhetetlen, hogy a hazai lakosok is minél tudatosabban készüljenek nyugdíjas éveikre és előtakarékoskodjanak. Az öngondoskodás hazai rendszere bőven kínál lehetőséget arra, hogy a nyugdíjcélú megtakarítás életformává váljon. Ha rendelkezünk nyugdíjpénztári megtakarításokkal, akkor még a jelenlegi kedvezőtlen pénztári hozamok ellenére is valószínűleg jobban járhatunk nyugdíjas éveinkben.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az idén is közzétette az elmúlt öt év pénztári hozamait, és önkéntes ágon a 41 nyílt pénztár között a VIT Nyugdíjpénztár lett a legjobb - a szektor átlagát több mint 1,7 százalékponttal felülmúlva. Két nyugdíjpénztár között pedig egyetlen százalék fedezeti alapra jutó nettó hozamkülönbség is több millió forintos eltérés eredményezhet a nyugdíjszolgáltatásban.