A kétgyermekesek, valamint az átlagnál többet kereső három-, illetve többgyermekesek az egyértelmű nyertesei a személyi jövedelemadó rendszer változásának, több marad a bruttó fizetésükből 2013-ban, mint 2010-ben - derül ki a Pénzcentrum.hu legfrissebb elemzéséből. Az alacsony keresetű egy-, illetve három- vagy többgyermekesek viszont sok esetben kevesebb pénzt kapnak kézhez 2013-ban, mint 2010-ben. Egy gyermek esetén bruttó 125 ezer forintnál kisebb jövedelemnél jövőre kevesebb marad a munkavállalóknál, mint két évvel ezelőtt. Három gyermek esetén bruttó 135 ezer, négy gyermeknél 155 ezer, öt gyermeknél pedig 175 ezer forint ez a jövedelemhatár.
Egy héttel ezelőtti cikkünkbenbemutattuk, hogy 2010 óta hogyan befolyásolta a nettó kereseteket a személyi jövedelemadó rendszer változása. Kiderült, hogy családi adókedvezmény nélkül legalább havi 243 ezer forint bruttó jövedelem kell ahhoz, hogy 2013-ban ugyanannyi maradjon belőle nettóban, mint 2010-ben. Az ennél alacsonyabb bruttó keresetekből kevesebbet kapnak kézhez jövőre a munkavállalók, mint két évvel ezelőtt.
Mostani cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogyan változott az adórendszer átalakítása miatt a gyermekek utáni adókedvezményre jogosult munkavállalók nettó keresete. A számításokhoz Angyal József okleveles adószakértő, matematikus által készített összehasonlító kalkulátort használtuk.
Nézzük meg először azt, hogy egy kedvezményezett eltartott esetén hogyan alakultak a nettó jövedelmek!
Ha az idei bruttó 93 ezer forintos minimálbért vesszük alapul, akkor azt látjuk, hogy 2010-ben ekkora jövedelemből 72 211 forint maradt nettóban. Két évvel ezelőtt egy gyermek után még nem járt adókedvezmény, 2011-től viszont már igen: az egygyermekesek havonta 62 500 forinttal csökkenthetik az adóalapjukat. Még így is csaknem 9 ezer forint volt a számított adó 2011-ben bruttó 93 ezer forint esetén, amit viszont lenullázott az adójóváírás (amelynek maximumösszege egyébként a 2010. évi havi 15 100 forintról 12 100 forintra csökkent). A nyugdíjjárulék, illetve magánnyugdíj-pénztári tagdíj mértéke 2011-ben 9,5 százalékról 10 százalékra nőtt. Mindent egybevéve 2011-ben havonta 4 514 forinttal több, 76 725 forint nettó maradt bruttó 93 ezer forintból az egygyermekesek zsebében.
Idén viszont teljesen megszűnt az adójóváírás, ráadásul 2-ről 3 százalékra nőtt a pénzbeli egészségbiztosítási járulék mértéke. Ennek a szigorításnak a hatását nem tudta ellensúlyozni, hogy havi bruttó 202 ezer forint jövedelemig megszűnt az 1,27-szeres adóalap-kiegészítés (szuperbruttósítás). Az egygyermekesek idén mindössze 70 915 forintot kapnak kézhez bruttó 93 ezer forintból. Ez 1 300 forinttal kevesebb, mint két évvel ezelőtt volt (lásd táblázatunkban).
Egy gyermek esetén bruttó 125 ezer forintos jövedelemből marad ugyanannyi a munkavállalóknál 2012-ben, mint 2010-ben, az ennél magasabb keresetűek több pénzt tehetnek zsebre, mint két évvel ezelőtt. Hozzátartozik a képhez, hogy a bruttó 125 ezer forintot kereső egygyermekeseknek 2011-ben fizetésemelés nélkül is csaknem 8 000 forinttal nőtt havonta a nettó bérük, ennek viszont csak egy évig örülhettek. Idén ugyanis - az adójóváírás eltörlésével - visszavette tőlük az állam a havi 8 000 forintot, ennyivel kevesebb maradt 125 ezer forintból.
Ahhoz, hogy az érintetteknek idén is a tavalyi szinten maradjon a nettó keresetük, 10 százalékkal meg kellett emelni a munkáltatójuknak a bruttó fizetésüket anélkül, hogy bármennyivel is többet vagy jobban dolgoztak volna. Ráadásul 10 százalékos béremelés csak ahhoz volt elég, hogy ne csökkenjen a nettó jövedelem, ami viszont az infláció miatt 5 százalékkal kevesebbet ér, mint egy évvel korábban.
A kétgyermekesek az egyértelmű nyertesei a személyi jövedelemadó rendszer változásának: minden jövedelemkategóriában több marad a bruttó fizetésükből 2013-ban, mint 2010-ben, és a közbeeső két évben is jól jártak. Közülük azoknak lesz rossz a kedvük jövőre, akik az idén bruttó 210 ezer forintnál kevesebbet keresnek, és nem emelik a fizetésüket. Nekik ugyanis jövőre be kell érniük azzal, hogy ugyanannyi pénzt kapnak kézhez nettóban, mint az idén.
Még ekkor sem kellene azonban feltétlenül panaszkodniuk: bruttó 210 ezer forintos fizetésből, két gyermek esetén három év alatt összesen csaknem 500 ezer forint pluszpénz marad náluk.
A legizgalmasabb talán annak vizsgálata, hogyan jártak az adóváltozásokkal a három-, illetve többgyermekesek. Először is tudni kell, hogy az érintetteknek 2010-ben is járt adókedvezmény. Az akkori szabályok szerint a nagycsaládosok gyermekenként 4000 forinttal csökkenthették a fizetendő adójukat, ha az igénylő éves jövedelme nem haladta meg a 6 millió forintot. A jövedelemhatár háromnál több gyermek nevelése esetén 500 ezer forinttal nőtt, legfeljebb évi 8 millió forintig.
A következő évben viszont vastagon fogott a kormány ceruzája: a három-, illetve többgyermekesek gyermekenként 206 250 forinttal csökkenthetik az adóalapjukat. Ez a köznyelvben úgy jelent meg, hogy az érintettek gyermekenként havonta 33 ezer forinttal, vagyis három kedvezményezett eltartott esetén 99 ezer forinttal csökkenthetik a fizetendő adójukat.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A számítások azt mutatják, hogy három gyermek esetén a bruttó 135 ezer forintnál alacsonyabb fizetésekből kevesebb marad 2013-ban, mint 2010-ben. Az érintettek számára ugyanis nagyobb érvágás volt a nyugdíj-, illetve egészségbiztosítási járulékok emelése, mint amennyit nyertek a családi kedvezmény megnövelésével. Annak ellenére csökkent a nettó bérük, hogy továbbra is 0 százalékos az adóterhelésük. A havi 99 ezer forintos adókedvezményből pedig mindössze 22-24 ezer forintot tudtak kihasználni.
A háromgyermekesek már bruttó 300 ezer forintos fizetésnél is havonta nagyjából 50 ezer forinttal több pénzt tehetnek zsebre mindegyik évben. Ez három év alatt 1 millió 800 ezer forint plusz.
Minél magasabb a jövedelem, annál többet nyertek a három gyermeket nevelők. A havi bruttó 500 ezer forintot keresők 2011 januárja óta havonta nagyjából 120 ezer forinttal többet kapnak kézhez. Az érintettek három év alatt 4 millió 320 ezer forintot nyernek az adórendszeren. Amíg 2010-ben még 25,7 százalékos volt az adóterhelésük, addig tavaly, idén és jövőre sem fizetnek egy fillér adót sem.
A kormány felemás módon vezeti ki az 1,27-szeres adóalap-kiegészítést: a tervek szerint a jövedelmeket már nem kell szuperbruttósítani, ellenben a gyermekek után igénybe vehető adóalap-kedvezmény összegéből nem törlik a szorzót. Egy- és két gyermek után továbbra is havi 62 500, három-, illetve többgyermekeseknél pedig 206 250 forinttal lehet csökkenteni gyermekenként az adóalapot.
Ez azt eredményezi, hogy míg idén bruttó 530 ezer forint jövedelemig volt elég a három gyermek után igénybe vehető kedvezmény ahhoz, hogy egyáltalán ne kelljen adót fizetni, 2013-ban ez a jövedelemhatár 618 750 forintra tolódik ki. Jövőre a bruttó 530 000 és 618 750 forint között keresők nemcsak azért járnak jobban, mert megszűnik a szuperbruttósítás, ami csökkenti az adóalapjukat, hanem azért is, mert a kisebb adóalapjukat változatlan összegű kedvezménnyel tudják csökkenteni, ami miatt az ebbe a jövedelemsávba tartozó háromgyermekeseknek sem kell adót fizetniük.
Bruttó egymillió forintból három kedvezményezett eltartott mellett havonta nagyjából 230 ezer forinttal marad több mindhárom évben, ez 8 millió forintnál nagyobb nyereség három év alatt. Két évvel ezelőtt még 34,4 százaléknyi adó terhelte három gyermek esetén a bruttó egymillió forintos fizetést, addig 2013-ban már csak 6,1 százalékos az szja-elvonás.
A Tárki nemrégiben készített felmérése szerint egy átlagos hazai család 30 millió forintot költ a gyermekére, születéstől az egyetemi tanulmányok végéig, amely évi 1,26 millió forintot jelent. Persze eltérő családtípusok más összeget eredményeznek: ha a szülő egyedül neveli két gyermekét, a fenti összeg 842 ezer forintra csökken, egyke gyerekeknél pedig 2,04 millióra nő. Bruttó 1 millió forintos fizetés esetén nagyjából az adórendszer átalakításából adódó többletpénz elegendő a gyermekek nevelésére.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.