Európába több országában tervbe van véve a szociális és adórendszer átalakítása, mint ahogy itthon is. A jelenlegi rendszerek ugyanis nem követik megfelelő mértékben a demográfiai és gazdasági változásokat. De vajon mekkora az az összeg, amit a tagok jelenleg a szociális rendszerre fordítanak, és ehhez képest hol áll Magyarország?
Az átlagot tekintve elmondható, hogy az unió országai a GDP 27,2 százalékát költötték 2005-ben a szociális háló fenntartására. Az egy főre jutó kiadások Luxemburgban, Dániában és Svédországban a legmagasabbak. Az unió alapvető követelménye a jelenlegi rendszerekkel kapcsolatban, hogy az országok között egyenlőtlenségeket megszüntesse.
A szociális rendszerre fordított kiadások 2005-ben számos országban elérték a GDP 30 százalékát, Svédország 32, Franciaország 31,5, Dánia pedig 30,1 százalékkal magasan az uniót átlag felett teljesített ezen a téren. A másik oldalon viszont, 15 százalék alatti eredményt ért el Lettország 12,4, Észtország 12,5, Litvánia 13,2 és Románia 14,2 százalékkal.
Ezek a különbségek azonban nem csak az állami kiadásokat mutatják, hanem azt is, hogy milyen különbség van az emberek életszínvonala és a szociális rendszerek minősége között a különböző országokban. Az Eurostat felmérése szerint az idősekre fordított kiadások az összes kiadás 46 százalékát adták, az egészségügyre kiadott pénzek 29 százalékot, a rokkantak segítése és a családtámogatási rendszer 8 százalékot, a munkanélküliség pedig 6 százalékot képviselt.
Hazánkat tekintve az uniós átlaghoz képest nem állunk túl jó helyen, a GDP 21,9 százalékát fordítja az állam a szociális rendszerre. Ezen javítani kellene az uniós elvárások és a magyar helyzet javítása érdekében is. Részben erre is próbálnak most valamilyen megoldást találni a politikusok. Egy dologban viszont jó helyen végeztünk, a legnagyobb növekedést a 2000-2005-ös időszakban a kiadások terén Románia, Írország és Magyarország érte el.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Románia 10,9 százalékos éves emelkedést tudott elérni, Írország 9,3 százalékot, Magyarország pedig 8 százalékot, miközben Németország 0,2 százalékot, Szlovákia 1,3 százalékot, Ausztria pedig 1,4 százalékot tudott javítani a helyzetén. Az Európai Unió átlaga ezen a téren 2,1 százalék volt.
Ki jár jól ezzel? Újabb törvény került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárak ügyében
A társadalmi egyeztetés keretében beérkezett módosításokkal került benyújtásra az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló törvény.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.
-
Te mire költenéd a lakástakarékpénztári megtakarításodat?
A lakástakarék típusú öngondoskodás a piaci változások közepette is képes biztonságot adni.
-
20 éves Magyarország egyik legkedveltebb üzletlánca, a Lidl (x)
Közel 3,5 millió magyar elsőszámú választása, ha élelmiszerről van szó.