A Cápák között legújabb epizódjában ismét izgalmas vállalkozói történetek bontakoztak ki.

Sok benzinkutas az elmúlt időszakban kénytelen volt eladnia a telephelyét, vagy több tízmilliós banki kölcsönt kellett felvennie, hogy ne kelljen bezárnia. Mindere azért volt szükség, hogy kompenzálni tudják a 2021 őszén bevezetett benzinárstop miatti veszteségeiket. A hvg.hu most egy konkrét töltőállomás példáján mutatta be, hogy mekkora a baj.
Arról már többször írtunk, hogy a kis benzinkutak különösen megszenvedték a 95-ös benzinre és a gázolajra kivetett 480 forintos ársapkát, amit egy idő után mindenféle árrés nélkül voltak kénytelenek forgalmazni. Ráadásul az ellátásbiztonságra hivatkozva nem zárhattak be a kutak 48 óránál hosszabb időre. Az államnál annyit tudtak anno elérni, hogy pályázhattak a literenként 20 forintos (a valóságban 16 forintos, miután csak a forgalmuk 80 százaléka után kaphatták meg) állami kompenzációra, illetve 4 alkalmazott után az állam elengedte a jutalékokat.
Ez a segítség azonban kevés volt: országszerte 13-15 kút volt kénytelen bezárni, de a többi kiskút is csak jelentős áldozatok árán tudott még fennmaradni. Így alakulhatott ki az az általános gyakorlat, hogy az érintettek más vállalkozásaikból csoportosítottak át eszközöket, értékesítették a vagyontárgyaikat, hogy képesek legyenek fedezni a kiadásokat és kompenzálni a veszteséget.
Egri Gábor, a Független Benzinkutasok Szövetségének elnöke novemberben még 100 milliós veszteségről beszélt, egy országszerte több tucat töltőállomással rendelkező tulajdonos szerint ők közel 150 millió forintért voltak kénytelenek túladni az egyik telephelyükön, illetve további 200 millió forint értékben adták el az ingóságaikat – járműveket és tartálykocsikat –, hogy csökkentsék a banki kintlévőséget és ne kelljen bezárniuk végleg több kutat. Egy másik, a hvg.hu-nak nyilatkozó céh 96,2 millió forintot bukott a benzinárstop miatt.
Ez úgy lehetséges, hogy hogy összevetették az árstopos időszak értékesítési árrését az egy évvel korábbi terjedő időszakkal. A korábbi időszak 82,2 millió forintos értékéhez képest az árstpos időszakban 64,4 millió forinttal kevesebb, mindössze 17,7 millió forint volt az értékesítési árrés. Ehhez a korábbi 1,43 millió literes áltagos forgalmukból kiindulva (feltételezve, hogyárstop nélkül 2022-ben is nagyjából ennyit értékesítettek volna), és a Mol által 2021-ben jelentősen, 78,46 forintosra emelt kiskereskedelmi árrés alapján további 31,8 millió forint további veszteséget számoltak hozzá.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


