0 °C Budapest

A gatyád is rámehet a Húsvétra: méregdrága áruk a boltokban

Pénzcentrum
2012. április 7. 07:47

Mélyebben kell idén a zsebükbe nyúlniuk azoknak a vásárlóknak, akik 2012-ben is az ilyenkor hagyományosnak számító élelmiszerek fogyasztásával (sonka, tojás csokinyuszi) szeretnék ünnepelni a Húsvétot. A tojás ugyanis elképesztő mértékben drágult húsvét előtt és kisebb mértékben ugyan, de emelkedett a csokoládéféleségek ára is. Sonkát viszont ugyanolyan áron vásárolhatunk, mint tavaly.

Reménykedve várják a hazai kereskedők a Húsvétot. Ilyenkor ugyanis mindig fellendül a forgalmuk. Sőt. A karácsony és az őszi iskolakezdés után ez a harmadik legfontosabb időszak számukra, hiszen a kiskereskedelmi ágazat összbevétel ilyenkor 35-40 milliárd forinttal nő meg az év első két hónapjához képest.

Az idei húsvéti szezon legnagyobb kérdése ugyanakkor az, vajon lesz-e ekkora növekedés, azaz lesz-e elegendő vevő. Az átlagfogyasztó pénztárcája ugyanis a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt sokat vékonyodott, miközben az árak emelkedtek.

Az Országos Kereskedelmi Szövetség adatai szerint csak az év első két hónapjában átlagosan 5-6 százalékkal kell többet fizetni a termékek java részéért, mint az előző év hasonló időszakában. Például a sertéshús ára 10, a cukor, továbbá a csokoládéféleségek ára pedig közel 20 százalékkal emelkedett.

Olcsó sonkának híg a leve

A drágulás szerencsére a húsvéti sonkát vásárlók nem érzik. Ez a termék ugyanis a Húszövetség adatai szerint a tavalyi árakon, azaz kilónként 900 és 3 ezer forint közötti összegért vásárolható meg. Persze akadnak a piacon ennél olcsóbb, kilónként 600-700 forintba kerülő sonkafélék is, ám ezek minősége már sokszor nem tökéletes.

A válság miatt a fogyasztók kevesebb húst tudnak venni és az olcsóbb termékeket keresik. Igaz, hogy a sertéstartók és a vágóhidak költségei is nőttek ugyan az elmúlt hónapokban, ám a drágulást a gyérebb fogyasztói érdeklődés miatt nem tudják áthárítani a vevőkre. Ezért nem drágul idén a húsvéti sonka sem. Így talán e termékből idén is elfogyhat úgy 6-6,5 ezer tonna.

Csokinyuszi, te drága

Ezzel azonban vége is a jó híreknek. A csokinyuszik idén ugyanis többe kerülnek, mint tavaly, méghozzá kilónként úgy 130 forinttal. Ennek oka, hogy bevezetésre került a népegészségügyi termékadó, amely 10-15 százalékos drágulást okozott. Az édességgyártók attól tartanak, hogy a drágulás miatt körülbelül 10 százalékkal kevesebb fogy majd a húsvéti édességekből.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A csokinyulszik minőségét illetően nem túl rózsás a helyzet. A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) 18 különféle csokinyuszit tesztelt. A tesztben 40 és 100 gramm közötti termékeket vizsgáltak a csomagoláson feltüntetett és a főbb fogyasztóvédelmi információk alapján. A vizsgálat során nem találtak olyan terméket, amely minden, az általunk felállított feltételeknek teljesen megfelelt volna. Például minden nyuszi tartalmazott adalékanyagot.

A TVE szerint a különböző összetételű csokoládényulak ára igen széles skálán mozog. A legolcsóbb mindössze ezer forint kilónként, de ennek a tízszereséért is lehet bioterméket kapni. Az átlagár 5 ezer forint körül alakul kilónként. Az olcsóbb termékek legnagyobb hátránya, hogy nem kizárólag kakaóból készülnek, hanem kakaós tej-, ritkábban étbevonó masszából, amelyek táplálkozásbiológiai értéke kisebb, mint a csokoládéé.

Luxus cikk a pirostojás?

A végére hagytuk a legrosszabb hírt. A Húsvétkor amúgy i dráguló tojás ára az elmúlt hetekben robbanásszerűen nőtt és nem csak Magyarországon. Az Európai Unióban A statisztikák szerint átlagosan 55 százalékkal nőttek az árak a 2011-hez képest. A Baromfi terméktanács tájékoztatása szerint a budapesti piaci árak mintegy 72,41 százalékkal nőttek (29 forintról 50 forintra), a vidékiek pedig 69,16 százalékkal (26,75 forintról 45,25 forintra) emelkedtek. Legkisebb változás az áruházlánci árakban következett be, itt az árak 14,13 százalékkal, 36,87 forintról 42,08 forintra emelkedtek.

A drágulást egy uniós állatvédelmi szabály okozta, amely értelmében nagyobb teret és másfajta ketreceket kell biztosítani a tojótyúkok számára. Az átalakítás többletköltségét a gazdák jelentékeny része nem tudta kigazdálkodni, így a termelés 10-15 százalékkal csökkent. A spórolni vágyó hölgyek tehát idén akkor döntenek jól, ha nem festett főtt tojással, hanem csokitojással jutalmazzák meg locsolóikat.

Kihívásból lehetőség – Innováció a nyelvtanulásban gyerekeknek (x)

A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.

Sokkal több magyar gyereket bántanak így: igazi kegyetlen világ ez, bárki óriási bajba kerülhet

A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.

Jön az V. Mindset Meetup hétvégén, építs te is kapcsolatokat, ne maradj le! (x)

Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.

Járt már homoktövis szüreten? Most megteheti! (x)

Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. november 22. péntek
Cecília
47. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
A magyar Real Estate Agent találkozó a Kalmárok közreműködésével
Future of Finance 2024
Mi lesz a szerepe a pénzügyekben az AI-nak?
Sustainable World 2024
Zöld finanszírozási lehetőségek, befektetési döntések, ESG megfelelés
EZT OLVASTAD MÁR?